ILIRIADA PORTAL

“Haga”, institucioni i vetėm qė mund tė gjykojė tė pabėrat e Edvinit

Shko poshtė

08122009

Mesazh 

“Haga”, institucioni i vetėm qė mund tė gjykojė tė pabėrat e Edvinit
Socialistėt evropianė kanė rrėzuar dje propozimin-ēmenduri tė Taulant Ballės pėr tė dėnuar Shqipėrinė pėr zgjedhjet e 28 qershorit. Pas kėtij kongresi, edhe socialistėt do ta shohin PS-nė si njė formacion qė s’ka tė bėjė me politikėn normale, por institucionet ndėrkombėtare do tė kėrkojnė ndonjė gjykatė nė Hagė, qė tė ndalojė bllokadat e padrejta qė Edvini po u shkakton bashkatdhetarėve tė vet

Edi Rama, i shquar vetėm pėr “shoė” mediatikė dhe pėr mosprodhim politik, duke zgjedhur gjithmonė ikjen dhe bojkotimin e ballafaqimeve, kėtė gjė ka bėrė edhe dje nė mbledhjen e Kongresit tė Partive Socialiste Europiane. Pikėrisht dje, kryetari i PS-sė Edi Rama, braktisi sallėn nė tė cilėn zhvillohej Kongresi i PSE-sė, gjatė fjalimit tė Zėvendėskryeministrit dhe Ministrit tė Punėve tė Jashtme, Ilir Meta.
Ikja dhe bojkoti i Ramės, nė kushtet e shterpėsisė sė alternativave politike, por duke mos harruar prtetekset, ka lėnė pėrshtypje jo tė mirė, dje nga krerėt e partive socialiste europiane, pjesėmarrės nė Kongres.
Bojkoti ka ardhur edhe pas vendimit tė shumicės sė trupės vendimmarrėse tė socialistėve evropianė, tė cilėt kanė rrėzuar rezolutėn e Taulant Ballės, i cili ka paraqitur njė dokument-paēavure, i cili mundohej tė mbronte moralin e sjelljeve tė Edvin Ramės nė Pezė, por jo edhe rezultatin e zgjedhjeve tė fundit parlamentare nė vend. Pas rrėzimit tė kėsaj rezolute, ėshtė bėrė e qartė edhe pėr mediat e painteresuara, se PSE-ja dhe parlamentarėt e saj nė PE janė pėr mbėshtetjen e institucioneve qė kanė dalė nga zgjedhjet e 28 qershorit, pra edhe pėr ngritjen e njė mazhorance tė drejtuar nga Sali Berisha dhe tė njė opozite, qė nė rastin mė oportun do tė drejtohet nga kryetari nė detyrė i Bashkisė sė Tiranės.
Sjellja e Ramės, dje nė Pragė, nuk ishte asgjė mė tepėr se njė konfirmim i mentalitetit tė tij, njė vijė sjellje qė meriton tė jetė subjekt i njė gjykimi nė tribunalet e “Hagės”. Para kėso tip gjykatash, Edi Rama duhet tė japė shpjegime e tė pėrgjigjet, pėr tendencėn e vet pėr mosnjohjen e institucioneve qendrore nė vend. Jo vetėm kaq, por ai duhet tė japė llogari edhe pėr mosnjohjen e institucioneve lokale, pjesė e tė cilave ėshtė edhe partia qė ai ka uzurpuar. Ėshtė i vetmi dhe unikal, sjellja e tij e paradisaditėve, kur nga pozitat e kryebashkiakut tė Tiranės, qė ndėr pėrgjegjėsitė e tjera ka edhe pastrimin dhe mbajtjen pastėr tė qytetit, zgjodhi ta ndotė atė, duke hedhur rrugėve tė tij, thasė plastike, tė mbushura me plehra.
Nga Praga dje, Edi Rama demonstroi gjithashtu edhe mosnjohjen e Kongresit tė PSE-sė, veē se ai Kongres paskėrkėsha ftuar edhe Ilir Metėn.
Bashkė me fyerjen qė ai u bėri dje homologėve tė tij socialistė europianė, ai i shkurtoi vetes edhe rrugėn pėr nė njė gjykatė tė mundshme tė tipit “tė Hagės”.
Duke vlerėsuar Kongresin e PSE-sė, qė po zhvillohet nė Pragė, si njė ngjarje shumė tė rėndėsishme, Meta bashkė me keqardhjen e tij, komentoi si jotolerante, sjelljen e Edi Ramės. “Ishte pėr tė ardhur keq qė gjesti jo tolerant dhe jo demokratik i tij, i largimit nga ky takim pune nė momentin qė unė, sikurse u ftova, fillova tė mbaj fjalėn time dhe tė ekspozojė edhe situatėn nė Shqipėri, por edhe politikėn e Shqipėrisė pėr integrimin e Ballkanit Perėndimor,” u shpreh Meta nga Praga, ku merr pjesė nė Kongresin e PSE-sė.
Nė kėtė Kongres, nė fjalėn e tij Meta, foli dhe shprehu qėndrimet e tij pėr rolin e Shqipėrisė pėr sa i takon kontributit tė integrimit tė Ballkanit Perėndimor, por edhe pėr tė shkėmbyer pikėpamje tė ndryshme nė lidhje me zhvillimet e fundit.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“Haga”, institucioni i vetėm qė mund tė gjykojė tė pabėrat e Edvinit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Dec 08, 2009 4:22 pm nga njoni

ky ka marr fun si qenie njerzore .......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi