ILIRIADA PORTAL

Dita antikorrupsion, Levizja Zgjohu nxjerr Ramen gjysmezhveshur

Shko poshtė

10122009

Mesazh 

Dita antikorrupsion, Levizja Zgjohu nxjerr Ramen gjysmezhveshur
Levizja Zgjohu, ne Diten Nderkombetare Kunder Korrupsionit protestoi dje perballe Bashkise Tirane kunder atyre qe i cilesoi monopole politike te lejeve te ndertimit. Ajo nxori postera te medhenj qe tregonin kryetarin e Bashkise gjysme lakuriq ne nje montazh fotografik me faksimile te lejeve te ndertimit per deputetet socialiste te shoqeruar me sasine e metrave katror perfitim politik per cdo deputet. Perfaqesuesit e Levizjes Zgjohu, dy studentet e fakultetit ekonomik, Redi Petushi dhe Zirkon Disha demonstruan para kamerave te medias ironine dhe sarkazmen e qytetareve te Tiranes nepermjet fotografive te famshme lakuriq te Kryetarit ne madhesi reale i cili ishte mbuluar me faksimile te lejeve te ndertimit. Perfaqesuesi me i ri i Levizjes Zgjohu (pas doreheqjes se Avokat Altin Goxhaj), Redi Petushi "sot eshte Dita Boterore Kunder Korrupsionit dhe ne te rinjte e Zgjohu kemi sjelle shembuj konkret te korrupsionit ne vendin tone. Ne e kemi quajtur korrupsioni lakuriq jo sepse kjo ka lidhje me fotot nudo te Kryetarit te Bashkise, por per arsye se ky korrupsion vazhdon ne menyre te hapur dhe kete e tregojne dokumentet sic e shikoni". Sfondi i zi, - vijoi Petushi, - simbolizon interesat e erreta qe fshihen prapa ketyre lejeve te ndertimit te cilat i tejkalojne interesat e Dash Pezes apo Delijorgjit.

Sipas tij, kjo eshte levizje e qytetareve te Tiranes per Tiranen dhe ne do s'do te ngurojme per dite te denoncojme korrupsionin qe ka kapur qytetin tone duke shkaterruar cdo hapesire te gjelber dhe hapesire publike duke shnderruar cdo gje ne beton dhe trafik metrash katror per qellime politike".

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi