ILIRIADA PORTAL

Berisha pėrshėndet punimet e Kongresit Statutor tė Partive Popullore Evropiane

Shko poshtė

10122009

Mesazh 

Berisha pėrshėndet punimet e Kongresit Statutor tė Partive Popullore Evropiane
Ne jemi tė vendosur tė qėndrojmė dhe tė vazhdojmė luftėn kundėr krimit tė organizuar, kundėr korrupsionit, kundėr mafias. Zero tolerancė ndaj tyre. Kjo ėshtė motoja jonė

Kryeministri Berisha i cili ndodhet nė Bon, tė Gjermanisė pėr tė marrė pjesė nė Kongresin Statutor tė Partive Popullore Evropiane, pėrshėndeti sot punimet e kėtij kongresi.
Nė fjalėn e tij, kryeministri Berisha bėri njė paraqitje tė zhvillimeve demokratike dhe ekonomike nė Shqipėri, 19 vjet pas shembjes sė diktaturės komuniste.
Duke folur pėr 8 dhjetorin, ditėn simbol tė rėnies sė perdes sė hekurt nė Shqipėri, Kryeministri Berisha theksoi se nė njė manifestim madhėshtor nė sheshin “Skėnderbej” festuan mbi gjysmė milion qytetarė, festuan tė gjithė ata qė kanė vuajtur nga ngritja e Murit tė Berlinit dhe qė kanė gėzuar lirinė, shpresėn dhe besimin pėr tė ardhmen nga rrėzimi i kėtij Muri, nė kėtė datė tė shėnuar.
Kryeministri u shpreh se viti 2009 ishte njė vit i mbarė, plot me ngjarje tė rėndėsishme pėr shqiptarėt “Shqipėria iu bashkua NATO-s. Nė qershor tė kėtij viti ne zhvilluam zgjedhjet parlamentare, tė cilat u vlerėsuan nga tė gjithė vėzhguesit ndėrkombėtarė dhe watchdog-et, si mė tė mirat nė historinė e vendit. Kėto zgjedhje nuk patėn manipulime tė rezultatit dhe as numėrim tė parregullt, ishin zgjedhje nė tė cilat ēdo votė u numėrua, fotografua, si dhe u shfaq madje edhe nė ekranet e qytetit dhe tė komisioneve tė numėrimit”
Mė pas, kryeministri, vijoi “Lideri i opozitės nuk festoi, ai qė pėrkrah bojkotin pėr shkak tė lidhjeve tė tij familjare, duke dėshmuar kėshtu se rrėzimin e Murit tė Berlinit e pėrjeton si njė tragjedi familjare e politike tė tij dhe tė grupit qė pėrfaqėson.”
Duke i vlerėsuar zgjedhjet si mundėsinė mė tė mirė pėr tė ecur pėrpara me projektin ėndėrr tė shqiptarėve integrimin nė BE, kryeministri u shpreh se qeveria shqiptare po vazhdon me procesin e reformave tė thella dhe tė gjithanshme, si dhe me luftėn e pandalshme kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit “Ne jemi tė vendosur tė qėndrojmė dhe tė vazhdojmė luftėn kundėr krimit tė organizuar, kundėr korrupsionit, kundėr mafias. Zero tolerancė ndaj tyre. Kjo ėshtė motoja jonė.”
Mė tej, kryeministri Berisha bėri njė paraqitje tė situatės ekonomike nė Shqipėri, e cila ia doli mė sė miri ti bėnte ballė krizės sė ekonomisė botėrore, duke shėnuar njė rritje prej 5 %, rritje tė investimeve tė huaja prej 59 %, tė turizmit prej 36 % etj.
Duke vlerėsuar mbėshtetjen e EPP si shumė tė rėndėsishme nė procesin e integrimit, Kryeministri theksoi se ashtu si pėr Shqipėrinė edhe pėr vendet tjera tė rajonit, integrimi evropian mbetet njė qėllim parėsor pėr tu pėrmbushur “Me mbėshtetjen e EPP-sė do tė arrihen nė rezultate shumė tė mira nė kėtė proces,i cili ėshtė mė madhori pėr vendin tim, por gjithashtu edhe pėr vendet e tjerat rajonit.
Nė kėtė vizitė, Kryeministri Berisha shoqėrohet nga deputeti i Partisė Demokratike, njėkohėsisht dhe Kryetari i Forumit Rinor tė PD, zoti Gert Bogdani, i cili gjatė Kongresit bėri pėrpara njė plateje tė gjerė me tė rinj tė partive popullore Evropiane njė ekspoze tė zhvillimeve politike nė Shqipėri, duke u ndalur veēanėrisht tek lideri opozitar

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi