ILIRIADA PORTAL

Bojkoti i PS-sė, Olli Rehn: Papjekuri politike

Shko poshtė

12122009

Mesazh 

Bojkoti i PS-sė, Olli Rehn: Papjekuri politike
ERALD KAPRI
Olli Rehn i bėn thirrje opozitės tė shkojė nė Kuvend dhe tė bėjė njė politikė nė mėnyrė tė qytetėruar. Deklarata e zyrtarit tė Komisionit Evropian u bė dje nė njė aktivitet tė Presidencės sė BE-sė pėr rajonin, nga ku Rehn deklaroi se bojkoti i Partisė Socialiste ėshtė nė kundėrshtim me maturinė politike demokratike. “Nuk ėshtė njė mėnyrė evropiane e tė bėrit tė politikės. Tė gjithė duhet tė sigurojnė, qė duhet tė pėrmbushen kushtet, qė ky bojkot tė marrė fund. Mirėpres progresin e mirė tė Shqipėrisė nė procesin e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian. Por, njė prej kushteve kryesore tė kriterit politik tė Kopenhagenit ėshtė stabiliteti politik dhe maturia demokratike. Bojkoti parlamentar mund tė pėrkufizohet si nė kundėrshtim me maturinė demokratike”, - deklaroi Olli Rehn. Nga ana tjetėr, Komisioni Evropian vlerėson se Shqipėria po bėn njė progres tė mirė nė rrugėn e saj drejt anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian. Deklarata e Rehn u bė gjatė njė konference tė organizuar me Kėshillin e Bashkėpunimit Rajonal tė Presidencės suedeze qė kishte nė fokusin e saj pėrpjekjet e rajonit pėr kapėrcimin e krizės ekonomike dhe bashkėpunimin e vendeve tė Ballkanit nė rrugėn e tyre drejt integrimit evropian. Nė tė morėn pjesė 200 zyrtarė tė lartė tė rajonit, vendeve anėtare tė Ballkanit, Shteteve tė Bashkuara, Zvicrės dhe Norvegjisė. Pjesėmarrėsit e konferencės dhanė mbėshtetjen e tyre tė fuqishme pėr integrimin evropian tė Ballkanit nė tėrėsi dhe shtynė qeveritė pėrkatėse tė pėrparojnė me shpejtėsi nė rrugėn e reformave. Ndėrkohė, vetėm njė ditė mė parė, ministrat e Jashtėm tė BE-sė bėnė thirrje pėr dialog nė Kuvend. “BE-ja kėrkon nga tė gjitha partitė politike nė Shqipėri tė vazhdojnė njė dialog konstruktiv politik, duke u pėrfshirė nė Parlament”, - thuhet nė qėndrimin e dalė pas takimit tė shefave tė diplomacive tė Bashkimit Evropian. Nga ana tjetėr, nė konferencėn pėr shtyp, ministri i Jashtėm suedez, Carl Bildt, vendi i tė cilit mban Presidencėn e radhės sė BE-sė, deklaroi se palėt duhet tė ulen pėr tė zgjidhur mosmarrėveshjet. “Pėr sa i takon gjendjes sė dialogut politik nė Shqipėri, situata ėshtė e errėt pėr momentin. Unė do t'u bėja apel liderėve nė Shqipėri qė tė pranojnė se pėr ta ēuar kėtė vend pėrpara, ata duhet tė ulen. Mund tė mos bien dakord ndonjėherė, por duhet marrėveshje pėr tė ēuar vendin pėrpara. Dhe kėtė mesazh mendoj se e gjeni nė kėto konkluzione, mesazhin qė nėse ata duan tė vijnė nė Bruksel, nėse ata duan tė jenė pjesė e Evropės, Evropa ka dialog mes liderėve politikė, edhe nė raste mosmarrėveshjesh. Ne shpresojmė se Shqipėria do t'i bashkėngjitet kėsaj tradite sa mė shpejt tė jetė e mundur”, - deklaroi Bildt. Shqipėrisė i vlerėsohen kriteret pėr liberalizimin e vizave dhe ministri Bildt theks
standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi