ILIRIADA PORTAL

Lajthit” Bollano: 3/5 e shqiptarėve ishin grekė

Shko poshtė

12122009

Mesazh 

Lajthit” Bollano: 3/5 e shqiptarėve ishin grekė
Nuk kanė tė mbaruar gafat dhe “ēmenduritė” e kryebashkiakut tė Himarės, dje provokimi i radhės

Nuk kanė tė mbaruar gafat dhe “ēmenduritė” e kryebashkiakut tė Himarės, Vasil Bollano. Kėtė radhėkryetari i Omonias Vasil Bollano, pretendon se prezenca greke nė Shqipėri dhe veēanėrisht nė jug tė vendit, ėshtė

shumė mė e madhe se ajo qė ėshtė deklaruar mė parė nga institucionet shkencore shqiptare. Duke mos u mjaftuar me kaq, Bollano duke shfrytėzuar ditėn ndėrkombėtare pėr tė drejtat e njeriut, ka hedhur njė deklaratė sa tė fortė, aq edhe provokuese. Ai deklaroi se Shqipėria ėshtė njė territor i banuar nga grekėt qė nė shekullin e shtatė para Krishtit, tė cilėt themeluan edhe qytetin e Dyrrahut, Durrėsin e sotėm. Pėr Bollanon, tre tė pestat e popullsisė nė jug ishin grekė qė flisnin greqisht, ndėrsa njė pjesė tjetėr sėrish grekė, po qė flisnin gjuhėn vllahe. Ndėrkohė, nga shteti shqiptar, nuk ka pasur ende asnjė reagim pėr deklaratėn e Bollanos.
Regjistrimi i minoritetit
Ndėrsa kryetari i Partisė sė Bashkimit pėr tė Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, ka paraqitur tė tjera kėrkesa ndaj qeverisė shqiptare, kėsaj here pėr tė regjistruar minoritetin grek nė Shqipėri, nė bazė tė pėrkatėsisė etnike. "Shqipėria ka nėnshkruar shumė konventa ndėrkombėtare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė pakicave etnike dhe i ka tė mbrojtura nė legjislacionin shqiptar kėto tė drejta”, u shpreh Dule nė tryezėn me temė "Minoritetet, pjesėmarrje dhe integrim”. Ai tha se “ėshtė koha qė qeveria ta propozojė dhe Parlamenti ta miratojė kėtė ligj dhe ne do tė jemi kontribuuesit kryesorė, me qėllim qė me kėtė ligj "tė njihen dhe tė respektohen nė mėnyrė komplekse tė drejtat e tė gjithave pakicave kombėtare nė Shqipėri”. Nė vijim tė kėsaj ēėshtjeje, Bollano theksoi gjatė kėtij takimi, se problem mbetet regjistrimi i popullsisė sė minoritetit grek. "Janė bėrė disa pėrpjekje nė vitin 2001 pėr regjistrimin e kėsaj popullsie, por ka qenė i shpejtuar dhe jo i plotė", tha Bollano, i cili nėnvizoi se "nė kuadėr tė kėtyre nismave, ka njė angazhim serioz tė qeverisė Berisha, e cila ka premtuar se nė vitin 2011 do tė pėrfundojė regjistrimi i plotė dhe demokratik i tė gjithė pakicave kombėtare nė Shqipėri, me qėllim qė shifrat tė jenė tė sakta dhe tė besueshme”.
Kundėrshtimi i Godos
Por kjo ide nuk ka qėndruar dhe aq nė heshtje. Politikani dhe historiani Sabri Godo deklaroi pak ditė mė parė, se regjistrimi i popullsisė nė baza etnike do tė ishte njė veprim i rrezikshėm nė dėm tė Shqipėrisė. “Ndėrsa tė tjerat mund t’i marrė kalimthi dhe si njė lloj shakaje qė duhet qortuar, kjo ka njė pėrmbajtje tjetėr. Ja ēfarė rreziku. Ajo qė thotė Berisha ka tė bėjė me tė drejtat universale tė njeriut, por si i bėhet me familjet e regjistruara me kombėsi greke? Janė me qindra familje nė Korēė, Gjirokastėr, Delvinė e Sarandė qė marrin pensione greke. Nuk jam kundėr pensionit por kundėr dokumentit qė kanė nėnshkruar, i cili i detyron tė ndryshojnė kombėsinė. Kėtu duhet tė vėrė dorė shteti shqiptar. Do tė kemi mė tepėr njerėz me kombėsi greke nga ē'kemi realisht, dy ose tre herė mė tepėr. Kjo i jep tė drejtė palės greke tė thotė qė, ky ėshtė territori im sepse ėshtė i banuar nė shumicėn e vetė nga qytetarė qė kanė kombėsi greke. Rrjedhimisht kėrcėnon drejtpėrdrejt tėrėsinė tokėsore tė shtetit shqiptar”, u shpreh Godo disa ditė mė parė.

Xhufi: Grekėt, thjesht koloni
Historiani Pėllumb Xhufi ironizon pohimet e kreut te Omonias Vasil Bollano. Sipas tij, kolonitė greke janė krijuar jo vetėm nė Shqipėri por edhe nė Detin e Zi, nė Francė apo edhe nė Angli.
Xhufi pohon se vetė fakti qė grekėt kishin koloni nė disa pika tė bregdetit shqiptar tregon se kėtu kemi tė bėjmė me njė popullsi tjetėr nga kolonizuesit. “Historianėt grekė tregojnė se aty ku ka pasur koloni greke, si nė Apolloni dhe Durrės, popullsia ka qenė barbare, qė do tė thotė “e huaj” nė gjuhėn klasike. Pra, s’kanė qenė grekė”, deklaron Xhufi. Sipas historianit, prezenca e grekėve tė ardhur nė shekullin VII nė Shqipėri ėshtė e papėrfillshme, pėrkundėr shifrave tė manipuluara qė jep Bollano. “Ata kanė ardhur kėtu si hallexhinj dhe jo si pushtues. Kanė ardhur me pakte tė bėra me popullsinė dhe kanė jetuar paqėsisht”, thekson Xhufi. Xhufi jep edhe pėrkufizimin e tij profesional pėr deklaratat e bėra nga Vasil Bollano. “Kėto janė absurditete qė mund t’i thotė vetėm njė njeri me arsim tė mesėm bujqėsor siē ėshtė Bollano”, shton Xhufi.tirana observer
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Lajthit” Bollano: 3/5 e shqiptarėve ishin grekė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Dec 12, 2009 4:26 pm nga emigranti

filloi prap ky nga te vetat

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Dec 12, 2009 8:26 pm nga nardlushnja

Nuk i japin ndonje .....qorr ketij ....

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Dec 13, 2009 9:07 pm nga ad

Nuk ka dyshim qe "aksionet" e Bollanos nuk jane nje kapriēio e tij ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Dec 14, 2009 12:55 pm nga lidabica

greku po grek mbetet,keshtu eshte kur nuk e rrasen atje ne biruce...a mbahet gjarperi ne gji????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi