ILIRIADA PORTAL

Fuqizohet inspektorati, jo me pallate te paligjshme

Shko poshtė

12122009

Mesazh 

Fuqizohet inspektorati, jo me pallate te paligjshme
Qeveria miraton vendimin lidhur me zgjerimin e pergjegjesive dhe detyrave te Inspektoratit Ndertimor Urbanistik Ajo miratoi dje vendimin per disa shtesa ne ligjin "Per inspektimin e ndertimit", ku i jepen kompetenca te plota per nderhyrjen me emergjence, Inspektoratit Ndertimor Urbanistik Kombetar, duke krijuar ne kete menyre nje force te nderhyrjes se shpejte prane inspektoratit. Kryeministri u shpreh se kjo behet para se gjithash dhe mbi te gjitha per te mbrojtur jeten e qytetareve shqiptare. "Ajo qe ndodhi ne pallatin e Gjirokastres, per shkak te papergjegjesise te autoriteteve vendore apo te tjera, mund te perseritet ne kete vend periodikisht. Ndertimi mbi rruge dhe mbi oborre shkollash mund te perseritet per shkak te babezise etj". Duke theksuar se kjo situate nuk mund te tolerohet me tej, kryeministri beri te ditur se qeveria do te autorizoje inspektoratin per nderhyrjet me te fuqishme , me energjike. "Lekundet pallati me 9 kate mbi leje. E sheh Bashkia dhe ne vend qe te marre masa per ta prishur dhe per te garantuar jeten thote eshte dhe nje pallat tjeter diku tjeter. Une nuk them se nuk eshte, por ne menyre absolute ndertim qe te kercenoje keta qytetare ne menyren me evidente nuk do te lejohet, por do te rrafshohet. Ketu nuk do te kete me asnje tolerim. Ndaj dhe ky ligj eshte bere i domosdoshem", tha Berisha. Kryeministri beri te ditur se jane te shumte qytetaret shqiptare te cilet te inkurajuar nga kjo perpjekje e qeverise kerkojne me cdo kusht te veprohet, pasi eshte cenuar seriozisht siguria e tyre. Duke lexuar mesazhin e nje qytetari, te cilit i cenohej siguria e jetes, Kryeministri u shpreh se inspektorati qendror do te nderhyje energjikisht, ne te gjitha rastet kur shkelen kondicionet urbanistike, dhe kur kercenohet siguria publike. "Nuk jam qe ne t'i heqim kompetencat inspektoratit lokal, por jam qe ceshtjet e sigurise publike jane dhe do te jene perparesi absolute e qeverise. Ndaj dhe nuk mundet ne asnje menyre qe te luhet me tutje, nuk mundet ne menyre kategorike qe te ndertohen pallate mbi rruge. Nuk eshte vetem nje. Ju garantoj se jane te tjera. Me kane ardhur shume mesazhe nga qytetaret. Ata jane te inkurajuar nga kjo perpjekje e jona dhe kerkojne me cdo kusht te veprohet, sepse perndryshe nuk kemi asgje te sigurte", tha Berisha.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Fuqizohet inspektorati, jo me pallate te paligjshme :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Dec 12, 2009 4:22 pm nga emigranti

tani eshte e veshtir ta luftosh mafian e ndertimit ne Shqiperi pasi ato jane me te forte se shteti

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi