ILIRIADA PORTAL

Pango: Si ka ndryshuar jeta ime nėntė muaj pas videos sė skandalit

Shko poshtė

13122009

Mesazh 

Pango: Si ka ndryshuar jeta ime nėntė muaj pas videos sė skandalit
Ermira Shpetimi

Ēfarė ndodh nė jetėn e ish-ministrit tė Kulturės, e cila u trondit rėndė nėntė muaj mė parė, kur nė programin “Fiks Fare” u shfaq njė video komprometuese pėr karrierėn dhe jetėn e tij? A e ka pranuar Pango kthesėn e tmerrshme qė mori e jeta e tij, nga njė njeri qė i kishte tė gjitha, nė njė njeri qė i humbi tė gjitha? Cilat janė pėrpjekjet e tij pėr tė na dhėnė me prova versionin e tij, qė natyrisht do tė bindte gjithė opinionin publik pėr njė tjetėr tė vėrtetė. Si ka qenė jeta e tij kėto nėntė muaj, larg syve tė publikut? Ēfarė faktesh qė nuk dimė na ka rrėfyer tek libri i tij “Skandal”? Pėr kėto dhe tė tjera lexoni mė poshtė intervistėn e Pangos pėr “Panorama Plus”.
Pse vendosėt qė historinė tuaj tė pazakontė, tė ndodhur rreth nėntė muaj mė parė, ta rrėfenit nė njė libėr?
Libri ėshtė dėshmi qė mbetet. Ata qė sulmuan shkruan pafund, e lanė fjalėn e tyre nėpėr faqe gazetash, televizione etj. Pėr mua aso kohe, por edhe pėr mjaft miq tė mi qė donin tė mė mbėshtesnin publikisht, faqet e kėtyre gazetave e dyert e televizioneve ishin tė mbyllura. Pranoheshin e ftoheshin vetėm sharės e linēues. Kėshtu ishte dhėnė urdhėri. Duhet tė flisja, apo jo? Jemi nė demokraci. Librin sė paku nuk e pengojnė dot.
Nė ēdo germė tė librit ndjehet nevoja e madhe qė mė nė fund gjithkush tė kuptojė versionin e vėrtetė tė ngjarjes, tė vėrtetėn tuaj. Mendoni se nėntė muaj kanė qenė tė mjaftueshėm qė ata qė ju luftuan, tė ndėrrojnė mendje, tė reflektojnė?
Sė pari, mjaft njerėz e kuptuan tė vėrtetėn qė natėn e dytė, pasi u shfaqa nė “Tv Klan”. Ata mė telefononin, mė dėrgonin SMS, e-maile etj. E kini parė dhe nė libėr nga SMS-tė, por edhe nga tė tjerė mė pas, qė ka shumė mbėshtetės. Sulmi pa fre ka qenė mė shumė nga analistėt, politika, mediat, armiqtė personalė. E vėrteta e librit dhe reflektimi pėr tė, ėshtė le tė themi pėr ata, "sulmuesit" qė mund tė mos e kenė kuptuar a njohur ende ngjarjen nė detaj. Sa i takon atyre qė duan tė mė shohin tė rrėzuar, tė depresuar, tė vdekur, hakmarrėsve, njerėzve mediokėr a tė vegjėl, qė mė kanė sulmuar edhe nė kulmin e suksesit tė jetės time, nuk mė interesojnė aspak. Nė fund tė fundit, cilido ka miqtė e armiqtė e vet.
Njė thirrje tė veēantė i bėni deputetėve tė Parlamentit, ish-kolegėve tuaj qė ata tė mos e lėnė nė heshtje kėtė qė ju ndodhi. A mendoni se do gjeni pėrkrahje edhe prej tyre?
Sikur ta bėnin sė paku njė herė, jo thjesht pėr mua, por kundėr gjėmės qė nėpėrmjet njė emisioni televiziv, mund tė goditet e shkatėrrohet nė mėnyrė tė kundraligjshme jeta e ēdo shqiptari.
Ndėrkohė, nė libėr ju keni shprehur zhgėnjimin e madh nga disa syresh, tė cilėt edhe pse ju kishin mik, pėrsėri u vunė kundėr jush publikisht. Po kėta a ka gjasa qė mė nė fund tė marrin guximin dhe tė dalin publikisht nė mbrojten tuaj?
Do tė ishte goxha burrėri e kthesė nė mentalitetin tonė ende tejet "burrėror" e pa kthim. Kėtu ende quhet turp tė kėrkosh falje dhe po e pate thėnė njė herė diēka, nuk mund ta kthesh pas. Le qė mes tyre ka dhe armiq personalė, qė vazhdojnė tė ngrenė dolli pėr atė qė mė ndodhi.
Pėr disa as nuk keni shpresė se mund tė reflektojnė pasi nė libėr i keni quajtur katundarė, njerėz orgjish dhe masturbatorė. Pse kaq i ashpėr?
Vėrtet ju duken tė goditur kaq rėndė kėta njerėz qė edhe pse me emėr, janė ku e ku mė poshtė se unė si karakter? Pastaj...a thua nuk kalova unė, qė po tregohem kaq i ashpėr, skėterrėn ndoshta mė tė madhe tė linēimit nė kėta 20 vjet tranzicion drejt demokracisė sė dėshiruar? A thua nuk e patė xhunglėn e tėrbimin me tė cilin ditė tė tėra rrjesht u sulmova barbarisht? Dhe unė kėta ende po i respektoj, pasi nuk po jua pėrmend emrat.
Njė ish kolegut tuaj qė iu sulmonte nga ekrani atė kohė, ju i kujtoni pazarin qė bėnte me prostitutat rrugėve tė botės duke i pyetur “Hoė much”. Kjo pėr tė treguar se nėse bėhej fjalė pėr 'moralin e pastėr', nuk e kishit ju rradhėn pėr tu “kryqėzuar”?
A e dini qė duke mos qenė kurrė nė pozitat e atij e mjaft tė tjerėve, kam qenė nė gjėndje t'i shoh e trajtoj me tallje meshkuj tė tillė jo tė paktė, edhe nė situata tė tjera si kėto. Njė miku im i vjetėr mė tha pas ngjarjes: "Gjėja mė e paimagjinueshme. Tė tė gjykojnė ty pėr femra!" Ai mė njihte dhe e dinte se kurrė nuk kam patur nevojė e as e kam patur nė tip, tė bėja atė qė donin ata tė bėja nėpėrmjet provokimeve tė shumta e qė sėrish nuk e arritėn dot. Ndėrkohė kėta, si ai mė sipėr e mjaft tė tjerė, e kanė bėrė e po e bėjnė edhe sot e gjithė ditėn. Unė sėrish nuk do tė bėja gjė tė atij lloji e do tė vazhdoja punėn.
Kryeministri Berisha ju hoqi dy minuta mbasi pa videon edhe pse ju i treguat se ishte e montuar. Si ka mundėsi qė nė libėr nuk jeni treguar i ashpėr edhe me tė?
Mendoj se arsyeja e heqjes ishte mė shumė politike. Opozita donte mish njeriu, zgjedhjet po vinin, efekti artistik i njė shfaqjeje tė montuar me mjeshtėri e tė pėrpunuar njė muaj rrjesht ishte i madh e sugjestionues. Thuhet se pati dhe nxitje... Kryeministri, nė mjaft dalje tė tjera, pjesėn e tė drejtave tė njeriut tė shkelura nė rastin tim, tė hyrjes e fotografimit nė shtėpinė a kėshtjellėn e tjetrit, i ka theksuar fort. Po kėshtu ka theksuar linēimin e mungesėn e zėrit tė organizatave joqeveritare pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut tė shkelura rėndė nė kėtė rast. Nė fund tė fundit, marrėdhėnia me tė duhet gjykuar nga e shkuara para ngjarjes dhe e ardhmja, pas sqarimit nė favorin tim tė ngjarjes.
Nė libėr tregoni se tek ju vinin mjaft femra tė rekomanduara nga Ēakuli. Pse ishit kaq disponibėl ndaj tij?
E pasaktė. Nuk kam qenė aspak disponibėl. Asnjė nuk kam punėsuar nė ministri nga veglat e tij. Idea ka qenė qė ai mė ka dėrguar mė shumė provokatore se sa u pa nė media, gjė qė dėshmon se sa e gjatė dhe e ndyrė ka qenė intriga. Ndėr to mė ka ndėrhyrė vetėm pėr dy. Njerėn e kam nxjerrė jashtė me neveri se ishte shumė vulgare, e dyta ėshtė tėrhequr duke deklaruar se ishte nxitur dhe se unė jam sjellė korrekt. Deponimin e saj e keni zyrtar.
Sa i takon kryeorganizatorit, duhet te dish se kisha vite pa u ulur me te per kafe a dreke dhe uljet e mia me te kohet para ngjarjes, ishin organizuar nga nje mik i tij e i imi dhe ai, per te realizuar me pas qellimin e tij. Ju mund tė pyesni pėrse mė adresohej mua ai dhe jo pse isha disponibėl. Kjo sepse dihej qė nė ministri ishte shpallur vend pune pėr zėdhėnės e juristė, dhe veē atij unė kam patur edhe rekomandime nga TV Klan, TV Alsat, ish pronari i Koha Jonė etj. Ai sic thashe, e shfrytėzoi dhe njohjen time tė hershme me tė, (jo miqėsinė), tė cilėn e riaktivizoi kohėt e fundit para ngjarjes nėpėrmjet ftesave pėr drekė a kafe, kuptohet pėr tė realizuar qėllimin e mėvonshėm "sublim".
Ju thoni se ju kėrkohej tė bėnit Krishtin nė shtėpinė tuaj duke e pėrligjur ēdo veprim. Nė fakt tani qė ka kaluar kaq kohė, mendoni se kishte ndonjė fjalė apo gjest qė mund ta kishit kursyer nė ato momente gjithsesi shumė delikate?
Mė lejoni t'ju them me shume delikatesė, siē e thashė edhe nė emisionin ”Opinion”, se ishte e njohura ime. Mund ta shihni dhe nė youtub nė kasetat origjinale. Aty duket si mė ndjek nga pas dhe mė rikujton njohjen e vjetėr. (Nė njė gazetė tė nesėrmen thuhej se unė gėnjeja dhe se nuk njiheshim fare). Mė pas kėtė rol vazhdoi ta luajė edhe nė shtėpi se ishte duke regjistruar poshtėrsisht. A e kuptoni se i dhashė akses njė njeriu tė njohur? Dhe prandaj u zgjodh e tillė, se kishin dėshtuar tentativat e tjera. Prandaj u fut kjo nė lojė qė po dėshtonte disa herė, siē mund ta shihni dhe nė youtube.
Diku nė libėr thoni kėshtu “mua nuk mė hėngrėn haqet qė duhet tė laja por ambiciet dhe xhelozitė e panumėrta”. Pėr ēfarė haqesh tė pa lara e keni fjalėn?
Nuk e keni kuptuar. Nuk kam qendėr rėndese haqet e palara se nuk kam bėrė dėme, veē heqjes nga puna tė tė paaftėve e intrigantėve. Pra dua tė them, se dikush nė vend tim, ndofta do tė ikte sepse do tė kishte haqe pėr tė larė. Unė jo. Pa dyshim qė janė gėzuar mjaft edhe disa tė paaftė qė janė pushuar sepse dridhnin zinxhirin nė ministri. Por kėta nuk kishin fuqi. Por unė i mėshoj mė shumė xhelozive e ambicjeve, urrejtjeve tė njerėzve qė kishin lidhje e influenca por edhe tė njerėzve tė vegjėl edhe pranė meje qė me thashethemet, shpifjet e tyre, gėrryen sė bashku muret e ngrehinės time, ngritur me mund e punė prej vitesh.
Disa persona publikė qė ju kanė sulmuar, ju i keni cituar nė libėr me emra e tė tjerė me pseudonime si psh Pa-Boshti ose Dhelpra. Pse nuk iu pėrmendni tė gjithėve emrat?
Le tė themi pėr etikė. Le tė themi pėr stil, a gusto, a pėr hir tė formės. Le tė themi edhe pėr tė mos bėrė atė qė bėnė ata me mua, pra tė mos ju prish punė.
Nė libėr thoni qė ndonjėherė keni menduar edhe vetvrasjen. Cila ishte ajo fuqi madhore qė ju bėri tė ndėrroni mendje dhe tė luftoni pėr tė kėrkuar tė drejtėn tuaj?
Vetvrasje? Depresion?.. siē ėshtė shprehur njė palaēo televiziv? Jo. Nuk jam nga ai fis. Ka qenė vetėm 24 orėshi i parė i gjithė asaj furtune kur ende nuk po kuptoja se si ishte e mundur gjithė ajo stuhi pėr njė ngjarje aq banale(nė kuptimin ngjarje e vockėl, kot fare). U duk edhe sikur gjithė njerėzia mė ishte vėrsulur me sfurqe e sėpata nė dorė, dhe kuptimi i jetės, ēvendosur papritmas nė errėsirė mesjete, mu duk i kotė. Plus qė disa mediabėrės, nga ekrani ma rekomanduan me "dashamirėsi" vetvrasjen . Por gjithsesi tek unė, edhe nė atė fillim, ajo nuk ishte aspak e konceptuar si vetvrasje. Ishte thjesht njė mendim, fluturimthi, qė jeta mes njerėzve, ndonese kisha kryer aq punė pėr tė mirėn publike, humbiste kuptimin. Pastaj, siē thashė mu gjendėn mjaft njerėz e miq, dhe lufta pėr jetėn, rifilloi qė ditėn e dytė kur u shfaqa nė tv Klan, dhe vazhdon e do tė vazhdojė gjatė.
Gjatė kėtyre muajve ju jeni tėrhequr nga jeta publike, si ka qenė njė ditė tipike e juaja (librat qė keni lexuar, miqtė me tė cilėt keni ndenjur, familja, djali)?
Kam lexuar, kam shkruar, kam gati njė libėr tjetėr, kam udhėtuar e kam takuar miq jashtė vendit, kam ndenjur me djalin, motrėn, nėnėn, nipin, mbesėn, tė afėrmit me tė cilėt banoj nė njė shtėpi, jam ulur me miqtė, jam marrė me ēėshtjen time (padinė e avokatėt), kam pėrpunuar ide mbi punė tė ardhshme... kam jetuar.
A e keni menduar ndonjėherė opsionin e largimit nga Shqipėria, si njė vend qė nuk mund t’ju ofrojė mė mundėsira pėr tė rifilluar?
Mundėsi pėr tė rifilluar gjėnden gjithnjė edhe kėtu. Sado qė ėshtė turp qė njė njeriu me atributet, eksperiencėn, punėt e mėdha tė bėra pėr kėtė vend, t'i diskutohet mundėsia, jo mė tė lihet pa punė. Gjithsesi kėtu ēdo gjė ndodh. Opsioni i largimit mund tė jetė shfaqur ndofta nė muajt e parė pas ngjarjes, por jo nga mundėsitė e punėsimit, por nga neveria qė mė shkaktoi ajo pjesė e njerėzve, tė transformuar nė hiena e ēakej, ulėritės mbi njė pre tė vetme tė goditur keqas e tė flakur pėr tokė. Kjo ishte turp e neveri bashkė. Burracakėri. Kėta vėrtet tė bėjnė tė largohesh. Por siē e kam shkruar, ka mjaft tė tjerė, miq e njerėz tė vėrtetė, qė tė bėjnė tė mendosh se shpresa nė kėtė vend nuk humbet kurrė. Jo, nuk duhen gjykuar kurrė keq gjithė shqiptarėt, sado keq tė ndjehesh. Shumė shumė duhet neveritur ajo pjesė e tyre qė si kudo mund tė quhet plehu i shoqėrisė. Herė herė edhe i ambalazhuar bukur.
Pak javė mė parė historia juaj rierdhi nė vėmendje pasi nė “you tube” u publikua videoja e pacencuruar e kurthit tuaj, ku tregohet ēdo moment i pėrgatitjes sė kėsaj videoje. Njė kuriozitet, si e siguruat?
Nuk e sigurova unė. E siguruan tė tjerė. Ju thashė qė kam miq. Kėtu e jashtė vendi.
Ndėrkohė gazeta jonė publikoi fotot aktuale tė vajzės qė organizoi kurthin, ku tregohej se ajo jetonte nė Francė dhe ia kalonte si mos mė mirė. Si u ndjetė kur i patė ato foto?
Nuk do mė besoni po tu them se nuk i kam parė fare. E di qė janė, se mė thanė, por kam neveri. Megjithatė ajo vajzė, ėshtė gjėja mė e fundit, mė mjerane e mė e pavlerė e kėsaj historie turpi pėr ata qė e bėnė e pėr ata qė e nxitėn. Ju natyrisht si mbarė gazetaria jonė, mund ta bėni edhe personazh. Por nė njė aspekt, ajo ėshtė pėr tė ardhur keq. A e kuptoni, tė jesh vegėl, aq mė shumė kur je femėr. Pėrgjithėsisht kėto nuk kanė jetė tė mirė, dhe e keqja u vjen gjithnjė nga ustallarėt a padronėt e tyre.
Ju nė libėr thoni se vajza u shpėrblye me 2 milion lekė tė reja, ka blerė me to edhe njė makinė dhe me tė bredh nėpėr Tiranė. Ēfarė do t’i thoshin nėse rastėsia do t’ju pėrballte diku me tė?
Ca thonė qė edhe ato para nuk i ka marrė. Gjithsesi me kėto nuk jam marrė e nuk mė interesojnė, por vinė e mi thonė ndonjėherė njerėz tė zellshėm pėr thashetheme... Mė falni po pjesa e dytė e pyetjes tė bėn tė vesh buzėn nė gaz. Ju pėrfytyroni pa dyshim njė dramė midis njė niveli tė lartė karakterial, kulturor e intelektual si ai i asaj vajze dhe meje? O zot ē'pėrfytyrim i ndezur!
Nė libėr ju keni publikuar shumė SMS mbėshtetjeje, madje kemi vėnė re se shumė prej tyre janė vajza, tė njohura dhe tė panjohura pėr ju. Ndonjėra ju shpreh edhe simpati personale. Keni pranuar ftesėn e ndonjėrės pėr kafe apo tani keni vendosur tė mos i besoni mė askujt?
O Zot sa dramė edhe kėtu?! "Keni vendosur tė mos i besoni mė askujt"... e pas kėsaj duhet tė vijė pa tjetėr: "Ai u mbyll nė njė manastir tė largėt murgjish nė Kalkidiki" apo "kurrė nuk i pa mė femrat me sy". Mė lejoni ju lutem tė qesh me gjithė zemėr. Nuk e kam me ju, por me njė mentalitet tė tėrė qė synon tė bėhet evropian.
Dhe sė fundi ēfarė do tė bėhet me jetėn tuaj, cilat do tė jenė angazhimet tuaja; pėrsėri nė politikė, nė fakultet, apo njė intelektual i lirė, i paangazhuar?
Le t'ia lėmė jetės.

panorama
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Pango: Si ka ndryshuar jeta ime nėntė muaj pas videos sė skandalit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sun Dec 13, 2009 8:21 pm nga nardlushnja

Gjynah i shkreti.
Edhe kete regjimi komunist e ka kompromentuar.
Hajt siktirr maskarenj

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Mon Dec 14, 2009 12:54 pm nga lidabica

eeeee kusuret e tij ne jete s'kane te sosur,m.gj.se ,nuk jam kurre dakort me ate qe i kurdisen.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi