ILIRIADA PORTAL

Sofokli Lazri, shefi i shėrbimeve sovjetike nė Shqipėri, Gjinushi u fut nė pluralizėm nga banjoja e Ramiz Alisė

Shko poshtė

14122009

Mesazh 

Sofokli Lazri, shefi i shėrbimeve sovjetike nė Shqipėri, Gjinushi u fut nė pluralizėm nga banjoja e Ramiz Alisė
Ideja pėr themelimin e Partisė Demokratike, ideja pėr themelimin e pluralizmit politik nė Shqipėri, ėshtė njė ide e mbrojtur dhe e shprehur para lėvizjes sė dhjetori, nė shkrime dhe publike qė janė sot nė tė gjitha bibliotekat e vendit, janė tė pėrkthyera dhe tė botuara nė tė gjitha gazetat ndėr mė prestigjiozet e kohės. Pra, dhjetori i vitit ’90-tė, e gjeti Shqipėrinė, pasi, intelektualėt shqiptarė, ndėr ta edhe unė, kishin kėrkuar nė mėnyrė tė prerė pluralizmin e mendimit, pluralizmin politik. PD u themelua si njė shkrirje e trimėrisė, guximit legjendar tė studentėve dhe mendimit intelektual mė tė avancuar tė kohės. Dy javėt e fundit bllokmenėt e rinj, dua ta them haptazi, nė traditėn mė tė shėmtuar tė etėrve tė tyre janė pėrpjekur tė manipulojnė, falsifikojnė historinė. Njė nga pėrpjekjet e tyre tė mėdha ka qenė ti atribuojnė bllokut, pluralizmin dhe Partinė Demokratike. Ramiz Alia nė mnėyrė tė prerė dhe tė qartė ka qenė kundėr pluralizmit politik. Ramiz Alia sundohej fund e krye nga zonja e zezė Nexhmije Hoxha dhe ish shefi i shėrbimeve sovjetike nė Shqipėri Sofokli Lazri. Pra, Ramzi Alia, nė vitet ’90 vriste tė rinj shqiptarė nė kufijtė e vendit dhe kėta bllokmenė tė rinj qė duan tė paraqesin bllokun si mbėshtetės tė pluralizmit, kėta janė cinikė dhe harrojnė se Ramiz Alia dhe etėrit e tyre zvarrisnin rrugėve Shkodrės dhe Sarandės, kufomat e bijve dhe bijave tė kėtij vendi. Firmosnin shpėrblimet e ekzekutimeve tė tyre. Po! Ėshtė e vėrtetė se Ramiz Alia u detyrua tė mposhtet nga studentėt sepse ishte i tmerruar ai dhe Lady Makbeth nga rėnia e Ēausheskut. Ia mbathu njė pjesė e tyre nė Dajt. Lėvizja Studentore, me tė cilėn jam bashkuar qė nė mėngjesin e datės 9, kishte dy tendenca: njėra me tė cilėn ishin pjesa dėrrmuese e studenteve dhe pedagogėve tė asaj periudhe, ishte qė tė themelohej pluralizmi. Kishte edhe njė tendencė tjetėr e cila ishte e pranishme qė, pėr tė bllokuar themelimin e pluralizmit, kėrkuan qė tė thėrrisnin Ramizin nė stadium dhe t’ia nxirrnin nė gazetė. Dhe i gjithė debati ato dy ditė ėshtė bėrė qė studentėt tė fitojnė qėllimi ynė kryesor, pas dhunės sė jashtėzakonshme qė ushtronte liceu artistik mbi studentėt, ku Azem Hajdari ngrihej mbi supet e tyre dhe brohoriste: “Poshtė Demokracia”, “Liri Demokraci”. Pas shpėrndarjes kam ndjekur studentėt e plagosur, pasi ata qė u vėrsulėn mbi studentėt ishin tė armatosur me lopata, sėpata, njė grup terroristėsh shtetėrorė dhe studentėt mė kėrkuan, a do bėhesh pėrfaqėsuesi ynė, jo, u thash, pėrfaqėsoj veten time, unė do t’ju mbėshtes. Kjo ėshtė e vėrteta mbi kėtė bazė. Kam shkuar nė Komitetin e Partisė dhe kam denoncuar dhunėn qė i ėshtė bėrė ndaj studentėve. U deklarua se studentėt do tė mblidheshin nė shesh nėse nuk u liroheshin shokėt, dhe realisht u liruan, u trondit regjimi. Gjithashtu, urdhėrimi Ramizit ishte qė tė goditeshin studentėt kur tė dilnin nga zyra. Roli i Ramiz Alisė dihet. Ramiz Alia ka dhėnė urdhėr pėr tė qėlluar me armė, me mitraloz, mbi qytetarėt ditėn qė do shembej busti i diktatorit, ka dhėnė urdhėr pėr tė qėlluar mbi protestuesit. Dhe ata tė cilėt pėrpiqet qė tė paraqesin plutralizimin edhe sot qė janė zhytur nė mjerimin mė tė thellė tė monizmit. Kjo ėshtė pėrgjigja pėr bllokmenėt e rinj. Kėto janė tė vėrteta. Edhe ministri i diktaturės, Gjinushi, e dinė ata qė kanė qenė te Ramiz Alia se nė cilėn anė ishte. Ku qėndronte nė krah tė tij dhe nuk hapte gojėn. Dhe mė e fundit, ajo qė ėshtė unike nė historinė politike, ėshtė se nė datėn 17-18 shkurt, unė me mbi 1200 studentė, Azem Hajdari, Preē Zogaj, Eduart Selami, i shkuam nė zyrė pėr t’i bėrė presion Ramiz Alisė qė tė heqė emrin e Universitetit dhe tė pranojė kėrkesat e studentėve. Pas 2 orė debatesh nė zyrė, se si bie problemi pėr ministrin e Arsimit dhe i themi ne qė duhet tė bėjė kėto veprime, Ramiz Alia na thotė, ta thėrrasim, kur hapet njė derė dhe futet Skėnder Gjinushi. Edhe unė thash: Si ndodhi? Ditėn qė u bėra President, shkova dhe hapa atė derė dhe pashė qė ishte banjo. Nė vitin 1996, George Soros dha njė donacion pėr kualifikimin e zėdhėnėsve tė partive nė SHBA, dhe tani meqenėse kishim krijuar kundėrshtira me PS-nė, pėrfaqėsuesi i tyre, zyrtarėve tė institucioneve qė po i trajnonin, u shtron pyetjen: Ēfarė do tė thoshit ju pėr njė rast si ky dhe u shpjegon tė gjithė historinė. Specialistėt e mėdhenj amerikanė e mbyllin seancėn dhe thonė se, kėrkojmė kohė pėr mendim dhe kthehen pas 1 ore me konkluzionin se me kėtė rast nuk ka zgjidhje tjetėr veēse zhdukje nga politika pėr Skėnder Gjinushin...

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi