ILIRIADA PORTAL

“Edi Rama dhe opozita janė kyēur nė njė gabim madhor historik pėr mosnjohjen e lirė tė qytetarėve”

Shko poshtė

15122009

Mesazh 

“Edi Rama dhe opozita janė kyēur nė njė gabim madhor historik pėr mosnjohjen e lirė tė qytetarėve”
Kryetari i PD-sė, Kryeministri Sali Berisha, flet pėr “Zėrin e Amerikės”, nė prag tė marrjes sė njė mandati tė ri si kryetar i mazhorancės

Nė Tiranė, Partia Demokratike diskutoi dje nė kongresin e saj, reformat ekonomike e sociale qė ka ndėrmarrė qeveria e re pas fitores sė zgjedhjeve tė qershorit. Kryeministri Berisha pėrshkroi buxhetin e ri si njė mbėshtetje e madhe pėr shtresat e varfra, si edhe mbi problemet e arsimit dhe shėndetėsisė. Nė kėtė Kongres zoti Berisha po kandidon qė tė rizgjidhet kryetar i Partisė Demokratike. Kryeministri Sali Berisha tha se ėshtė i gatshėm tė bashkėpunojė me opozitėn socialiste pėr reformat e kėrkuara nga Bashkimi Evropian, por pėrjashtoi mundėsinė qė tė rishikohen materialet e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, kryeministri Berisha tha se pėr kėtė temė nuk do tė ishte e mundur as edhe njė tryezė partiake me presidentin.

Ēfarė ėshtė pėr Partinė Demokratike ky Kuvend?
Partia Demokratike pasionin e parė ka pasionin e lirisė, ēka do tė thotė garantimi i saj si kusht i domosdoshėm pėr qytetarėt, pėr opozitėn pėr shoqėrinė nė tėrėsi. Nė kėtė kontekst ekziston vlerėsimi mė i madh pėr opozitėn dhe rolin e saj, vendosmėria e plotė pėr bashkėpunim me opozitėn nė kuadėr tė reformave tė mėdha. Por dua tė theksoj kėtu, se aq sa jemi tė vendosur nė garantimin e lirive po aq tė vendosur jemi nė mbrojtjen e vullnetit tė lirė tė qytetarėve. Mendoj se opozita ose krerėt e opozitės janė kyēur nė njė gabim historik, nė njė gabim madhor historik pėr mosnjohjen e lirė tė qytetarėve. Njė votė tė cilėn e firmosėn 20 mijė anėtarė tė saj nė komisionet zgjedhore nė tė gjithė nivelet, e firmosėn tė gjithė institucionet e ndėrkombėtarėve, nuk do ta njohė dhe ta respektojė Edi Rama. Sė fundi deklaroj qė unė njoh votėn, por jo Parlamentin legjitim tė dalė nga vota, kėto janė mangėsi tė tmerrshme nė gjykimin politik tė njė force moderne, ndaj dhe e ftoj opozitėn tė vijė nė parlament tė vendosur pėr tė gjithė hetimin qė opozita kėrkon pėrveē vendimi tė gjykatave. Edi Rama po troket tė katėr herė nė ditė nė dyer tė gjykatave dhe bėn mirė, kjo ėshtė njė arritje. Por nuk pranon tė mos vejė nė diskutim, por kėrkon shqyrtim politik, tė vendimi tė gjykatės qė e kemi zgjedhur me konsensus, pėr numėrimin apo rinumėrimin e votave. Nė kėto zgjedhje kam bindjen mė tė thellė se askush nuk ka humbur, sepse kėto janė zgjedhje e para qė ne nxorėm vendin nga lista e zezė e zgjedhjeve mė problematike. Pra ai po pėrpiqet tė njollosė njė proces tė tillė nė kundėrrymė totale me forcėn e tij politike, mbarė shoqėrinė shqiptarė dhe komunitetit ndėrkombėtar.

Njė tryezė e partisė me presidentin siē ka funksionuar dikur a mund tė ishte njė ide?
Ka njė problem serioz, ashtu siē e ka shprehu dhe vetė Presidenti. Presidenti ėshtė Kryetar i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė. Ai nė konceptin tim dhe ēdo zyrtar i kėtij vendi nuk mund tė pranojė kurrė tė negocioj pėr njė vendim gjykatash. Vendimet e gjykatave janė tė pa negociueshme. Pėr problematikėn tjetėr i kemi bėrė njė pakte dinjitoze opozitės tė cilės mendoj se duhet ta shqyrtojė me gjakftohtėsi. Nė kėto zgjedhje ėshtė opozita qė ka pėrcaktuar Kodin dhe Sistemin. Unė qė flas, kemi fituar nė kėto zgjedhje 160 mijė vota mė shumė se zgjedhje e 2005, por kėto nuk na janė konvertuar nė mandate pėr shkak tė sistemit qė zgjodhi Edi Rama. Dhe unė nuk kam keqardhje, sepse pėr mua e para e tė gjithė parave ishte tė isha sigurinė e plotė opozitės nė procesin zgjedhor dhe kėtė e realizova.

55
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi