ILIRIADA PORTAL

Berisha takon Obamen: Se shpejti vjen ne Shqiperi

Shko poshtė

19122009

Mesazh 

Berisha takon Obamen: Se shpejti vjen ne Shqiperi
Denis Dedej
Presidenti amerikan, Barak Obama ka garantuar se do te zhvilloje nje vizite te shpejte ne Shqiperi. Gjate takimit te zhvilluar me kryeministrin Berisha, ne dreken e shtruar nga ana e kryeministrit danez, pas Samitit te Kopenhagenit per Klimen, numri nje i shtetit me te madh te botes, ka treguar interesi te larte per zhvillimet ne Shqiperi dhe per vete Shqiperine. "Pata rastin te takohem dhe te bisedoj shkurtimisht, por shume perzemersisht me Presidentin Obama, i cili tregoi nje interes te gjalle per Shqiperine. Une iu pergjigja interesit te tij se te gjithe shqiptaret po presin ngjarjen e premtuar, viziten e Presidentit Obama ne Shqiperi. Presidenti Obama m'u pergjigj me shume kenaqesi se "It will happen", do te ndodhe dhe une, tha z. Obama, do te vij", ka qene deklarata e djeshme e kryeministrit Berisha, teksa ka deklaruar garancine qe mori nga Presidenti i SHBA-ve per viziten e shpejte ne Shqiperi. Njeheresh ai eshte takuar perseri me Sekretaren Amerikane te Shtetit, Hilary Klinton, me te cilen shkembyen jo vetem pershendetje, por edhe mendime te perzemerta. "Sekretarja e Shtetit, Klinton, serish me premtoi se do te vizitoje Shqiperine", ka deklaruar Berisha. Nderkohe qe kreu i qeverise shqiptare mori dje mbeshtetje te plote per intensifikimin e marredhenieve bilaterale me keto vende mike, si dhe mori mbeshtetje nga te gjithe kryeministrat e vendeve anetareve te Bashkimit Evropian per procesin e integrimit te Shqiperise ne BE. Mbeshtetja per vendin tone, u dha nga kreret e larte shteteror ne diten e dyte te vizites se kreu te ekzekutivit shqiptar ne Danimarke, i cili mori pjese ne pritjen dhe darken qe Mbreteresha e Danimarkes, Margrethe II kishte shtruar per nder te kryetareve te shteteve dhe qeverive te pranishem ne Samitin per Klimen, ne Kopenhagen. Gjate kesaj darke, lideri i mazhorances shqiptare u takua me lideret me te medhenj te botes, te cilet i njohu me zhvillimin ekonomik te Shqiperise. Ne kete takim, Berisha shfrytezoi rastin per te zhvilluar biseda me Presidentin e Frances Sarkozi, me Kancelaren gjermane Merkel, me Sekretaren e Shtetit Klinton, me Presidentin e Komisionit Evropian Barroso, me Presidentin e Parlamentit Evropian Busek dhe me presidente te tjere te vendeve me te zhvilluara te botes. Takime zhvilloi me kryeministrin e Japonise, Hatoyama, te Kanadase Harper, e Norvegjise Stoltenberg, te Spanjes, Zapatero dhe gjithashtu homologe te tjere te tij. Ne keto biseda, kryeministri Berisha diskutoi per marredheniet dypaleshe ku u diskutua gjithashtu edhe per zhvillimet ekonomike ne vend. Kreu i ekzekutivit shqiptar i njohu bashkebiseduesit me gjendjen solide te ekonomise shqiptare, si nje ekonomi me nje rritje rreth 5 per qind, me stabilitet te plote makroekonomik, me deficit buxhetor 3.9 per qind, rritje te madhe te investimeve, zhvillimin e turizmit dhe stabilitetin e sistemit bankar ne vend. Ne keto biseda te ngrohta, kreu i ekzekutivit shqiptar perseriti ftesen per bashkebiseduesit e tij per te vizituar Shqiperine.Premtimi i Obames

"Pata rastin te takohem dhe te bisedoj shkurtimisht, por shume perzemersisht me Presidentin Obama, i cili tregoi nje interes te gjalle per Shqiperine. Une iu pergjigja interesit te tij se te gjithe shqiptaret po presin ngjarjen e premtuar, viziten e Presidentit Obama ne Shqiperi. Presidenti Obama m'u pergjigj me shume kenaqesi se "It will happen", do te ndodhe dhe une, tha z. Obama, do te vij", ka qene deklarata e djeshme e kryeministrit Berisha.


koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Berisha takon Obamen: Se shpejti vjen ne Shqiperi :: Komentet

avatar

Mesazh prej Sat Dec 19, 2009 2:00 pm nga emigranti

ky esht nje lajm shum i mire per kete fund viti

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Dec 19, 2009 3:13 pm nga bulqizaku

rams i lujtka truni krejt pri tkeqit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi