ILIRIADA PORTAL

Ministria e Punės: Mbrojtja e fėmijėve tė rrugės, kompetencė e Bashkisė sė Tiranės

Shko poshtė

19122009

Mesazh 

Ministria e Punės: Mbrojtja e fėmijėve tė rrugės, kompetencė e Bashkisė sė Tiranės
Bashkia e Tiranės nuk merr masa pėr ndihmėn e familjeve nė nevojė dhe shmangien pėr shfrytėzimin e tyre

Problemi i fėmijėve qė shfrytėzohen nga prindėrit apo tė tjerė pėr tė lypur apo pėr tė kryer punė tė tjera tė rėndomta, duket se nuk do tė marrė ndonjėherė zgjidhje. Ndėrkohė qė organizatat e ndryshme vendase dhe ndėrkombėtare qė mbrojnė tė drejtat e fėmijėve si dhe pushteti vendorė shprehen se ky ėshtė njė problem qė kėrkon ndėrhyrjen e Ministrisė sė Punės Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta, nga ana tjetėr kjo e fundit thotė se

ėshtė pushteti vendorė ai qė duhet tė ndėrhyjė pėr shmangien e problemit dhe jo ministria. Sipas burimeve zyrtare nga kjo ministri, nė ēdo bashki ka njė zyrė tė posaēme qė merret me fėmijėt nė nevojė dhe fėmijėt e dhunuar. Sipas tyre kjo zyrė duhet tė jetė funksionale dhe tė mbajė nė kontroll situatėn. Nė kėtė zyrė duhet tė raportohen tė gjitha problemet dhe punonjėsit e kėsaj zyre duhet tė ushtrojnė monitorime tė vazhdueshme nė terren dhe t’i vijnė nė ndihmė fėmijėve nė nevojė dhe qė shfrytėzohen. Sipas ministrisė, ėshtė njė fond i posaēėm qė u akordohet pushtetit vendor pėr kėtė ēėshtje dhe ai fond duhet tė menaxhohet pėr tu ardhur nė ndihmė fėmijėve tė rrugės dhe atyre qė nxirren nė punė nga prindėrit.

Bashkia e Tiranės
Burime nga Bashkia e Tiranės kanė pohuar pėr gazetėn se nė kėtė institucion ekziston njė zyrė pėr mbrojtjen e tė drejtave tė njeriut. Sipas kėtyre burimeve nė kėtė zyrė kanė mbėrritur raportime tė ndryshme pėr shfrytėzimin e fėmijėve dhe familjeve nė nevojė, por pėr shkak tė mungesės sė fondeve nuk ėshtė kryer asnjė veprim. Sipas tyre herė pas here janė realizuar projekte tė ndryshme pėr t’i ardhur nė ndihmė kėsaj kategorie. Por pėrpos deklarimeve tė zyrtarėve tė bashkisė, nga ana tjetėr vihet re se numri i fėmijėve qė shfrytėzohen ēdo ditė nė rrugė bėhet gjithnjė e mė i madh. Pėrderisa kjo ėshtė njė kompetencė e Bashkisė sė Tiranės, atėherė ky institucion duhet tė mbajė pėrgjegjėsinė kryesore dhe tė shmang fenomenin, madje duhet tė kėrkojė ndihmėn e institucioneve tė tjera si mund tė jetė Policia e Shtetit, ministri pėrkatėse, atė tė mbledhė informacione nga organizata tė ndryshme por mbrojtjen e tė drejtave tė fėmijėve. Ėshtė e qartė qė ēdo fėmijė qė shfrytėzohet nuk del me dėshirėn e tij apo prindėrit e nxjerrin me dėshirė, por ata detyrohen nga kushtet e dobėta ekonomike dhe mungesa e punėsimit qė detyrojnė fėmijėt. Nė kėtė prizėm duket se Bashkia e Tiranės nuk ka bėrė asnjė lėvizje pėr pėrfshirjen e tyre nė skemat e ndihmave sociale, duke i privuar dhe duke lejuar qė fenomeni tė bėhet edhe mė shumė prezent.

Ministria
Sipas burimeve zyrtare nga ministria, institucioni i tyre ėshtė vetėm tė kryejnė monitorime, tė mbledhin tė dhėna nga monitorimet e ndryshme tė kryera nga institucionet shtetėrore dhe organizmat private dhe mė pas tė hartojnė programe dhe projekte pėr tu ardhur nė ndihmė fėmijėve nė nevojė. Pėr sa i pėrket shfrytėzimit dhe ndihmės sė familjeve nė nevojė qė detyrohen tė shfrytėzojnė fėmijėt, sipas kėsaj ministrie janė kompetenca tė bashkisė apo komunave qė tė veprojnė. Gjithashtu kompetenca ekzekutive, nė bazė tė legjislacionit aktual ka edhe policia dhe prokuroria, t cilėt duhet tė ndjekin penalisht prindėrit abuzues. Sipas kėsaj ministrie ėshtė zhvilluar njė monitorim dhe ėshtė hartuar njė program pėr ti ardhur nė ndihmė kėsaj kategorie. “Nga kontrollet periodike tė Inspektoratit Shtetėror tė Punės pėr punėn e fėmijėve nga mosha 16-18 vjeē qė punojnė nė sektorin ekonomik, pėr periudhėn Qershor 2008- Maj 2009 rezultojnė se nė bujqėsi, pyje, peshkim janė tė punėsuar 23%; Ndėrmarre Prodhuese – 63.7%, nga kėto nė rrobaqepėsi 49.5%, faqe kėpucėsh 15.7% dhe ndėrtim 1.8%, dhe aktivitete tė tjera 11.5%.

Liri MėhallaGazeta SOT
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi