ILIRIADA PORTAL

Bojkoti ve ne rrezik pranimin e Shqiperise ne BE

Shko poshtė

21122009

Mesazh 

Bojkoti ve ne rrezik pranimin e Shqiperise ne BE
Nga Thierry Portes - "Le Figaro"
"Bojkoti i Parlamentit nga opozita ve ne rrezik kandidaturen e pranimit te Shqiperise ne BE". Ky eshte titulli i artikullit te botuar ne gazeten "Figaro", nga Thierry Portes. Artikullit ne fjale i paraprin nje paranteze e shkurter e situates ne Ballkan e cila thekson se kriza politike ne Shqiperi ka filluar te shqetesoje BE-ne, per faktin se ky vend eshte cilesuar si boshti i stabilitetit per vendet e Ballkanit Jugor, si ne raport me Kosoven po ashtu dhe me Maqedonine ku jetojne nje pjese e madhe shqiptaresh.

Shqiperia eshte duke perjetuar nje debat te ashper mes liderit te maxhorances Sali Berisha dhe atij te opozites Edi Rama, njekohesisht dhe kryetar i bashkise se kryeqytetit.

Debati po shumefishohet ne menyre te ndjeshme ditet e fundit ne mediat lokale, te cilat, per shkak te bojkotit nga ana e opozites, jane kthyer ne nje tribune te sulmeve personale mes dy lidereve.

Lideri socialist nuk eshte i zgjedhur, por ai i ka ndaluar anetaret e partise se tij te mbushin sallen e Kuvendit.

Qe nga fillimi i shtatorit, gati gjysma e parlamentit te zgjedhur ne qershorin e kaluar vazhdon te dezertoje Kuvendin.

Nderkohe qe diplomatet e Bashkimit Evropian nuk rreshtin se perserituri se funksionimin e rregullave demokratike eshte nje kusht sine qua non per pranimin ne BE, nje eveniment sa shume i deshiruar nga Tirana zyrtare, po aq i inkurajuar nga Brukseli.

"Principet baze te demokracise"

Rama nuk arrin ende te pranoje humbjen e tij ne zgjedhjet e qershorit te fundit. Partia Socialiste qe ai drejton ka fituar nje vetem nje vend me pak se Partia Demokratike e kryesyar nga kryeministri Berisha, i cili mundi te formoje nje shumice vetem me ndihmen e kater anetareve te Levizjes Socialiste per Integrim, te kryesuar nga Ilir Meta, nje ish-partner i Rames, i cili mbron perkatesine e partise se tij si te kahut te majte, por qe aktualisht eshte Minister i Puneve te Jashtme, ne nje qeveri te djathte. " Rama deshi te mundte Berishen, kurse Meta deshtoi," deklaron nje diplomat evropian ne Tirane.

Sot, kryetari i bashkise se Tiranes ka adaptuar nje strategji politike shume kuriozite. "Une nuk kundershtoj rezultatin e zgjedhjeve," deklaron Rama ne nje frengjishte te persosur, por une kerkoj rinumerimin te fleteve te votimit per arsyen e vetme qe historia e zgjedhjeve ne Shqiperi gjithmone ka njohur problemet e korrupsionit". Nderkohe qe Rama deklaron " se eshte i hapur te bashkepunoje me opoziten", Berisha kundershton rihapjen e kutive te votimit. Ky i fundit mohon cdo lloj manipulimi gjate procesit te zgjedhjeve te qershorit, i cili u monitorua nga perfaqesuesit e OSBE-se si dhe observatore evropiane.

Tirana zyrtare, te enjten dhe te premten e javes se shkuar, priti z. Pierre Lellouche, pergjegjes per ceshtje evropiane - vizita e pare zyrtare nga nje minister francez prej me shume se dhjete vjetesh. Ai beri thirrje per "dialog" mes forcave politike duke u kujtuar "parimet themelore te demokracise ".

Duke shpresuar fundin e "bojkotit sa me shpejt te jete e mundur," Pierre Lellouche theksoi prerazi se BE-ja mund te mireprese ne gjirin e saj " sisteme demokratike qe funksionojne " dhe "nuk mbahen peng nga perllogaritjet politike te asnje force ".

Carl Bildt, Ministri Suedez i Puneve te Jashtme, vendi i te cilit kryeson BE-ne deri ne fund te vitit, pak kohe me pare riafirmoi "besimin e tij se politikanet shqiptare do te arrijne nje kompromis, nese ata jane te gatshem per te drejtuar vendin e tyre ne Bashkimi Evropian". Paralajmerimi nuk pati efektet e pritura ndaj dhe Pierre Lellouche e pa te arsyeshme te ritheksonte kete pike.

Nderkohe qe Shqiperia duhet te jete nje kandidat zyrtar per pranimin ne BE dhe Keshilli ka paraqitur rastin ne Komisionin ne Bruksel nentorin e kaluar, "ai ishte shpresonte per te filluar procesin ne nje me pak problematike" tha, i zhgenjyer, nje diplomat ne Tirane.

I cili eshte i kujdesshem te parashikoje nese kjo krize mund te zgjase deri ne daten ne dore te fatit e 7 mars, gjashte muaj pas hapjes se seances parlamentare, deputetet qe nuk kane sherbyer ne fuqi do te pavlefshme te zgjedhjeve.

koha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Bojkoti ve ne rrezik pranimin e Shqiperise ne BE :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Dec 21, 2009 9:27 pm nga bulqizaku

"Une nuk kundershtoj rezultatin e zgjedhjeve," deklaron Rama ne nje frengjishte te persosur, por une kerkoj rinumerimin te fleteve te votimit per arsyen e vetme qe historia e zgjedhjeve ne Shqiperi gjithmone ka njohur problemet e korrupsionit".
allah allah .. hec e jepi dum ..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi