ILIRIADA PORTAL

Tubimi i Edvinit nė pėrvjetorin e Stalinit, protestojnė para bashkisė shoqatat e intelektualėve tė pėrndjekur

Shko poshtė

21122009

Mesazh 

Tubimi i Edvinit nė pėrvjetorin e Stalinit, protestojnė para bashkisė shoqatat e intelektualėve tė pėrndjekur
Edvin Rama tė ndėrpresė tubimin nė pėrvjetorin e Stalinit dhe tė kėrkojė falje pėr firmėn vrasėse tė babait tė tij, Kristaq Rama

Tė pėrndjekurit politik protestojnė para bashkisė sė Tiranės pėr nderimet qė Edvin Rama i bėn autorėve tė masakrave mė tė rėnda njerėzore, si Josif Stalin, nė nder tė tė cilin ka planifikuar njė tubim sot para parlamentit. Duke i bėrė thirrje Edi Kristaq Ramės tė kėrkojė falje publikisht pėr tubimet qė organizon nė pėrkujtim tė pėrvjetorit tė njė prej diktatorėve mė mizorė nė historinė e botės, Josif Dzugashvili Stalin, Shoqatat e intelektualėve tė pėrndjekur dhe tė persekutuarve politikė, i kėrkuan atij tė ndėrpresė kėto akte provokuese.
“Rama kėrko falje”, ishte kėrkesa e tė pėrndjekurve, tė cilėt mbanin nė duar dhe posterat me fytyrėn e njė prej diktatorėve mė mizorė tė historisė sė njerėzimit, Stalinit, ku data 21 Dhjetor pėrkon me ditėlindjen e tij.
Nė emėr tė tė pėrndjekurve foli Agim Musta, drejtues i shoqatės sė intelektualėve tė persekutuar, “Musine Kokalari”, i cili kėrkoi qė kryetari i bashkisė, njėherėsh i Partisė Socialiste tė kėrkojė ndjesė edhe pėr firmėn e tė atit tė tij, nė dėnimin me varje tė poetit Havzi Nela.
“Tė persekutuarit politikė, nga diktatura e komunizmit i kėrkojnė kryetarit tė PS dhe Bashkisė sė Tiranės Edi Rama, tė kėrkojė falje pėr krimet e kryera nga babai i tij, Kristaq Rama, pėr firmosjen e ekzekutimit me litar tė poetit Havzi Nela nė vitin 1988. Njėherėsh babai i Edit, Kristaqi ėshtė dėrguar nga Sigurimi i Shtetit komunist pėr tė nxjerrė jashtė nga ambasada e Republikės italiane, familjen Popa, e para qė shėnoi nisjen e eksodit tė shqiptarėve nė ambasadat perėndimore. Ky mision i Kristaq Ramės, dėshtoi me turp”, deklaruan mė tej ish tė pėrndjekurit dhe tė persekutuarit politik gjatė protestės sė sotme para bashkisė sė Tiranės.
avatar
bulqizaku

Numri i postimeve : 1292
Reputation : 20
Points : 18841
Registration date : 18/05/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Tubimi i Edvinit nė pėrvjetorin e Stalinit, protestojnė para bashkisė shoqatat e intelektualėve tė pėrndjekur :: Komentet

avatar

Mesazh prej Tue Dec 22, 2009 7:18 pm nga nardlushnja

Ne kohe te enverit u thellua lufta e klasave.Shume te persekutuar vuanin denimin per "Gabime" te prinderve te tyre.Ka pasur edhe shume internime pa shkaqe.Ishin keto gjera qe kam deklaruar si gabime te atij sistemi.

Me sa shikoj mentaliteti shqiptar nuk ka ndryshuar edhe mbas 20 vitesh demokraci.Femijet duhet te mbajne pergjegjesi per gabimet e prinderve te tyre.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi