ILIRIADA PORTAL

5 skenarėt se si mund tė zgjidhet “kriza e kutive”

Shko poshtė

22122009

Mesazh 

5 skenarėt se si mund tė zgjidhet “kriza e kutive”
Si mund tė rinisė bashkėpunimi mes pozitės dhe opozitės

Qė nga data 19 Dhjetor, maqedonasit, serbėt dhe malazezėt, po udhėtojnė lirshėm nė vendet e Bashkimit Evropian. Ishte parashikuar pėr nė 1 Janar 2010 heqja e vizave, por Parlamenti Evropian vendosi t’i kėrkojė Kėshillit qė tė miratojė heqjen e vizave qė nga 19 Dhjetori. “Kėshtu iu bėjmė njė dhuratė pėr festat e fundvitit qytetarėve tė kėtyre vendeve”, thuhet nė deklaratėn zyrtare tė Parlamentit Evropian. Kurse qytetarėt shqiptarė po marrin si dhuratė vetėm protesta, nga njėra anė, protestat tashmė tė pėrditshme tė PS-sė pėr hapjen e kutive dhe nga ana tjetėr anti-mitingjet e PD-sė. Por sipas tė gjitha gjasave, kjo statukuo do tė vazhdojė tė qėndrojė kėshtu nėse asnjėra nga palėt nuk do tė tėrhiqet nga llogoret e saj. Nga njėra anė kemi njė opozitė qė kėrkon me ngulm hapjen e kutive dhe para kėsaj kėrkesė nuk vė asgjė tjetėr, dhe nga ana tjetėr mazhorancėn qė duket se s’do t’ia dijė pėr protestat e opozitės, duke theksuar fort se ajo nuk mund tė shkelė vendimet e gjykatave. Nė njė klimė tė zymtė politike, gazeta “Tirana Observer” boton sot pesė skenarėt se si vendi mund tė dalė nga kriza politike.
Skenarėt
Nė njė moment ku situata politike ēdo ditė e mė tepėr po vjen duke u pėrkeqėsuar, zgjidhjet duken gjithnjė e mė tė largėta. Mundėsia e parė pėr tė kapėrcyer situatėn ėshtė ndikimi i ndėrkombėtarėve. Nė rast se mazhoranca nuk pranon asnjė lloj negociate me opozitėn, atėherė mund tė hyjė nė lojė faktori ndėrkombėtar, i cili me anė tė presionit por dhe duke i dhėnė disa garanci Edi Ramės, do t’i kėrkojė tė futet nė Kuvend. Ndėrkohė qė presioni ndėrkombėtar ndaj Partisė Socialiste sa vjen edhe rritet. Skenari i dytė paraqitet ndėr mė tė thjeshtėt pėr tu realizuar. Opozita ka kėrkuar njė komision hetimor parlamentar me shumicė tė saj, kėrkesė tė cilėn nė parim kryeministri Berisha e ka pranuar. Por situata ka ngecur tek hapja e kutive, gjė tė cilėn opozita e kėrkon me ngulm, dhe mazhoranca nuk pranon, pasi siē argumenton ajo, duhen respektuar vendimet e gjykatave. Zgjidhja e tretė lidhet me njė takim midis Berishės dhe Ramės. Kreu i LSI-sė pak ditė mė parė, hodhi idenė e njė takimi mes dy kryetarėve tė partive kryesore. Skenari i katėrt lidhet me deputetė kundėrshtarė tė Ramės. Deputetėt e “Lėvizjes pėr Mendim Ndryshe”, nėpėrmjet njė rezolute pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian qė kėrkon edhe votat e opozitės, do tė hynin nė Kuvend. Pas kėtij veprimi, Edi Rama do tė ishte detyruar ta fuste PS-nė nė Parlament, pavarėsisht se mund tė marrė masa ndėshkimore ndaj deputetėve qė do tė thyenin bojkotin. Skenari i fundit i mbylljes sė bojkotit tė Kuvendit, do tė ishte pikėrisht muaji mars. Nėse mazhoranca do tė vazhdojė tė bėjė njė vesh shurdh pėr kėrkesat e opozitės, nė mars kur mbaron edhe afati i djegies se mandateve tė deputeteve socialistė, ata do ėt hynin nė Kuvend pėr tė mos u djege mandatet. Dhe [pas kėtij veprimi bojkoti do tė ishte i pavlerė dhe pa moral.
Rruga drejt bojkotit
PS-ja dhe aleatėt e saj, dolėn koalicion i dytė nė zgjedhjet e 28 qershorit. Fillimisht pati njė lloj hutimi tek tė gjithė tė majtėt tė cilėt u pėrfshinė mė tepėr nė grindje mes njėri tjetrit duke lėnė pas dore standardin e zgjedhjeve. Nė Kongresin e Jashtėzakonshėm tė 29 gushtit Rama propozoi njė rezolutė ku i vendoste disa kushte mazhorancės tė cilat duke se sot janė bėrė arma mė e fortė e tij pėrballė mazhorancės. PS-ja vendosi tė mos futej nė Kuvend duke kėrkuar qė tė hapeshin kutitė dhe tė rinumėroheshin votat nė tre qarqe tė vendit. Kjo kėrkesė nuk u mor parasysh nga mazhoranca dhe PS-ja vendosi ta radikalizojė qėndrimin duke dalė nė protesta. Fillimisht opozita e nisi daljen nė rruga nga Tirana dhe tashmė ajo ka bėrė njė numėr tė madh tė protestash nė qytetet mė kryesore, cikėl tė cilin e mbylli dje nė Tiranė, pėr tė vazhduar sėrish nė vitin 2010.

Skenari I
Duke u nisur nga situata tejet e rėnduar politike, ku njė urė kompromisi mes mazhorancės dhe opozitės duket mjaft larg, i vetmi faktor qė mund ta zgjidhė kėtė krizė janė ndėrkombėtarėt. Nė rast se mazhoranca nuk pranon asnjė lloj negociate me opozitėn atėherė mund tė hyjė nė lojė faktori ndėrkombėtar i cili me anė tė presionit por dhe duke i dhėnė disa garanci Edi Ramės do t’i kėrkoj tė futet nė Kuvend. Ndėrkohė qė presioni ndėrkombėtar ndaj Partisė Socialiste sa vjen edhe rritet.

Skenari II
Skenari i dytė paraqitet ndėr mė tė thjeshtėt pėr tu realizuar. Opozita ka kėrkuar njė komision hetimor parlamentar me shumicė tė saj, kėrkesė tė cilėn nė parim kryeministri Berisha e ka pranuar. Por situata ka ngecur tek hapja e kutive, gjė tė cilėn opozita e kėrkon me ngulm, dhe mazhoranca nuk pranon, pasi siē argumenton ajo, duhen respektuar vendimet e gjykatave.

Skenari III
Kreu i LSI-sė dhe numri dy i qeverisė, Ilir Meta ka hedhur idenė e njė takim kokė mė kokė mes Edi Ramės dhe Sali Berishės pėr tė lėnė pas retorikat boshe dhe pėr bashkėpunuar pėr integrimin e vendit. Pra, nėnshkruaja e njė “pakti besimi” midis PD-sė dhe PS-sė pėr tė nisur njė etapė tė re pėr reformat e mėdha nė vend, ku do tė pėrfshihet reforma nė drejtėsi, por sidomos ato reforma qė kanė tė bėjnė me integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian mund tė jetė zgjidhja e ngėrēit.

Skenari IV
Deputetėt e “Lėvizjes pėr Mendim Ndryshe” nėpėrmjet njė rezolute pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Evropian qė kėrkon edhe votat e opozitės, do tė hynin nė Kuvend. Pas kėtij veprimi, Edi Rama do tė ishte detyruar ta fuste PS-nė nė Parlament, pavarėsisht se mund tė marrė masa ndėshkimore ndaj deputetėve qė do tė thyenin bojkotin.

Skenari V
Skenari i fundit i mbylljes sė bojkotit tė Kuvendit, do tė ishte pikėrisht muaji mars. Nėse mazhoranca do tė vazhdojė tė bėjė njė vesh shurdh pėr kėrkesat e opozitės, nė mars kur mbaron edhe afati i djegies se mandateve tė deputeteve socialistė ata do tė hynin nė Kuvend pėr tė mos u djegur madatatet. Dhe pas kėtij veprimi, bojkoti do tė ishte i pavlerė dhe pa moral.tirana observer
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi