ILIRIADA PORTAL

Bashkia e Tiranės asnjė qindarkė pėr fėmijėt e rrugės, ankohen minibashkitė

Shko poshtė

23122009

Mesazh 

Bashkia e Tiranės asnjė qindarkė pėr fėmijėt e rrugės, ankohen minibashkitė
Bashkia refuzon kėrkesėn e minibashkive pėr akordim fondesh pėr mbrojtjen e fėmijėt tė rrugės.

Bashkia e Tiranė nuk jep asnjė ndihmė pėr fėmijėt e rrugės. Edhe pse pranė kėsaj bashkie ekziston njė zyrė pėr tu ardhur nė ndihmė fėmijėve tė rrugės, nuk ėshtė bėrė asnjė veprim pėr tė ndaluar shfrytėzimin e tyre. Sipas burimeve zyrtare nga Njėsitė Bashkiake bėhet e ditur se Bashkia e Tiranės duhet tė krijojė fond pėr tu ardhur nė ndihmė fėmijėve tė rrugės. “Fondet qė kjo bashki duhet tė ketė pėr fėmijėt quhen ndryshe dhe fondet e emergjencės. Kjo nėnkupton

qė Bashkia e Tiranės duke parė situatat, ose duke i thėnė institucionet e tjera qė janė mbi 800 fėmijė tė cilėt shfrytėzohen pėr tė lypur nė rrugė,
atėherė kjo e fundit duhet tė marrė masa tė menjėhershme pėr tė ndaluar shfrytėzimin e tyre. Tė shkojnė dhe tė marrin fėmijėn nė rrugė dhe ta trajtojė mė ndihmė ta ēojė nė njė qendėr rehabilitimi, por bashkia nuk e bėn kėtė gjė se i duket e pa vlerė”, pohojnė krerėt e njėsive bashkiake. Sipas po tė njėjtave burime mėsohet se bashkia duhet tė marrė fėmijė nga rruga dhe ti japi ndihmė ekonomike nėse ky fėmijė del sėrish nė rrugė atėherė tė shkojė tė bėjė kallėzim nė prokurori pėr prindėrit e tij, pasi ėshtė e gjithė e drejta e saj pėr tė ndaluar kėtė fenomen, por bashkia ndoshta nuk e ka nė kulturė qė ata fėmijė qė lypin duhet tė trajtohen nė qendra rehabilitimi, dhe bashkia nuk ka bėrė asgjė pėr kėtė por bėnė shpenzime tė kota, duke mbajtur zyra dhe punonjės qė i paguan dhe i pėrdor pėr qėllimet e veta.

Kėrkesat nė bashki
Njė tjetėr problem sipas njėsisė bashkiake Nr. 3, ėshtė se Bashkia e Tiranės asnjėherė nuk ka bėrė kėrkesė pėr tu miratuar fond tė posaēme pėr kėtė kategori fėmijėsh. “Nė ēdo buxhet qė ėshtė miratuar nė fillim tė vitit nga Kėshilli Bashkiak i Tiranės asnjėherė nuk ka qenė kėrkesa pėr tė pasur njė fond tė veēantė pėr t’u ardhur nė ndihmė kėtyrefėmijėve. Gjė tė cilėn nėse do ishte bėrė kėrkesė nga ana e bashkisė, atėherė do tė kishte marrė miratimin menjėherė nga Kėshilli. Bashkia e Tiranės duhet t’i kaloj fondin njėsive bashkiake nė mėnyrė qė kėto tė fundit tė bėjė tė mundur dhe ndalimin e lypjes nga fėmijėt nė rrugė. Njė gjė e tillė ėshtė kėrkuar dhe nga vetė njėsit\ė bashkiakė, ku tė11 njėsitė i kanė bėrė njė kėrkesė Bashkisė sė Tiranės pėr t’ia kaluar atyre fondin nė mėnyrė. Por bashkia e Tiranės nuk e ka pranuar njė gjė tė tillė nga krerėt e njėsive bashkiake. Sipas krerėve tė njėsive bashkiake bashkia nuk e praninė kėrkesėn e tyre pėr arsye se do tė pėrfitoj vetė dhe nuk mendon pėr fėmijėt e rrugės. Ėshtė e qartė qė ēdo fėmijė qė shfrytėzohet nuk del me dėshirėn e tij apo prindėrit e nxjerrin me dėshirė, por ata detyrohen nga kushtet e dobėta ekonomike dhe mungesa e punėsimit qė detyrojnė fėmijėt. Nė kėtė prizėm duket se Bashkia e Tiranės nuk ka bėrė asnjė lėvizje pėr pėrfshirjen e tyre nė skemat e ndihmave sociale, duke i privuar dhe duke lejuar qė fenomeni tė bėhet edhe mė shumė prezent.

Problemi i fėmijėve
Problemi i fėmijėve qė shfrytėzohen nga prindėrit apo tė tjerė pėr tė lypur apo pėr tė kryer punė tė tjera tė rėndomta, duket se nuk do tė marrė ndonjėherė zgjidhje. Ndėrkohė qė organizatat e ndryshme vendase dhe ndėrkombėtare qė mbrojnė tė drejtat e fėmijėve si dhe pushteti vendorė shprehen se ky ėshtė njė problem qė kėrkon ndėrhyrjen e Ministrisė sė Punės Ēėshtjeve Sociale dhe Shanseve tė Barabarta. Sipas burimeve zyrtare nga ministria, institucioni i tyre ėshtė vetėm tė kryejnė monitorime, tė mbledhin tė dhėna nga monitorimet e ndryshme tė kryera nga institucionet shtetėrore dhe organizmat private dhe mė pas tė hartojnė programe dhe projekte pėr tu ardhur nė ndihmė fėmijėve nė nevojė. Pėr sa i pėrket shfrytėzimit dhe ndihmės sė familjeve nė nevojė qė detyrohen tė shfrytėzojnė fėmijėt, sipas kėsaj ministrie janė kompetenca tė bashkisė apo komunave qė tė veprojnė. Gjithashtu kompetenca ekzekutive, nė bazė tė legjislacionit aktual ka edhe policia dhe prokuroria, tė cilėt duhet tė ndjekin penalisht prindėrit abuzues. Sipas kėsaj ministrie ėshtė zhvilluar njė monitorim dhe ėshtė hartuar njė program pėr ti ardhur nė ndihmė kėsaj kategorie.

Liri Mėhallasot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi