ILIRIADA PORTAL

8 Dhjetori shpallet festė zyrtare

Shko poshtė

23122009

Mesazh 

8 Dhjetori shpallet festė zyrtare
Tiranė – Shqipėria do tė ketė edhe njė tjetėr festė zyrtare, qė iu shtohet kėshtu festave tė shumta qė ka vendi ynė.
Qeveria ka shpallur sot 8 dhjetorin festė kombėtare, nė nderim tė ngjarjes sė 19 viteve mė parė kur njė grup studentėsh e pedagogėsh tė Universiteteve tė Tiranės u bėnė iniciatorė e protagonistė tė kthesės sė madhe historike: protestave paqėsore qė sollėn rėnien e komunizmit dhe lindjen e demokracisė nė Shqipėri.

“Ėshtė ditėlindja e lirive tė shqiptarėve”, cilėsoi Berisha nė mbledhjen e sotme tė qeverisė, ndėrsa nėnvizoi se “8 dhjetori shėnon njė prej akteve mė madhore tė kurajos dhe guximit tė tė rinjve shqiptarė”. 8 dhjetori, tha Kreu i Qeverisė, shėnoi fillimin e njė epoke tė re pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, njė epoke tė paprecedentė nė historinė e vendit.

“Kjo epokė do tė karakterizohet nga ndėrtimi i njė demokracie tė mirėfilltė, ekonomie tregu dhe progresi tė pandėrprerė tė Shqipėrisė dhe shqiptarėve drejt familjes sė kombeve tė zhvilluara dhe tė qytetėruara perėndimore, nga tė cilat shqiptarėt pjesėrisht ose tėrėsisht ishin shkėputur qė nė kohėn e bizantit”, tha Kryeministri.
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23783
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

8 Dhjetori shpallet festė zyrtare :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Dec 23, 2009 5:27 pm nga emigranti

nje vendim i drejt por i vonuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi