ILIRIADA PORTAL

Replika midis Dules dhe Idrizit pėr ēėshtjen ēame

Shko poshtė

24122009

Mesazh 

Replika midis Dules dhe Idrizit pėr ēėshtjen ēame
Tiranė – Kreu u Partisė Bashkimi pėr Drejtat e Njeriut Vangjel Dule dhe kryetari i Partisė Drejtėsi dhe Unitet, Shpėtim Idrizi, kanė repilikuar ashpėr mbrėmjen e shkuar nė Kuvend, pėr sa i pėrket ēėshtjes ēame
Duket se tashmė kėto dy parti, do tė jetė armike politike pėr shkak tė interesave qė ato mbrojnė.

“Disa politikanė kanė sot e kėsaj dite kurajon tė protestojnė pėrpara selisė sė BE-sė me sloganin tė mos integrohet vendi ynė nė Bashkimin Evropian. Nėse nuk ėshtė e vėrtetė le tė pėrgėnjeshtrojnė, le tė pranojnė gabimin e bėrė, le ti kėrkojnė ndjesė popullit shqiptar dhe ēdo gjė ėshtė nė rregull, kjo ėshtė demokracia. E kuptoj ankthin e zotėrinjve se kanė njė parti tė re e cila nuk mund tė mbledhė vota duke shpallur armik Vangjel Dulen e PBDNJ-nė”, tha Dule para deputetėve tė Kuvendit tė Shqipėrisė.

I menjėhershėm ka qenė edhe reagimi i Idrizit, duke e akuzuar Dulen se po abuzon me protestėn e organizuar disa ditė mė parė, me rastin e Ditės sė Gjenocidit, ku u pėrkujtua edhe gjenocidi grek mbi popullsinė ēame.

“Ėshtė e vėrtetė qė qartė qė qarqe tė caktuara antishqiptare janė munduar ta fshehin kėtė ēėshtje. Por ne jemi 300 mijė qytetarė ēamė qė nuk ndodhemi rastėsisht kėtu. Zoti Dule unė shtėpinė time e kam nė Margėlliē ndėrkohė qė ti rrije nė kasolle”, u shpreh Idriz.

“Iu referove asaj partisė para 28 qershorit e cila ishte Partia pėr Drejtėsi dhe Integrim. Ajo parti qė ti pretendove se u largove nga koalicioni mos harro ka qenė me ty nė tė njėjtin koalicion nė vitin 2007. nga kjo foltore i bėj thirrje partisė socialiste tė mbajė qėndrim sepse ti kėtė pretendove se u largove nga Partia Demokratike pėr tė partia Socialiste por unė e di sepse kam qenė nė atė parti dhe kėtė nuk e pranoj. Dua njė qėndrim publik nga PS pėr kėtė”, tha mė tej ai.

Deputeti Idrizi, shtoi se kishte veshur fanellėn e familjes sė tij, duke iu pėrgjigjur akuzave tė Dules. “Por tė them se unė e kam ndėrruar fanellėn time por e di se ēfarė fanelle kam veshur. Kam veshur fanellėn e shtėpisė time, familjes time komunitetit tim dhe tė shqiptarėve ndėrsa ti ke veshur fanellėn e rrėndėgatėve. Po tė them edhe njė herė mos na provoko zoti Dule. Minoreti grek kishte njė kryetar si Valis Melo i cili merrte 40 mijė vota dhe shih si je katandisur pasi nuk tė voton as minoriteti”, tha mė tej.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi