ILIRIADA PORTAL

Ne nje lagje gay dhe lesbike nė Nju Jork, Anri Sala prezanton "Edi Ramėn"

Shko poshtė

25122009

Mesazh 

Ne nje lagje gay dhe lesbike nė Nju Jork, Anri Sala prezanton "Edi Ramėn"
BEQIR SINA, New York


NEW YORK CITY : Njė nga tė pėrditėshmet, e qytetit tė Nju Jorkut,"Gay City News", organi kryesorė mediatik, mė i njohur pėr grupin e njerėzve homoseksual dhe heteroseksual, ne New York City, shkruan se nė njėrėn prej lagjeve mė tė mėdha, dhe me te vjetra ku jeton ky komunitet, Lower East Side, nė dhomėn,"E-flux reading room" nė Manhattan - Nju Jork, u prezantua libri me vizatime, i majorit tė Tiranės, "Edi Rama", i tė tė njėjtit autor, por, i pėrgatitur pėr botim nga miku i tij personal Anri Sala, dhe i hedhur nė qarkullim ne fillim te vitit 2009-n.

Nė kėtė pėrmovim sipas "Gay City News" thuhet se kanė marrė pjesė edhe pėrfaqėsues nga Dhoma e Pėrfaqėsuesve tė LGBT-ės, njė shoqatė, kjo mė e madhja nė botė, me bazė nė Nju Jork, shoqat prestigjoze qė merret me mbrojtjen e tė drejtave tė komunitetit LGBT (lezbike, gay, biseksualė, trans-seksualė). Zona ku ėshtė zhvilluar promovimi i librit tė majorit tė Tiranės, njihet kėtu nė Nju Jork, si nje nder zonat mė "nxehta" tė kėtij komuniteti, pasi teatrot, kinemat, resorantet dhe shitoret frekuntohen me shume nga ciftet e te njejtit sex. Ajo ėshtė njė zonė kryesishtė me banorė nga ata qė i pėrkasin niveleve mė tė larta intelektuale, te shoqerise se sotme, si artistė tė njohur, avokatė, doktorė dhe biznesmen tė fuqishėm, nga rreth 100 kombėsi tė ndryshme.


Paraqitja e librit,nė pjesėn poshtme lindore tė qytetit, dhomėn "E-flux reading room" nė Manhattan - Nju Jork, ėshtė shoqėruar nga njė bisedė me Anri Salėn - artisti shqiptar qe jeton nė Berlin, por krijon nė udhėtimet e tij nė shumė vende tė botės, prezantime dhe promovime. Gjate ketij promovimi thuhet se eshtė shfaqur edhe videoja e Anri Salės, me titull: "Dammi i Colori", 2003, e cila ėshtė njė refleksion pėr projektin e fasadave,te ndertesave ne Tirane. Ose sic njihet ndryshe njė aksion sa artistik aq edhe politik qė kryetari aktual i bashkisė sė Tiranės nisi nė fillimet e mandatit tė tij tė parė dhe vazhdoi pėr disa vite duke angazhuar artistė shqiptarė dhe nga bota, pjesėmarrės sė Bienalen e Tiranės tė kėsaj vjeshte.

E-flux reading room ėshtė e dalluar dhe njihet nė tė gjithė botėn, pėr prezantimin dhe promovimin e veprave tė artit tė komunitetit LGBT (lezbike, gay, biseksualė, trans-seksualė), duke pėrfshirė me mijėra libra pėr artin bashkėkohor, tė cilat i prezantohen publikut njujorkez nė Lower East Side. Kėto vepra janė dhuruar nga shumė institucione tė artit dhe nga individė nga tė katėr anėt e botės dhe paraqesin zhvillime interesante tė artit nė dekadėn e fundit. E-flux reading room ėshtė e hapur edhe pėr kėrkime dhe studime.
bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Ne nje lagje gay dhe lesbike nė Nju Jork, Anri Sala prezanton "Edi Ramėn" :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Dec 25, 2009 7:56 pm nga emigranti

meqe ka deshtu ne fushat e tjera rama po provon tjet i suksesshem ne boten e homoseksualeve me skica tnyta

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Dec 25, 2009 10:24 pm nga ILIRI"Edi Rama," ed. by Anri Sala. Botimet Toena, Tiranė, 2009.
Photograph: Mila Zacharias

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Dec 25, 2009 11:39 pm nga i persekutuari

mos mthoni qe kjo gjoja osht ajo qe menoj un

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Dec 25, 2009 11:43 pm nga bulqizaku

hahahahahahaaaaaaa .........
sa shum ngjira si i paska vu mor ... e paska bo lule lule ... mu mu diken si di cop ..

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Fri Dec 25, 2009 11:53 pm nga neni 55

mu mduket se osht me shum se nji duo homosh duket si pun orgjie

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi