ILIRIADA PORTAL

Stojku: Do tė eksportojmė 10.4 Kilovat orė energji

Shko poshtė

13012010

Mesazh 

Stojku: Do tė eksportojmė 10.4 Kilovat orė energji
Tiranė – Drejtori i Pėrgjithshėm i Korporatės Elektroenergjetike Shqiptare, Muharrem Stojku deklaroi sot se nuk ėshtė importuar energji nga Kosova, ndėrkohė qė KEK nga ana tjetėr deklaron se i ka shitur energji Shqipėrisė. Tashmė, kjo duket se do tė jetė “beteja” e radhės e KESH-it pėr tė sqaruar opinionin publik nėse ėshtė importuar energji elektrike, nė njė kohė qė vendi kishte prodhim maksimal gjatė muajit dhjetor.

Stojku deklaroi se nė Kosovė ėshtė depozituar energjia e prodhuar, kontrata pėr tė cilėn pėrfundon gjatė ditės sė sotme. Nė ditėt nė vijim, shpjegoi kreu i KESH-it, Shqipėria do tė eksportojė energji me anė tė kompanive zvicerane, EGL dhe EFT si dhe me atė serbe Ezpada Rudnap.

“Nga 26 dhjetori deri mp tani kemi depozituar. Qė prej ditės sė sotme ndėrpritet marrėveshja me Kosovėn, pasi mbaron kontrata e depozitimit”, u shpreh Stojku, ndėrsa ka theksuar se Shqipėria do tė nxjerrė nė shitje 10.4 Kilovat orė energji.

start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23773
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Stojku: Do tė eksportojmė 10.4 Kilovat orė energji :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Jan 13, 2010 2:51 pm nga ILIRI

Tiranė – Komuniteti Musliman i Shqipėrisė ka dhuruar 10 mijė euro pėr banorėt e zonave tė pėrmbytura.
Edhe pse ky komunitet ka financime tė pakta, iu ėshtė gjendur pranė banorėve nė kėtė fatkeqėsi tė shkaktuara nga pėrmbytjet.

Kryetari i Komunitetit Mysliman Selim Muēa i ka telefonuar sot ministrit tė Brendshėm, Lulzim Basha, ku i ka shprehur mbėshtetjen dhe solidaritetin e plotė pėr pėrballimin e situatės sė emergjencės nė zonat e prekura nga pėrmbytja nė Qarkun e Shkodrės. Muēa bėri tė ditur se Komuniteti Musliman Shqiptar do tė japė njė ndihmesė prej 10 mijė euro nė ndihmė tė banorėve tė shpėrngulur nga pėrmbytja.

Kontribut pėr situatėn e emergjencės kanė dhėnė edhe biznese tė ndryshme nė vend. Ministria e Brendshme bėri tė ditur se ndihmė kanė dhėnė edhe 10 qarqe, 83 komuna dhe bashkitė e para filluan mbėshtetjen pėr zonat e pėrmbytura. Kėshillat e Qarqeve kanė depozituar deri mė tani 60 mijė euro.

Ndėrkohė, Qarqet Vlorė, Fier e Gjirokastėr kanė nisur edhe dy trailer me ushqim pėr bagėtinė, dy maune me miell dhe dy maune me ushqime. Bashkia e Kavajės kontribuon me 1.25 milion leke dhe 4 kamionė me ndihma, Bashkia e Kamzės me 1 milion lekė, plus makineri dhe punonjės tė specializuar, si dhe Bashkia Kukės me 3000 euro.
start

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi