ILIRIADA PORTAL

Mazhoranca dėnon njėzėri bojkotimin e seancės mė tė rėndėsishme tė vitit

Shko poshtė

19012010

Mesazh 

Mazhoranca dėnon njėzėri bojkotimin e seancės mė tė rėndėsishme tė vitit
Kuvendi mblidhet nė seancė tė jashtėzakonshme, opozita lidhet edhe mė shumė pas sjelljes antishqiptare

Ashtu edhe siē ishte parashikuar, Kuvendi i Shqipėrisė u mblodh dje nė njė seancė tė jashtėzakonshme, e kėrkuar nga deputetėt e opozitės, me rend dite analizimin e situatės emergjente nė veri vendit. Pavarėsisht se kjo seancė ishte kėrkuar me ngulm nga opozita shqiptare, kryesisht nga disa deputetė tė saj, tė cilėt nėn pėrgjegjshmėrinė dhe moralin e fortė tė ndjenjės njerėzore, pėr atė qė po ndodhte nė Shkodėr, bėnė apel publikisht pėr thėrritjen e Kuvendit dhe shqyrtimin e tė gjitha mundėsive pėr t’ju gjendur pranė banorėve nė zonat e prekura nga pėrmbytjet e egra tė mė shumė se 10 ditėve, Edvin Rama nuk lejoi pjesėmarrjen e ligjvėnėsve tė PS, duke shėnuar kėshtu njė tjetėr hap tė prirjes antishqiptare tė kėtij formacioni politik.
Pėr Edvin Kristaq Ramėn nuk mjafton gjendja e rėnduar e qindra familjeve nė qarkun e Shkodrės, pa shqyrtuar mė parė interesat e tij personale, ēka e imponon tė pėrforcojė qėndrimin e bojkotit tė parlamentit. Njė vendim i marrė nė kushte personale, pėr shkak tė rrezikut evident pėr humbjen e drejtimit tė partisė, bojkoti i punimeve tė parlamentit, u kthye pėr Edvinin nė synimin kryesor tė nekropolitikės avangarde.
Kėsisoj, opozita shqiptare ka vendosur qė jo vetėm mbledhjen e jashtėzakonshme tė parlamentit, me diskutime pėr situatėn e emergjencės nė Shkodėr, por tė mos marrė pjesė pa afat nė punimet e parlamentit.
Kėsisoj, nuk ka mė dyshime. Edvin Rama po faktohet edhe njėherė se nuk shqetėsohet fort pėr fatet e vendit dhe tė shqiptarėve nė tėrėsi.
Seanca e parė plenare e Kuvendit pėr kėtė vit u konfirmua nga kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli se do jetė e jashtėzakonshme, pas njė kėrkese tė deputetėve tė opozitės, nė kuadrin e situatės sė rėndė tė pėrmbytjeve qė karakterizoi vendin javėt e para tė 2010-ės, por opozita nuk ishte aty, duke lėnė njė shije tė hidhur pėr qindra dhe mijėra socialistė tė thjeshtė.
Seanca u zhvillua nė kushte normale dhe sipas rendit tė ditės, me diskutimet pėr situatėn emergjente tė pėrmbytjeve nė Shkodėr.
Kuvendi analizoi nė detaje pėrmbytjet e ndodhura gjatė plot 2 javėve, sipasojė e reshjeve tė dendura tė shiut dhe kėrkoi nga shtabet e emergjencės dhe apeloi pėr vijim e punės nė zonat e prekura, deri nė rikthimin e normalitetit.


Rezolutė e Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė

Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė, i mbledhur nė datėn 18. 01. 2010 nė njė seancė tė posaēme informimi dhe debati pėr gjendjen e emergjencės nė Qarkun e Shkodrės, pasi u njoh nė detaje me fatkeqėsinė e rėndė natyrore dhe gjendjen e emergjencės sė krijuar prej saj tė ditėve tė fundvitit 2009 dhe ditėve tė para tė vitit 2010; masat e marra dhe pėrpjekjet e bėra nga Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė, strukturat ekzekutive dhe ato tė pushtetit vendor tė Qarkut Shkodėr pėr pėrballimin e pėrmbytjes dhe normalizimin e situatės;

Vendosi:
1. T’i kėrkojė Qeverisė qė tė angazhojė tė gjitha burimet financiare dhe njerėzore tė saj pėr kapėrcimin sa mė tė shpejtė tė tė gjitha pasojave tė kėsaj fatkeqėsie natyrore.
2. T’i kėrkojė Qeverisė tė ndėrmarrė tė gjithė masat pėr vlerėsimin real dhe objektiv si dhe zhdėmtimin e plotė tė tė gjithė qytetarėve dhe familjeve tė prekura dhe dėmtuara nga pėrmbytja.
3. Qeveria, ministritė dhe tė gjithė agjencitė e vendit tė nisim menjėherė punėn pėr rehabilitimin e zonės sė prekur, pastrimin mjedisor tė saj, normalizimin sa mė tė shpejtė tė jetės sė njerėzve dhe veprimtarisė sė tyre nė kėto zona.
4. Qeveria tė pėrparėsojė tė gjitha projektet qė i japin zgjidhje tė qėndrueshme dhe afatgjatė parandalimit dhe pėrballimit tė fatkeqėsive tė ngjashme natyrore.
5. Rishikimin dhe pėrmirėsimin e kuadrit ligjor nė pėrputhje me standardet europiane nė fushėn e parandalimit dhe pėrballimit tė fatkeqėsive natyrore.

*Gjithashtu Kuvendi i Shqipėrisė vlerėson pėrpjekjet e qeverisė dhe falėnderon tė gjithė kontribuuesit, njėsitė vendore, anėtarėt e kėshillave bashkiakė dhe komunalė, vendet fqinje, NATO-n dhe BE, pėr kapėrcimin e fazės sė emergjencės nė zonėn e Nėn Shkodrės.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi