ILIRIADA PORTAL

Raporti i KE: Opozita t’i jap fund bojkotit

Shko poshtė

19012010

Mesazh 

Raporti i KE: Opozita t’i jap fund bojkotit
Strasburg – Nė njė raport pėr funksionimin e intitucioneve demokratike nė Shqipėri, nga Komisioni pėr Respektimin e detyrimeve dhe angazhimeve nga vendet anėtare tė Kėshillit tė Evropės, i bėhet thirrje opozitės dhe maxhorancės nė Shqipėri, qė tė nisė menjėherė dialogun, dhe secila palė tė marrė pėrgjegjėsitė pėr realizimin e reformave tė rėndėsishme.
Nė raport thuhet se: opozita duhet tė kthehet menjėherė nė Parlament dhe tė marrė pėrgjegjėsitė e saj, ndėrkohė qė maxhoranca tė ngrejė njė komision hetimor pėr zgjedhjet e 28 qershorit tė vitit tė shkuar.

“Autoritetet shqiptare duhet tė pėrmirėsojnė kuadrin ligjor zgjedhor, nė bashkėpunim tė ngushtė me Komisionin e Venecias”, shkruhet nė raport. Ky komision kėrkon nga presidenti i Republikės, Bamir Topi qė tė ndėrmjetėsojė pėr tė ndihmuar nė arritjen e njė konsensusi pėr t’i dhėnė fund bojkotit tė opozitės, pėr ndreqjen e problemeve tė zgjedhjeve tė shkuara.

Pjesė e kėtij komisioni raportuesish janė Jako Laakso nga Finlanda, Grupi i majtė i evropianėve tė Bashkuar, dhe David Wilshire nga Mbretėria e Bashkuar, Grupi Demokratik Evropian. Ky raport do tė diskutohet mė 28 Janar ora 15.00 nė Asamblenė Parlamentare nė Kėshillin e Evropės nė Strasburg.
avatar
emigranti

Numri i postimeve : 894
Reputation : 5
Points : 19539
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi