ILIRIADA PORTAL

“Bojkoti, antikushtetues, mandati duhej ndėrprerė qysh kur refuzuan betimin”

Shko poshtė

20012010

Mesazh 

“Bojkoti, antikushtetues, mandati duhej ndėrprerė qysh kur refuzuan betimin”
Ekspertėt sqarojnė procedurat e zėvendėsimit tė kandidatėve socialistė qė s’pranojnė mandatet e dhėna nga KQZ-ja

Java e parė e muajit mars shėnon afatin e fundit kushtetues pėr ndėrprerjen e mandatit tė deputetėve tė selisė sė PS-sė, nėse ata do tė vazhdojnė tė qendrojnė jashtė Kuvendit. Por juristėt e konsiderojnė antikushtetuese edhe mospjesėmarrjen e deritanishme tė tyre. Ēlirim Gjata, ish-kryetari i KQZ-sė, sqaron se ėshtė ligji themeltar i shtetit qė i detyron deputetėt qė tė pėrligjin votėn e marrė nga populli nė zgjedhjet e pėrgjithshme.
“Nga pikėpamja ligjore mospjesėmarrja nė kuvend ėshtė antikushtetuese, sepse njė kandidat ka plotėsuar kriteret e kandidimit dhe ka lidhur e fituar me pas njė kontratė me popullin, pra ka tagrin e pėrfaqėsimit tė tij nė Kuvend, prandaj ai ėshtė i detyruar tė zbatojė Kushtetutėn. Ėshtė e njejta gjė si me njė prokurė”, shprehet Gjata.
Nė arsyetimin e tij juristi Gjata shkon mė tej kur thotė se mandati ėshtė individual dhe jo kolektiv dhe si i tillė deputetėve tė Partisė Socialiste iu ėshtė ndėrprerė qė nė momentin kur refuzuan tė bėjnė betimin nė shtator.
“Djegia e mandateve shihet nė planin individual dhe jo kolektiv siē pretendohet nga opozita dhe me kalimin e afateve e humbet kėtė mandat. Por mandati i tyre duhet tė ishte ndėrprerė qė kur nuk bėnė betimin. Ndonėse ka njė interpretim tė rregullores qė bazuar nė nenin 71.2 thotė se ai i ndėrpritet pasi nuk paraqiten pėr 6 muaj pa arsye dhe mė pas kėrkohet zėvendėsimi nga KQZ-ja”, vijon mė tej Gjata.
Dhe nė kėtė kontekst, duke komentuar deklaratat e disa deputetėve socialistė se nuk do ta djegin mandatin e tyre, juristi Gjata shpjegon se ky vendim i tyre ėshtė vetėm njė detyrim kushtetues.
“Ėshtė detyrim kushtetues pėr atė qė tė ka dhėnė votėn kushdo qė tė vendosė tė hyjė nė kuvend, ke marrė votėn pėrfaqėsoje…”, shton ish-kryetari i KQZ-sė.
Nė argumentin e tij Ēlirim Gjata shpjegon dhe faktin se mospjesėmarrja e opozitės nė Kuvend lidhur me pretendimin e saj pėr hapjen e kutive tė votimit nuk qėndron juridikisht, pasi nuk ėshtė nė legjitimitetin e parlamentit tė ndėrhyjė nė vendimmarrjet e gjyqėsorit.

55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

“Bojkoti, antikushtetues, mandati duhej ndėrprerė qysh kur refuzuan betimin” :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Jan 20, 2010 6:15 pm nga Drini

“Nga pikėpamja ligjore mospjesėmarrja nė kuvend ėshtė antikushtetuese, sepse njė kandidat ka plotėsuar kriteret e kandidimit dhe ka lidhur e fituar me pas njė kontratė me popullin, pra ka tagrin e pėrfaqėsimit tė tij nė Kuvend, prandaj ai ėshtė i detyruar tė zbatojė Kushtetutėn. Ėshtė e njejta gjė si me njė prokurė”,
Ku eshte shteti ligjor ?????

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi