ILIRIADA PORTAL

ėshtė vendi i vetėm pėr tė bėrė opozitėn

Shko poshtė

20012010

Mesazh 

ėshtė vendi i vetėm pėr tė bėrė opozitėn
Ambasadori i Spanjės nė Tiranė thekson se bojkoti ėshtė i dėmshėm pėr vendin dhe demokracinė
Presidenca e BE-sė paralajmėron edhe njėherė opozitėn nė Shqipėri se vendi pėr tė zhvilluar politikėn e saj ėshtė Parlamenti dhe jo rruga. Kėtė qėndrim e bėri tė ditur ambasadori spanjoll nė Tiranė, Emanuel Montobio, vendi i tė cilit kryeson Presidencėn e radhės tė BE-sė pėr kėtė 6-mujor. Gjatė njė takimi qė zhvilloi me Kryetaren e Kuvendit, Jozefina Topalli, ku ishte i pranishėm edhe ambasadori i KE-sė, Lohan, pėrfaqėsuesi i diplomacisė spanjolle theksoi se bojkoti ėshtė i dėmshėm pėr vendin dhe demokracinė. "Parlamenti ėshtė vendi pėr opozitėn. Bojkoti nuk ėshtė i mirė pėr vendin dhe pėr demokracinė", theksoi Montobio. Nga ana e saj, kryeparlamentarja Topalli theksoi se "Kushtetuta ėshtė e qartė dhe ajo do tė zbatohet". Tė njėjtat deklarata, dy zyrtarėt e lartė tė Bashkimit Europian dhe KE i kanė shprehur edhe gjatė takimit tė tyre me Kreun e Shtetit, Bamir Topi. Edhe gjatė kėtij takimi, ambasadorėt Lohan e Montobio diskutuan gjerėsisht pėr zhvillimet aktuale nė vend, duke u pėrqendruar veēanėrisht tek situata politike, si dhe nė domosdoshmėrinė e dialogut dhe bashkėpunimit politik e institucional pėr vazhdimin e reformave jetike pėr vendin, ku nė mėnyrė tė veēantė u theksua rėndėsia e reformės nė drejtėsi. Kritikat e njėpasnjėshme tė ndėrkombėtarėve ndaj bojkotit tė opozitės sa vijnė dhe shtohen. Politikanėt nė Bruksel pavarėsisht bindjeve politike shprehen njėzėri se opozita shqiptare duhet tė heqė dorė nga politika e rrugės dhe tė zėrė vendet e saj nė Parlament, si e vetmja rrugė e njė vendi demokrat. Krahas kėsaj, institucionet mė tė larta ndėrkombėtare kanė vlerėsuar zgjedhjet e 28 qershorit si zgjedhjet mė tė mira qė Shqipėria ka bėrė ndonjėherė kur rezultati ishte tėrėsisht transparent dhe nuk pati asnjė provė pėr manipulim. Vetėm pak muaj mė parė, Parlamenti Europian miratoi njė rezolutė, nė tė cilėn dėnohej bojkoti i Kuvendit nga ana e opozitės shqiptare. Pėrgjatė kėtyre muajve kanė qenė tė shumta vizitat qė zyrtarė tė lartė tė KE, BE dhe SHBA kanė zhvilluar nė selinė rozė, nė pėrpjekje pėr tė nxjerrė Ramėn nga bunkerizimi i PS-sė dhe deputetėve tė saj.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi