ILIRIADA PORTAL

Liria ekonomike, Shqiperia e 53-ta ne 183 vende

Shko poshtė

21012010

Mesazh 

Liria ekonomike, Shqiperia e 53-ta ne 183 vende
Blerina Hoxha
Indeksi per lirine ekonomike e ka ngjitur Shqiperine kete vit ne vendin e 53 ne bote nga 183 vende te marra ne studim nga hartuesit e pervitshem te raportit, fondacionit "Heritage" dhe "Wall Street Journal". Vleresimet me te larta Shqiperia i ka marre ne lirine fiskale, me lirine e biznesit dhe ate monetare, ndersa vleresimin me te ulet e ka marre me ceshtjet e pronesise dhe korrupsionit. Nga nje sistem pikesimi qe nis nga niveli zero me 100 pike, Shqiperia eshte vleresuar me 66 pike, ndersa piket me te larta per lirine ekonomike i ka marre Hong Kong, duke u vleresuar me 89.7 pike dhe ne vend te fundit renditet Korea e Veriut me vetem 1 pike. Treguesi per lirine ekonomike 2010 tregon se Shqiperia ka bere permiresim te ndjeshem nga viti i shkuar me 2.3 pike. Ne raport thuhet se niveli i lirise ekonomike, gjate vitit te shkuar u rrit fale rritjes se lirise ne tregti, te drejtave mbi pronen, lirise nga korrupsioni, dhe ate te krahut te punes. Pavaresisht krizes financiare boterore, thote treguesi, Shqiperia u tregua e afte te ruante nje qendrueshmeri te shendoshe makroekonomike. Autoritetet kane punuar ne zgjerimin e biznesit dhe permiresimin e klimes se te berit biznes ne vend. Nese ne bote duhen mesatarisht 35 dite per te hapur nje biznes, ne Shqiperi kjo eshte nje procedure qe zgjat vetem 5 dite. Ne Shqiperi, thuhet ne raport, taksa e sheshte ka arritur ne 10 per qind dhe reformat strukturore per zhvillimin e sektorit privat kane cuar ne rritjen e prodhimit dhe konsumit por mbi te gjitha kane ulur nivelin e varferise ne vend. Pavaresisht krizes financiare boterore- thote treguesi, Shqiperia u tregua e afte te ruante nje qendrueshmeri te shendoshe makroekonomike. Autoritetet kane punuar ne zgjerimin e biznesit dhe permiresimin e klimes se te berit biznes ne vend. Nese ne bote duhen mesatarisht 35 dite per te hapur nje biznes, ne Shqiperi kjo eshte nje procedure qe zgjat vetem 5 dite. Ne Shqiperi thuhet ne raport taksa e sheshte ka arritur ne 10 per qind dhe reformat strukturore per zhvillimin e sektorit privat kane cuar ne rritjen e prodhimit dhe konsumit por mbi te gjitha kane ulur nivelin e varferise ne vend.

Liria ekonomike, Shqiperia le pas rajonin

Treguesit thone se, liria ekonomike ne Shqiperi eshte ne te njejtat nivele me vendet e tjera te rajonit si Kroacia apo Maqedonia, ne nje kohe qe liria fiskale, financiare dhe ajo ne investime jane madje ne nivele me te larta se rajoni. Raporti thekson se, Shqiperia ka arritur qe te ruaje nje norme te ulet inflacioni, ne nje kohe qe qeveria shqiptare vitet e fundit ka vijuar me rritjen e pagave dhe pensioneve. Me keto te dhena, raporti i "Heritage", e rendit Shqiperine mbi vendet e rajonit. Sa i takon lirise ekonomike, vendi yne le pas Maqedonine ne vendin e 56, Greqia vendi i 73, Italia 74, Bullgaria 75, Kroacia 92, Serbia 104 dhe Bosnje Hercegovina 110.Indikatoret Piket

Liria e biznesit 68.0

Liria e tregut 85.8

Liria Fiskale 92.6

Shpenzimet qeveritare 74.2

Liria Monetare 78.7

Liria e investimeve 70.0

Liria Financiare 70.0

Liria e Prones 35.0

Liria nga korrupsioni 34.0

Lira e punes 52.1

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25531
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi