ILIRIADA PORTAL

Armiqtė e kancerit tė mėlēisė janė qumėshti, kosi dhe frutat

Shko poshtė

21012010

Mesazh 

Armiqtė e kancerit tė mėlēisė janė qumėshti, kosi dhe frutat
Kėrkues italiane kane dimostruar se njė ushqim i mire ėshtė njė mburoje e mire edhe kundėr kancerit te melcise. Kjo arrihet duke pėrzgjedhur ushqimin dhe duke privilegjuar konsumimin e qumėshtit dhe frutave mund te reduktohet rreziku i kėsaj patologjie ne masėn 78 %. Kėtė e dimostron njė studim i kryer nga Renato Salamini i Institutit Nacional te Avianos qe u publikua ne Internacional Journal of Cancer. Kerkuesit kane pare qe njė konsum i larte i qumėshtit, kosit, por edhe i frutave dhe i mishit te bardhe redukton dukshėm kėtė rrezik. Kanceri i melcise, ėshtė rezultat i abuzimit te vazhdueshėm te alkolit, infeksionit te shpeshte te saj si epatiti, dhe shume shpesh i vetmi chance i kurimit ėshtė trapiantami i kėtij organit. Ne kėtė kuadėr arma me e mire si gjithmonė ėshtė parandalimi duke filluar qe kur ulemi ne tavolinėn e ngrėnies. Nė kėtė studim kane marre pjese 185 paciente me tumor ne melci dhe 412 persona te shėndetshme. Ekspertet i kane kėrkuar pjesėmarrėsve te shkruanin me kujdes ne njė ditar zakonet e tyre ushqimore dhe me pas i kane ballafaquar kėto te dhėna, duke vene re diferenca te konsiderueshme tek pacientet me atė mėnyre ushqimi qe kishin adaptuar personat e shėndetshėm.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi