ILIRIADA PORTAL

Bello: Rama po e keqpėrdor raportin e KE pėr tė mashtruar bazėn socialiste

Shko poshtė

22012010

Mesazh 

Bello: Rama po e keqpėrdor raportin e KE pėr tė mashtruar bazėn socialiste
Reformatorėt: Rama dhe Namiku gėnjejnė, Raporti i KE kėrkon ti jepet fund bojkotit

Reformatorėt socialistė, duke reaguar ndaj keqinterpretimeve tė dy ditėve tė fundit tė lidershipit tė PS, shprehen se rezoluta e Komisionit Evropian pėr Shqipėrinė, nuk lė asnjė shteg pėr alibi. Reformatorėt shprehen tė shqetėsuar pėr keqleximin e raporti nga ana e kreu tė PS para bazės socialiste. Mendimi ndryshe brenda PS thekson se raporti i KE dėnon bojkotin si dhe linjėn anti-integrim tė opozitės. Deputeti socialist dhe njė ndėr zėrat mė kritik tė mėnyrės sesi

Rama po e menaxhon humbjen e zgjedhjeve, Marko Bello, pohoi se raporti i KE ishte tejet i qartė, ku shprehej kundėr bojkoti si dhe sugjeronte njė zgjidhje brenda Parlamentit, gjė tė cilėn reformatorėt e kanė propozuar prej kohėsh. Bello shtoi se raporti ishte njė shuplakė pėr teorinė e bojkotit si dhe nuk len asnjė vend pėr alibira nga ana e lidershipit tė PS. “Rezoluta e Komisionit Evropian nė thelb kėrkon qė Partia Socialiste duhet t’i japė fund bojkotit dhe kjo duhet tė ndodhė brenda kuadrit tė afateve ligjore prej gjashtė muajsh. Rezoluta nuk le asnjė shteg pėr alibi tjerėt, qė jo kėrkon hapjen e kutive etj. Rezoluta dikton qė hartimi i zgjedhjeve tė bėhet brenda Parlamentit, gjė e cila konfirmon shqetėsimin tonė. Rama dhe Namiku po shikojnė ėndrra me sy hapur”, pohoi Bello. Dy ditė mė parė deputeti Marko Bello ėshtė shprehur mė i sigurt se kurrė qė nuk do ta djegė mandatin e deputetit pėr tė ngushėlluar mendjen e ēoroditur njė individ nga humbja e zgjedhjeve. Bello ka theksuar se nisma e mendimit ndryshe pėr tė thyer bojkotin, do tė pasohet nga i gjithė Grupi Parlamentar i PS. Reformatori Bello ka pohuar gjithashtu se Rama nuk mund tė pėrjashtojė deputetė tė PS me kontribute historike nė parti, vetėm se kėto respektuan Kushtetutėn e vendit. “Rama nuk mund tė pėrjashtojė nga PS ata deputetė qė kanė dhėnė kontribute tė mėdha nė kėtė forcė politike. Asnjė prej nesh pėrfshirė edhe Ramėn, nuk i ka dhėnė mė shumė se siē ka marrė PS. Ne do ta bindim shumicėn e grupit tė vijė nė Parlament, qė ēdo mendje e ēoroditur qė do tė mendonte tė kundėrtėn, herėt a vonė do tė ishte jashtė sistemit demokratik dhe do tė rrezikonte tė ardhmen e PS”, ėshtė shprehur Bello. Megjithatė Bello ka shprehur bindjen se Grupi Parlamentar Socialist dhe drejtuesit e Partisė Socialiste nuk do tė shkojnė me kokėfortėsi drejt greminės, por do tė respektojnė sistemin. “Ne nuk mund tė dalim jashtė sistemit, jemi njė parti e ligjshme, njė parti qė respekton ligjet, njė parti qe e ka dėnuar bojkotin. Tė dalėsh jashtė sistemit do tė thotė tė mos njohėsh Parlamentin qė ėshtė institucioni kryesor, nė njė republike parlamentare. Politika, sado tė kėrkoje njeri apo tjetri, bėhet nė Parlament, pra nė institucione”, ka pohuar Bello. Deputeti Bello ka shprehur rezerva tė mėdha pėr mėnyrėn sesi Rama e ka menaxhuar humbjen e zgjedhjeve tė 28 qershorit. Si tij, e gjithė ajo periudhė ka treguar se lidershipi i partisė ka qenė konfuz, i paqartė dhe pa vizion.

Raporti i KE
Raporti i Komisionit Evropian pėr zhvillimet politike Shqipėrinė qartėson se bojkoti parlamentar i Partisė Socialiste dėmton jo vetėm popullin shqiptar por edhe vetė aspiratat e vendit pėr integrimin evropian. Ndėrkombėtarėt nėpėrmjet raportit i kanė bėrė edhe njė herė apel PS tė futet menjėherė nė Parlament, po pengon integrimin. “Ne i bėjmė thirrje qeverisė shqiptare qė tė ngrejė njė komision parlamentar i cili tė hetojė zgjedhjet e 28 qershorit tė vitit 2009”, theksohet nė raport. Kėshilli i Evropės thekson se dialogu politik duhet tė kryhet nė Parlament dhe jo jashtė tij madje shton se deputetėt e PS, duhet tė zėnė vendet e tyre nė kuvend brenda 6 muajsh, siē parashikon Kushtetuta. “Ne i bėjmė thirrje qeverisė shqiptare qė tė ngrejė njė komision parlamentar i cili tė hetojė zgjedhjet e 28 qershorit tė vitit 2009”, thuhet nė draft-rezolutėn e KE. Kurse nė tė njėjtėn kohė i bėhet thirrje opozitės qė tė rikthehet nė parlament dhe tė bashkėpunojė plotėsisht nė komisionin hetimor qė duhet tė ngrejė qeveria shqiptare.


Rama, keqinterpretoi raportin e KE
Ashtu si gjithmonė kryesocialistit Rama ka krijuar edhe njė alibi tjetėr duke keqinterpretuar raportin e KE pėr zhvillimet e fundit nė vendin tonė. Raporti dėnon bojkotin si muri i ėndrrės sė shqiptarėve pėr tė lėvizur tė lirė si dhe bėn thirrje pėr dialog dhe hetim tė zgjedhjeve duke marrė pjesė nė Parlament. Megjithatė Rama thotė se raporti i kėrkon qeverisė tė plotėsojė kėrkesat e opozitės pėr tė hapur kutitė. Sipas Ramės raporti i jep tė drejtė opozitės tė shohė gjithēka qė ka ndodhur mė 28 qershor. “Unė e ftoj Sali Berishėn ta lexojė drejtė kėtė sinjal tė fortė shqetėsimi, por edhe sugjerimet konkrete qė vijnė pėrmes kėtij sinjali,qė vijnė nga Kėshilli i Evropės dhe t’i japė fund bojkotit tė opozitės, duke i dhėnė popullit opozitar tė drejtėn tė shohė gjithēka ka ndodhur nė zgjedhjet e shkuara”, ka theksuar Rama.


Kushtet e PS pėr tė thyer bojkotin
Hapja e kutive tė votimit
Pėrcaktimi, identifikim dhe analizimin e pėrgjegjėsive
Rregullimi i RTSH dhe KKRT
Hetimi i lirimit tė tė burgosurve gjatė zgjedhjeve
Tė kthehen tė larguarit nga puna
Zbardhja e vrasjes sė ish-deputetit Farmir Xhindikoha jone
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi