ILIRIADA PORTAL

Hyn nė fuqi ligji “Antimafia”

Shko poshtė

25012010

Mesazh 

Hyn nė fuqi ligji “Antimafia”
Njė ligj i cili qė nga ky moment, pėr cilindo qė nuk e ka tė deklaruar pasurinė rrezikon jo vetėm qė ta humbasė atė, por edhe ti nėnshtrohet njė hetimi pėr implikim nė trafik tė paligjshėm.
Gjatė 30 ditėve, kohė e cila zyrtarizon ligjin, misionet e huaja tė ndihmės ligjore qė operojnė nė Shqipėri kanė zhvilluar takime me zyrėn e sekuestrimeve nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda, ku ėshtė diskutuar zbatimi i kėtij ligji nė territorin shqiptar, pasi shumė prona apo tė holla kanė si prejardhje ose punė nė tė zeze, emigracion ose shmangie tė detyrimeve tatimore.
Dhe nė kėtėe rast do tė jetė i akuzuari qė duhet tė sjellė provė nė tė kundėrt, dhe jo organi i akuzės ta provojė qė ai i ka fituar nė mėnyrė tė jashtėeligjshme paratė e tij tė padeklaruara.
Por fillimisht pjesa qe do te preket jane ata, per te cilet zyrtarisht thuhet se ėshtė krijuar ky ligj. Zyra e sekuestrimeve nė Prokurorinė e Krimeve tė Rėnda fillimisht po punon pėr rivlerėsimin e masave tė sekuestros ndaj disa tė pandehurve qė janė nė proces gjykimi. Gjithashtu edhe te hetuarit apo te gjykuarit e bandave me ne ze ne vend te akuzuar per krim te organizuar e pastrim parash.
Ligji u konsiderua me probleme, nga shoqata e prokuroreve ajo e avokateve si edhe juristeve te njohur ne vend. Ne ligj thuhet se, dispozitat zbatohen per pasurite e personave, mbi te cilet ekziston nje dyshim i arsyeshem, bazuar ne indicie, i cili sipas atyre qe e kundeshtuan mund te perbeje arbitraritet ne zbatimin e ketij ligji.

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi