ILIRIADA PORTAL

Shqipėria me rritjen mė tė lartė ekonomike nė Evropė, 2010-2011

Shko poshtė

25012010

Mesazh 

Shqipėria me rritjen mė tė lartė ekonomike nė Evropė, 2010-2011
Pas Bankės Botėrore, ėshtė BERZH qė ka konfirmuar ekonominė shqiptare si mė tė konsoliduarėn nė rajon. Pas rritjes ekonomike prej 4,5 % nė 2009-n, ekonomia shqiptare do tė mbetet me ritmet mė tė larta edhe pėr dy vitet e ardhshme.

Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim e ka renditur ekonominė e Shqipėrisė si performuesen mė tė shkėlqyer nė rajonin e Evropės jug-lindore dhe madje me rritjen mė tė lartė ndėr tė gjitha vendet e vlerėsuara nga ky institucion. Pėrmes njė raporti tė pėrgjithshėm dhe qė rendit nė detaje tė gjithė indikatorėt apo treguesit ekonomikė, BERZH parashikon pėr Shqipėrinė njė rritje ekonomike pėr vitin 2010-tė mbi 2 pėr qind. Rritje kjo e qėndrueshme, po tė trajtojmė vendet e tjera tė rajonit, por edhe mė gjerė, tė cilat qė nga viti 2009 vuajnė efektet e njė krize tė egėr ekonomike dhe tė ngjeshura me njė optimizėm cinik se mund tė tejkalohet lehtė. Megjithatė, Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim, parashikon se Shqipėria do vazhdojė tė ketė njė rritje ekonomike edhe nė vitin 2011-tė e cila, sipas kėtij institucioni ndėrkombėtarė do tė arrijė nė 3.9 pėr qind. Nė raportin e saj tė rifreskuar mbi rritjen ekonomike tė Europės Juglindore dhe ish Republikave Sovjetike. Nė raportin e cituar edhe nga prestigjiozja “Wall Street Journal”, Shqipėria pėrmendet si njė nga performueset mė tė mira ekonomike tė rajonit tė Evropės Juglindore dhe njė nga vendet me njė sistem plotėsisht tė shėndoshė bankare. Nė parashikimet e saj BERZH, parashikon se pėr vitin 2009, rritja e Prodhimit tė Brendshėm Bruto (PBB) nė vend, ishte 4.3 pėr qind, ndėrkohė qė rajoni i Evropės Juglindore pati njė rėnie mesatare prej 5.4 pėr qind. Pėr vitin 2010, Banka Evropiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim thotė se rritja ekonomike do tė jetė mbi 2 pėr qind, e renditur ndėr 3 ekonomitė mė tė mira nė rajonin e Evropės Juglindore, ndėrkohė qė mesatarja e tij ėshtė 1.2 pėr qind. Porsa i pėrket 30 vendeve tė tjera tė grafikės sė BERZH, tė cilat janė goditur ndjeshėm nga kriza ekonomike, paralajmėrimi ėshtė i qartė, rimėkėmbja do tė mbetet e brishtė dhe do tė variojė nė bazė tė sfidave rajonale. Vetėm pak ditė mė parė nė raportin vjetor mbi parashikimin ekonomik tė globit, Banka Botėrore tha se pėr vitin 2010-tė, Banka Botėrore do tė ketė njė rritje ekonomike nga mė tė lartat nė rajon. Reformat e qeverisė dhe revolucioni fiskal i vlerėsuar edhe nga institucionet mė tė fuqishme ekonomike, bėnė tė mundur qė ekonomia shqiptare tė mos prekej nga kriza e rėndė globale gjatė vitit 2009, por gjithsesi pa iu shmangur efekteve tė saj. Nė njė kohė kur njė pjesė e mirė e vendeve tė BE ranė nė recension tė thellė ekonomik, duke ulur pagat dhe ndėrprerė investimet, Shqipėria, nė raport tė kundėrt, realizoi rritjen mė tė madhe tė pagave dhe pensioneve e njėherazi shumėfishimin e fondeve investuese. Ndonėse nuk u shmangėn efektet e krizės ekonomike globale, pėrsėri Shqipėria qėndroi mbi vendet e rajonit pėr stabilitetin ekonomik, ndėrsa e njėjta situatė parashikohet edhe gjatė 2010-ės. Raporti Vjetor i Bankės Botėrore, i publikuar 3 ditė mė parė, parashikon qė pėr kėtė vit ekonomia shqiptare tė ketė njė rritje prej afėrsisht 3 pėr qind, rritje kjo mė e larta nė rajon dhe ndėr mė e madhja nė Evropė.
bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25686
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi