ILIRIADA PORTAL

Gjykata rrėzon marrėveshjen me Greqinė

Shko poshtė

28012010

Mesazh 

Gjykata rrėzon marrėveshjen me Greqinė
Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė ka marrė vendim qė tė rishikohet marrėveshja e kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė.

Marrėveshja u nėnshkruar nė Tiranė nė mes tė vitit 2009, por kritikėt e saj thonė se thonė se ajo ėshtė negociuar nė dėm tė interesave tė vendit.
Autoritetet i kanė mohuar si tė pathemelta kundėrshtimet.
Marrėveshja ende nuk ka hyrė nė fuqi pasi pritej ratifikimi nga parlamenti.
Vendimi i Gjykatės Kushtetuese duket se e rikthen procesin e negociatave nga e para, por ende nuk ėshtė e qartė procedura qė duhet ndjekur.
Kritika
Vendimi ende nuk ėshtė publikuar, por gjykata nuk e ka pėrgėnjeshtruar lajmin e bujshėm pėr rrėzimin e marrėveshjes sė kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė.
Ēėshtja u dėrgua nė Gjykatė nga Partia Socialiste nė opozitė.
Njė pjesė e shtypit, disa ekspertė tė fushės, politikanė tė ndryshėm dhe opozita nė pėrgjithėsi bėnė njė fushatė disa mujore kundėr mėnyrės se si ishte negociuar marrėveshja me Greqinė.
Ata ishin sidomos kundėr pėrmbajtjes sė saj, qė, sipas tyre, shkonte nė dėm tė interesave kombėtare tė Shqipėrisė.
Negociatat ndėrshtetėrore zgjatėn rreth dy vjet pėr tė pėrfunduar nė Tiranė nė muajin maj tė vitit tė kaluar me nėnshkrimin e dy ministrave tė jashtėm respektivė.

bota sot
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23913
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Gjykata rrėzon marrėveshjen me Greqinė :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Jan 28, 2010 2:54 pm nga ILIRI

Athinė – Qeveria greke nuk e ka pritur mirė vendimin e Gjykatės Kushtetuese nė Shqipėrisė, e cila shfyqizoi marrėveshjen pėr ujrat territoriale.
Menjėherė ėshtė vėnė nė lėvizje diplomacia greke, kur ministri Alternativ i Punėve tė Jashtme tė Greqisė, Dimitris Droutsas do tė zhvillojė sot njė takim me ministrin shqiptar tė Jashtėm, Ilir Meta.

Dy personalitetet do tė takohen nė Londėr, ku po mbahet njė Konferencė Ndėrkombėtare mbi Afganistanin. Droutsas, nė njė intervistė pėr radion greke“Thema 9.89”, u shpreh se vendimi ėshtp njė zhvillim negativ pėr tė cilin ne nuk jemi tė kėnaqur.

“Por, dua tė nėnvizoj se kjo ėshtė njė ēėshtje e brendshme e procesit gjyqėsor nė Shqipėri, tė cilin ne nuk mundem tė bėjmė tjetėr veēse ta respektojmė”, tha ai. Ministri grek shtoi se Athina ndodhet pėr momentin “nė pritje tė njė njoftimi zyrtar nga ana e Shqipėrisė”.

“Ky ėshtė njė zhvillim qė nuk na bėn tė lidhur. Jemi tė shqetėsuar pėr kėtė situatė dhe nė pritje tė sqarimeve tė kėtij vendimi. Ne nuk mund tė komentojmė vendimet e gjykatave, por presim nga pala shqiptare qė tė vendosė njė zgjidhje tė ēėshtjes”, tha Drucas. “

Mė lejoni tė nėnvizoj, qėkurse e pėrmendni kėtė ēėshtje, qė nė vizitėn time tė fundit nė Tiranė, tė gjithė interlokutorėt nga pala shqiptare mė konfirmuan, duke mė dhėnė tė gjitha garancitė, rėndėsinė dhe prioritetin qė Shqipėria i jep nė mėnyrė precize kėsaj marrėveshjeje”, sqaroi Droutsas.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Jan 28, 2010 8:45 pm nga nardlushnja

Besoj se Berisha do te hidhet ne lufte kunder gjykataes.Kete gje e ben gjithmon ai kur vendimet e saj nuk perputhen me mendimin gjenial te zotit vet Berisha qe ......

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 29, 2010 6:43 pm nga ad

Ish-ministrja e Jashtme greke, Dora Bakojanis, akuzoi dje liderin e opozites shqiptare, Edi Rama, per prishjen e marreveshjes per percaktimin e vijes detare midis Greqise dhe Shqiperise. Permes nje deklarate per shtyp, ish-shefja e diplomacise helene hodhi akuza te forta lidhur me perdorimin qe i eshte bere kesaj marreveshjeje, prej klaneve politike ne dy vendet. Sipas saj, vendimi i Gjykates Kushtetuese te Shqiperise eshte nxitur nga ekstremistet shqiptare, me te cilet eshte bashkuar kryetari i Partise Socialiste te Shqiperise, Edi Rama. "Anulimin e marreveshjes e kerkuan grupime ekstremiste ne Shqiperi, ndaj pergjegjesia e Partise Socialiste te Shqiperise eshte se lideri i saj, Edi Rama u bashkua me keto forca. Madje, ai e deklaroi kontestin e tij qe prej dates 15 tetor te vitit te kaluar", deklaroi Bakojanis. Ajo shprehu keqardhjen qe "partia simoter e PASOK nuk mundi te kaloje stereotipat dhe te bjere dakord me kete marreveshje". Sipas saj, pergjegjesi per anulimin e marreveshjes ka edhe PASOK, e cila nuk i paraqiti pales shqiptare perfitimet nga ky pakt. Ajo tha se "PASOK duhej t'i kishte treguar aleateve te tij ne Partine Socialiste te Shqiperise, lidhur me perfitimet e pales shqiptare nga kjo marreveshje. Ne i ngritem marredheniet dypaleshe ne nje pike e cila konsiderohet si me te mirat ne historine e tyre, insistoj qe ajo u perpilua dhe u firmos, duke pasur parasysh te drejten nderkombetare te vendosur nga OKB", shprehu kritikat, ish-ministrja e Jashtme e Greqise, Dora Bakojani. Ajo shprehu keqardhjen per anulimin prej gjykates shqiptare te kesaj marreveshjeje. ish-shefja e diplomacise greke akuzoi qeverine e re greke te PASOK, qe nuk e dergoi marreveshjen per ratifikim ne Parlament, pasi ajo ishte shume e rendesishme per Greqine. "Madje, gjate kohes qe une drejtoja Ministrine e Jashtme, u mundova ta perfundoja ate sa me shpejt te ishte e mundur. Kjo marreveshje duhej te dergohej ne Parlamentin grek qe javen e pare qe ai u hap, me qellim krijimin e nje atmosfere pozitive, e cila do te pengonte kete fund aspak te kendshem", perfundoi fjalen e saj, Dora Bakojanis.

Manjani: Rama ka dhene "Ok" per paktin me Greqine

Ish-juristi i Partise Socialiste, Ylli Manjani, njeheresh anetar i Asamblese Kombetare te kesaj partie, deklaroi dje se "Edi Rama i ka dhene OK per marreveshjen e ujerave territoriale ish-ministres se Jashtme greke Bakojanis, ne nje vizite te kesaj te fundit ne Shqiperi". I ftuar ne edicionin e lajmeve te "Ora News", Manjani theksoi se Rama e ka shfrytezuar kete histori per interesat e tij politike. Nderkohe ai e ka cilesuar viziten e tre deputeteve te PS-se ne Bruksel si te domosdoshme dhe ne kohen e duhur. Sipas tij, mesazhet e tre deputeteve te cilet tregojne se partite socialiste evropiane nuk mbeshtesin bojkotin e opozites treguan genjeshtrat e Rames per gjoja mbeshtetje te ketyre partive per bojkotin. "Rama ka spekuluar se e majta ka mbeshtetur bojkotin dhe deklaratat e tre deputeteve qe ndodhen ne Bruksel, japin mesazhet e duhura per te kuptuar qe bojkoti eshte nje rruge pa krye", theksoi Manjani.


koha jone

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 29, 2010 6:43 pm nga ad

Po ta vesh re Gjykata kushtetuese e ka votuar vendimin e saj ne unanimitet te plote, dhe kjo per mendimin tim nuk ka ndodhur aq rastesisht. Nuk e besoj se Berisha nuk e kishte parashikuar nje ecje te tille te kesaj ēeshtjeje kur beri marreveshjen. Ne fund te fundit ne nuk jemi ne gjendje te dime prapaskenat e politikes.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 29, 2010 10:59 pm nga nardlushnja

Nuk e besoj se Berisha nuk e kishte parashikuar nje ecje te tille te kesaj ēeshtjeje kur beri marreveshjen.

Baaaaa se besoj.Nuk ka aq tru ai

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 29, 2010 11:28 pm nga ad

ka mesuar, ka mesuar

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Jan 29, 2010 11:32 pm nga ad

Tiranė - Kryeministri Sali Berisha deklaroi sot se "vendimi i Gjykatės Kushtetuese pėr marrėveshjen detare me Greqinė, nuk mund tė diskutohet por do tė zbatohet", ndėrsa siguroi se "do tė autorizohet menjėherė grupi i punės dhe marrėveshja me Greqinė do tė ecė pėrpara".Edhe pse ky vendim nuk ėshtė zbardhur ende, Kryeministri siguroi se "mendimi i Gjykatės Kushtetuese nuk mund tė diskutohet". "Tė pėlqen ose jo, ky vendim do tė pranohet", tha Kryeministri.

Ai deklaroi se "do tė autorizohet menjėherė grupi pėr tė nisur punėn, pasi Shqipėria dhe Greqia do tė kenė marrėveshjen e tyre pėr kufijtė detarė". Duke shprehur bindjen se nė kėtė marrėveshje, ligji i detit ėshtė zbatuar me korrektesėn mė tė madhe, Kryeministri u shpreh se "do provohet pėr sė dyti, vėrtetėsia e kėsaj qė Gjykata ka vendosur".

"Vendimi i Gjykatės Kushtetuese nuk mund tė diskutohet, por ai do zbatohet. Marrėveshja me Greqinė do tė ecė pėrpara. Kufirin shtetėror me vendin fqinj, vendin mik, njė vend anėtar i NATO-s ne do ta pėrcaktojmė pasi kjo ėshtė shumė e rėndėsishme", tha Kryeministri. Kryeministri Berisha u shpreh se "kjo do tė vazhdojė edhe me vende tė tjera dhe nėse kemi probleme, ne do ti zgjidhim ato nė pėrputhje me konventat ndėrkombėtare, pasi ekzistojnė ligjet mė tė mira".

start


.. e shikon qe ska prit as te zbardhet vendimi per ta zbatuar ate

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 30, 2010 12:51 am nga gerrard

I humburi i vetem ne kyte ēeshtje eshte kryeministri Berisha, ndersa fituesi i vetem eshte Shqiperia. Ndersa persa i perket Rames, Bakojanis e akuzonte dje, si ekstremist shqiptar. Ne nje shtet demokratik, gjykata eshte instituciioni me i lart shteteror, me behet qefi qe kesaje radhe, shteti shqiptar funksionoj.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 30, 2010 6:59 pm nga dini

Tani socialistet e gjeten kashten...per te "shpetuar"

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sat Jan 30, 2010 7:43 pm nga nardlushnja

Dini se besoj se kjo ceshtje ka te beje me socialistet.Kjo eshte ceshtje kombetare.
Mua me vjen keq qe berisha deklaron
Duke shprehur bindjen se nė kėtė marrėveshje, ligji i detit ėshtė zbatuar me korrektesėn mė tė madhe, Kryeministri u shpreh se "do provohet pėr sė dyti, vėrtetėsia e kėsaj qė Gjykata ka vendosur".
Me kete ai tregon qe eshte trap.....me fal satrap doja te thoshja.Ai ngul kembe tek falja e sip.detare tek greku.
Sikur te ta dinte per nder greku hajde de...por jam i bindur se greku do te kerkoj akoma me shume n.q.s. Berisha vazhdon ti bjere klarinetes (besoj se me kuptoni)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 31, 2010 4:04 pm nga ad

Besoj se kjo ēeshtje do te zgjase disa vjet, dhe pergjate kesaj rruge shume paqartesi do te dalin ne pah vetvetiu. E kam fjalen tek skenat dhe prapaskenat qe edhe kjo ēeshtje si edhe shume te tjera padyshim qe i mbart ne vetvete.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 31, 2010 6:46 pm nga bulqizaku

do nreqet ene kjo pun

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Sun Jan 31, 2010 9:08 pm nga nardlushnja

Besoj se kjo ēeshtje do te zgjase disa vjet
Kjo ceshtje veshtire te mbyllet.
Kjo do te jete nje nga kushtet qe greku do te na vere per plotesimin e kushteve per te hyre ne Evrope.
Shikoni pak ceshtjen e maqedonise dhe turqise.
Saliu beri gabim qe hapi nje hale te tille dhe pergjegjesia do te jete e tij(po pati pak cipe ne surrat)

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh prej Sun Jan 31, 2010 10:23 pm nga neni 55

Kjo do te jete nje nga kushtet qe greku do te na vere per plotesimin e kushteve per te hyre ne Evrope
Greku e ka vu me koh kte kusht qysh pa hy akoma ne NATO. E rensishme eshte te behet liberalizimi i vizave se sa per te hy ne BE nuk i pjerdh me kujt se kur hym.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi