ILIRIADA PORTAL

Rama: PS do te hyje ne Parlament para 4 marsit

Shko poshtė

06022010

Mesazh 

Rama: PS do te hyje ne Parlament para 4 marsit
Burime nga stafi i afert i liderit te Partise Socialiste, Edi Rama konfirmojne per TV "Klan" se ashtu sikurse ka deklaruar dhe vete Rama, mandatet e deputeteve te PS-se nuk do te digjen. Sipas ketyre burimeve deputetet e Partise Socialiste do te hyjne ne Parlament perpara dates 4 mars pavaresisht nga fati i tryezes se iniciuar nga Presidenti i Republikes Bamir Topi dhe pavaresisht nese kutite do te hapen ose jo. Te njejtat burime i bene te ditur TV "Klan" se ajo cka ka mbetur per t'u vendosur, eshte fakti nese deputetet do te dalin prape nga Parlamenti apo do te qendrojne deri ne fund, duke konsumuar mandatin. Deri me tani, sipas te njejtave burime, shumica e deputeteve jane shprehur se nese hyhet ne Parlament nuk ka me kuptim braktisja e legjislativit. Mandatet e deputeteve te grupit Parlamentar Socialist jane shnderruar ne temen kryesore politike ne Shqiperi. Pas 5 muajsh bojkot, duke hyre ne muajin e gjashte, socialistet kane shprehur vendosmerine e tyre per te vijuar bojkotin. Por, ne te gjitha deklaratat e tyre per mediat, perfshire ketu kryesocialistin, jane shprehur se mandatet e Partise Socialiste nuk do te digjen. Per te gjithe deklarata te tilla sa mund te sjellin habi, sjellin dhe kureshtje se si nuk do te digjen mandatet, kur nga interpretimet e ndryshme qe jane bere nga konstitucionaliste dhe nga mazhoranca afati i fundit per hyrjen ne Kuvendin e Shqiperise per deputetet socialiste eshte 4 marsi. Vetem para pak kohesh, brenda selise roze qarkullonin dy skema per mos djegien e mandateve. Se pari, ekzistonte mundesia qe te digjeshin mandatet e para, e me pas te dytat, e me pas deri ne perfundimin e listes se deputeteve dhe Parlamenti te shperndahet. Por, nga selia roze ky skenar dukej shume i larget, nisur kjo nga frika e thyerjes se bojkotit nga deputetet, te cilet ishin pasardhes te listes se deputeteve aktual. Se dyti, eshte menduar qe perpara dates 4 mars te kete nje hyrje ne seance, qe do te thote per te kryer procesin e betimit dhe me pas, per te dale serish e per te vijuar bojkotin. Nga sinjalet qe jane dhene nga socialistet, megjithese nuk pranohet publikisht qe do te hyjne ne Parlament, duke iu referuar deklaratave te zyrtareve socialiste, lihet te kuptohet se mund te kete nje thyerje bojkoti per te bere betimin, por qe s'do te ndikoje ne vendimin politik te Partise Socialiste, mbi kushtezimin e hyrjes ne Kuvendin e Shqiperise me hapjen e kutive te zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit. Deputeti i Partise Socialiste, Pandeli Majko, deklaroi pak kohe me pare se betimi i deputeteve te grupit Parlamentar Socialist ne Kuvend eshte thjesht nje akt formal, pa asnje domethenie politike. "Ceshtja e futjes ne Parlament, apo e betimit eshte nje akt formal pa asnje permbajtje qe nuk ka asnje domethenie ne politiken shqiptare. Ta ngresh kete akt formal si celesh per zgjidhjen e politikes, nuk eshte ky celesi", u shpreh Majko, ne lidhje me hyrjen e deputeteve ne Parlament.

Rama, sot ne Durres per protesten

Nen moton "Shqiperia ne krize, arsyet e protestes", Partia Socialiste do t'u shpjegoje bazes socialiste ne Durres, diten e sotme sqarimin se pse ndiqet rruga e tubimeve nga partia me e madhe ne opozites. Do te jete vete kryetari i selise roze, qe sebashku me gazetare te mediave te ndryshme, sipas menyres se re te konceptuar nga socialistet, do t'u pergjigjet pyetjeve se pse ndermerr kete rruge. Hapja e ketij turi qe do te zhvillohet ne te gjithe Shqiperine u be vetem pak dite me pare nga salla "Black Box" ne Akademine e Arteve. Nga ana tjeter, megjithese nuk eshte percaktuar asnje date protestash, mendohet se do te kete tilla nga fundi shkurtit ose fillimi i marsit.

Gaci: "Nuk do te digjet mandati i deputeteve"

Mandatet e deputeteve te Partise Socialiste nuk digjen. Ky eshte reagimi i ardhur dje pas deklarates se Partise Demokratike nga deputeti i selise roze, Artan Gaci. "Ta harroje Sali Berisha apo ndonje tjeter perfaqesues i Partise Demokratike, se mandatet e deputeteve te opozites mund te digjen. Keto mandate te Partise Socialiste perfaqesojne vullnetin e shumices se shqiptareve, te nje populli te tere opozitar. Ndaj, jo vetem Saliu, por askush nuk mund te luaje me to. Mandatet nuk digjen", u shpreh gjate nje komunikimi per mediat, Gaci. Sipas tij, "Partia Socialiste eshte e vendosur, qe ne perputhje te Rezolutes se Keshillit te Evropes, te coje deri ne fund hetimin dhe transparencen e zgjedhjeve te 28 qershorit, do apo nuk do Sali Berisha".

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25366
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi