ILIRIADA PORTAL

Kakao ul tensionin e gjakut

Shko poshtė

06022010

Mesazh 

Kakao ul tensionin e gjakut
Studimet e reja tė shkencėtarėve spanjoll tė Universitetit Complutense nė Madrid, kanė zbuluar se pėrbėrėsit e kakaos kanė efekt tė fuqishėm antihipertenziv. Gatė 17 javėve sa ka zgjatur studimi, pas konsumimit tė pėrditshėm tė 0.75 gramėve tė pėrbėrėsve tė tretshėm tė kakaos, vlerat e tensionit sistolik kanė rėnė pėr 10-15 mmHg. Ky ekstrakt i pasur me antioksidues dhe polifenole ėshtė treguar i shkėlqyeshėm nė uljen e nivelit tė angiotenzinės II, duke treguar kėshtu veti tė ACE-inhibitorėve. ACE-inhibitorėt (barnat pėr uljen e tensionit), pengojnė shndėrrimin e angiotenzinės I nė angiotenzinė II, qė ėshtė njė vazokonstriktor i fuqishėm - shtrėngon enėt e gjakut duke shkaktuar kėshtu ngritje tė tensionit tė gjakut. Ekstrakti i pasur me pėrbėrės tė kakaos ėshtė treguar efektiv edhe nė uljen masės trupore, qė ka ndihmuar edhe mė tepėr nė kontrollimin e tensionit.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26591
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi