ILIRIADA PORTAL

Tė reja mjekėsore: Pompa e zemrės dhe skanimi i trurit

Shko poshtė

06022010

Mesazh 

Tė reja mjekėsore: Pompa e zemrės dhe skanimi i trurit
Skanimi i Trurit
Njė ekip ndėrkombėtar shkencėtarėsh ka pėrdorur teknologjinė e fundit pėr tė studiuar mendjen e 54 pacientėve tė konsideruar nė gjendje vegjetative, duke arritur nė pėrfundimin se nė fakt disa prej tyre ishin tė vetėdijshėm. Njė zbulim i tillė ka njė rėndėsi tė madhe pasi ndryshon mėnyrėn sesi konsiderohen kėta pacientė, hap rrugėn e komunikimit me ta, por nga ana tjetėr shtron pyetje etike pėr vendimet pėr vazhdimin ose jo tė kujdesit shėndetėsor pėr ta.
Ky ėshtė njė zbulim i rėndėsishėm duke pasur parasysh se specialistėt mė parė kishin arritur nė pėrfundimin qė pacientėt nė gjendje vegjetative, nuk janė aspak tė ndėrgjegjshėm pėr botėn pėrreth.
54 burrat dhe gratė u vendosėn nė skaner pėr trurin, ndėrsa iu jepeshin udhėzime, si pėr shembull: imagjino sikur po luan tenis, sikur po kėrkon nėpėr shtėpi, nga njėra dhomė tek tjetra. Pėr shumė nga pacientėt, skaneri nuk tregoi asgjė.

Por nė njė zhvillim befasues, pėr disa prej tyre skaneri tregoi aktivitet tė trurit. Kėta pacientė, siē treguan qartė imazhet, po jetonin tė heshtur brenda trupit tė tyre me mendje aktive. Njė burrė madje arriti t’u pėrgjigjej shumė qartė me “po” ose “jo” pyetjeve pėr jetėn e tij para traumės duke aktivizuar pjesė tė ndryshme tė trurit.
Studiuesit thanė se ky zbulim mund tė japė njė perspektivė tė thellė pėr vetėdijen njerėzore, njė nga misteret shkencore mė tė mėdha, dhe tė sjellė si rezultat njė diagnostikim mė tė saktė tė dėmtimeve tė trurit.
Po ashtu zbulimi mund tė ēojė nė gjetjen e rrugėve pėr tė komunikuar me kėta pacientė.
Rezultatet e zbulimit shtruan pyetje pėr pacientė tė cilėt janė nė gjendje vegjetative dhe pėr tė cilėt tė afėrmit marrin vendimin pėr ta vazhduar ose jo kujdesin pėr ta. Njė nga kėto raste ishte ai i Terri Skiavos, e cila ishte nė njė gjendje vegjetative dhe debati brenda familjes sė tė cilės pėr tė vazhduar ose kujdesit shėndetėsor pėr tė ndezi njė debat kombėtar pėr ēėshtjen e sė drejtės pėr t’i dhėnė fund jetės. Studiuesit thonė se gjithsesi shumė pacientė nė kėtė gjendje janė tė pavetėdijshėm.
Rreth 20 mijė amerikanė janė nė njė gjendje vegjetative, ēka do tė thotė se ata janė gjallė dhe zgjuar por pa ndonjė ndjesi vetėdijeje.
Pompa e Zemrės
Organizata Botėrore e Shėndetėsisė thotė se sėmundja e zemrės shkakton vdekjen e tė paktėn 17 milionė vetėve ēdo vit dhe se do do tė jetė shkaku kryesor i vdekjeve nė vendet nė zhvillim. Por tani shpresat janė gjallėruar. Njė paisje e re qė mund tė shpėtojė shumė jetė njerėzish po hidhet nė treg.
78 vjeēari Riēard Stoui ka njė pompė mekanike nė kraharor qė lejon qarkullimin e gjakut nė gjithė trupin e tij. E vetmja provė pėr praninė e saj ėshtė njė pako baterish dhe njė kabėll korrenti pranė tij.
“Dy bateritė po ushqejnė kontrollorin dhe mė pas pompėn. Ndjesia ėshtė normale, sikur tė mos kisha pompė fare”.
Zoti Stoui ėshtė nė vijėn e parė tė frontit tė njė revolucioni tė kujdesit shėndetėsor pėr pacientėt e zemrės.
Dr. Leslie Miller nė Qendrėn Spitalore tė Uashingtonit ėshtė pėrfshirė nė pėrpjekje klinike tė pompave tė zemrės, pėrfshirė njė tė miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Ilaēeve si paisje qė mund tė zėvendėsojė zemrėn e pacientėve qė janė shumė tė moshuar tė merren nė konsideratė pėr njė transplant nė zemėr.
“Problemet e zemrės fillojnė tė rriten mbi moshėn 60 vjeēare kur shanset e transplantit tė zemrės pakėsohen, kėshtuqė kjo do tė jetė njė alternativė kryesore terapeutike pėr shumė pacientė nė tė ardhmen”.
Pompat e zemrės mė parė konsideroheshin njė masė e pėrkohėshme, derisa tė gjendej njė dhurues. Por pompat e reja janė tė vogla. Ato janė tė lidhura direkt me zemrėn dhe me njė bateri jashtė trupit.
“Kėto kabllo do tė lidheshin dhe do tė pėrēonin energjinė. Kjo do tė vendosej nė rripin e pantallonave. Dhe bateritė mund t’i vėsh nė njė ēantė tė vogėl, apo nė ndonjė xhep xhakete”.
Nė raste sėmundjesh tė rėnda zemre, vetėm tetė pėr qind e pacientėve mund tė mbijetojnė pėr dy vjet. Por nė njė studim qė pėrfshin pompėn HeartMate II, 58 pėr qind e pacientėve arritėn tė mbijetojnė aq gjatė. Zoti Stoui kujton se sa pak gjėra mund tė bėnte para se vendoste pompėn.
“Rraskapitėse, vetėm pak mund tė ecja pa pasur nevojė pėr pushim”.
Ndryshimet nė aftėsitė e njerėzve pėr tė lėvizur ėshtė njė nga aspektet mė tė rėndėsishme tė kėsaj teknologjie. Pompat e zemrės nuk janė vetėm pėr tė moshuarit. Ato pėrdoren nga adoleshentėt, madje edhe foshnjat zemrat e tė cilėve janė dėmtuar nga viruset. Studiuesit po i shohin kėto pompa mekanike si mjete pėr ta lejuar zemrėn tė ēlodhet dhe tė marrė veten.
Sa pėr koston, Dr. Miller thotė se pacientėt me pompė nė zemėr kalojnė mė pak kohė nė spital dhe kanė kosto mė tė ulėt sesa pacientėt me sėmundje tė rėnda zemre. //ad//
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi