ILIRIADA PORTAL

Disa dobi tė limonit

Shko poshtė

06022010

Mesazh 

Disa dobi tė limonit
Ky frute i zakonshėm ka pėrdorim tė gjerė nė ushqimet tona. Ku e pėrdorim mė sė shumti ne shqiptarėt? Ku tjetėr, nė ēaj! Nė familjet tona gati tė gjithė e pimė ēajin me limon dhe pa tė nuk na pihet fare.
Nė ēaj po, por a e ke ditur qė limoni mund tė pėrdoret edhe pėr shumė qėllime tjera shėndetėsore? Lexo e mėso mė shumė…
Tretja:Pėrziej disa prerje limoni me ujė dhe pijė kėtė ēdo mėngjes pėr tė ndihmuar tretjen gjatė tėrė ditės. Limoni stimulon mėlēinė dhe kjo ndihmon tretjen.
Gjakderdhje e Hundės: Kjo djeg paksa, por lėngu i limonit nė njė tampon pambuku apo nė njė leckė tė butė kur aplikohet nė hundė qė gjakon ndihmon qė tė ngadalėsohet dhe eventualisht tė ndalohet rrjedha e gjakut.
Diuretike: nėse vuan nga ndonjė infeksion i traktit urinar, apo ke nevojė tė zvogėlosh lėngjet nė trupin tuaj pėr ēfarėdo arsye (sikur shtypja e lartė e gjakut, zemėr tė zmadhuar, etj.), limoni ėshtė diuretik natyral dhe ndihmon qė ju tė largoni ujin e padėshiruar. Thjesht pėrgatitu qė tė shkosh mė shpesh nė tualet.
Antiseptik: lėngu acidik i limonit vret bakteret e dėmshme, e kjo e bėnė limonin antiseptik natyral qė mund ta aplikosh nė ēarjet (prerjet) e vogla dhe pėr infeksione tjera. Prapė po ju them se kjo dhemb apo me fjalė tjera djeg pak. Dhe mos pėrdor limon pėr infeksionet e mėdha apo prerjet e mėdha, jo pėr shkak se limoni ėshtė i rrezikshėm sepse nuk ėshtė, por pėr shkak se nevojitet trajtim mjekėsor pėr to.
Pastrues fytyre: Lėngu i limonit ndihmon tė luftoni rrudhat, aknet, puērrat e bile edhe piklat. Pėrziej lėngun e limonit me pak vaj ulliri nė njė got tė vogėl me ujė, e kėtė apliko nė fytyrė. Kjo jo vetėm qė ju bėnė lėkurėn mė tė shkėlqyer por gjithashtu largon ndyrėsirat dhe grimin.
Kujdesi i Gojes: hedh pak leng limoni nė njė shtupė pambuku dhe apliko nė mishin e dhėmbėve qė rrjedh gjak pėr tė ndalur gjakderdhjen e mėtutjeshme. Limoni gjithashtu ndihmon qė ti dhuroj gojės njė ndjenjė freskie, lufton bakteret dhe ju mundėson tė keni erė goje tė freskėt. Gjithashtu, beso ose mos beso, kur aplikohet nė dhėmb qė dhemb ndihmon qė tė zvogėloj dhimbjen.
Zvogėlon temperaturėn: ka dy mėnyra qė limoni mund tė pėrdoret kur dėshirojmė tė ulim temperaturėn. Njėra ėshtė qė tė pish ujė me limon. E tjetra zgjedhje edhe mirė ėshtė tė blini apo maroni balsam limoni e mė pas ta aplikosh nė trup, kryesisht nė ballė. Balsami nga limoni ndihmon trupin qė tė djersitet dhe nxjerr temperaturėn me djersė, cilėndo temperaturė tė shkaktuar nga cilado sėmundje.
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 26146
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi