ILIRIADA PORTAL

Spahiu: Tre kushtet pėr pėrmirėsimin e gjykatave

Shko poshtė

08022010

Mesazh 

Spahiu: Tre kushtet pėr pėrmirėsimin e gjykatave
Tiranė - Nė analizėn vjetore tė gjykatave, nėnkryetari i Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė, Kreshik Spahiu, duke theksuar se sistemi i drejtėsisė ėshtė kusht pėr integrimin nė Bashkimin Evropian, ka kėrkuar qė tė plotėsohen kėrkesat qė paraqesin institucionet e drejtėsisė nė vend.
Sipas tij, janė tre kėrkesat kryesore pėr pėrmirėsimin e punės nė gjykata.

Kushti i parė, sipas Spahiut, ėshtė “nevoja pėr njė infrastrukturė mė tė mirė, ku gjyqtarėt tė mos marrin vendime nė salla tė vogla”, sė dyti, nevoja pėr njė rrogė mė tė lartė, nė mėnyrė qė gjyqtarėt tė mos kėrkojnė ryshfete dhe sė treti nevoja pėr mė shumė siguri ndaj gjyqtarėve, jo vetėm gjatė punės por edhe nė jetėn e tyre private.

“Ėshtė bindja e tė gjithė se drejtėsia ėshtė standard pėr hyrjen nė Bashkimin Evropian, por edhe kėto qė pėrmenda janė kushte pėr kėto standarde. Nė njė demokraci tė konsoliduar demokracia funksion nga ligjet dhe ligjet zbatohen nga gjyqtarėt”, theksoi Spahiu para gjyqtarėve tė mbledhur nė analizėn vjetore. Ai shtoi se ka ende shumė punė pėr tė bėrė, por ka theksuar se “natyrisht tė gjitha kėto nuk pengojnė pėrgjegjshmėrinė tuaj”.

Duke folur pėr gjykatat nė veēanti, numri dy i KLD-sė, tha se Gjykata e Tiranės ėshtė gjykata mė e varfėr jo vetėm nė Shqipėri dhe nė Evropė por edhe nė shumė kryeqytete tė Afrikės sė Veriut dhe Amerikės Latine, edhe pse ka arkėtuar mė shumė se tė gjitha gjykatat e tjera tė vendit.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25526
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Spahiu: Tre kushtet pėr pėrmirėsimin e gjykatave :: Komentet

Mesazh prej Mon Feb 08, 2010 6:58 pm nga i persekutuari

nevoja pėr njė rrogė mė tė lartė, nė mėnyrė qė gjyqtarėt tė mos kėrkojnė ryshfete
pervoja boterore tregon se ky kushti mbase e ka reduktuar rastin e marrjes te ryshfetit po nuk e ka eleminu. Kshuqe ryshfeti do vazhdoje te merret edhe sikur gjyqtari ta ket rrogen dyfish sa kryeministri. Oreksi vje duke ngrene.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi