ILIRIADA PORTAL

Meta kritikon mėsimin e maqedonishtes qė nga klasa e parė

Shko poshtė

08022010

Mesazh 

Meta kritikon mėsimin e maqedonishtes qė nga klasa e parė
Tiranė - Vendimi i Qeverisė sė Maqedonisė pėr tė futur me detyrim gjuhėn maqedonase pėr nxėnėsit shqiptarė tė shkollave fillore ėshtė kritikuar edhe nga zėvendėskryministri dhe ministri i Jashtėm i Shqipėrisė, Ilir Meta.
Ky i fundit gjatė njė konference tė pėrbashkėt pėr mediat nė Tiranė me homologun maqedonas Milloshoski, u shpreh se vendime tė tilla duhet tė merren me pėlqimin edhe tė partive politike dhe komunitetit shqiptar nė Maqedoni.

“Ėshtė shumė e rėndėsishme qė veprime tė tilla, pėr shkak tė ndjeshmėrive qė ekzistojnė nė vendet tona tė ndėrmerren nė konsultim dhe nė dialog me komunitetin. Nė rastin konkret, nė mirėkuptim dhe dialog edhe me forcat politike shqiptare dhe natyrisht nė njė mirėkuptim edhe me OSBE-nė, e cila ka qenė e angazhuar dhe ėshtė angazhuar nė kėtė ēėshtje si dhe nė ēėshtje tė tjera. Ne nė Ballkan duhet tė mėsojmė mė shumė gjuhėt e njėri-tjetrit sepse edhe zoti Milloshoski mund ta fliste edhe mė mirė shqipen duke qenė se ka lindur nė Tetovė”, theksoi Meta nė deklaratėn e tij.

Ndėrkohe ne arsyetimin e tij, kryediplomati maqedonas, Antonio Milloshoski u shpreh se ky veprim ėshtė njė mundėsi pėr komunitetin shqiptar nė Maqedoni qė duke mėsuar gjuhėn zyrtare tė ketė shanse tė barabarta nė pėrfaqėsimin e tyre nė shtetin multietnik tė Maqedonisė.

“Do tė thosha qė Maqedonia ėshtė njė nga vendet me regjim shumė liberal tė mėsimit tė gjuhės amtare. Nė kėtė drejtim do thosha qė nė qendrat tona arsimore nxėnėsit janė tė lirė qė tė mėsojnė gjithė kėto gjuhė. Ndėrkohė nė kontaktet tona mė OSBE-nė kemi propozuar gjithashtu qė kėtyre komuniteteve nė qendrat tona arsimore t’u krijohet mundėsia pėr tė mėsuar edhe gjuhėn shtetėrore, gjuhėn zyrtare tė atij shteti. Kjo do tė jetė edhe pėr tė mirėn e vetė kėtyre qytetarėve qė do tė mėsojnė gjuhėn zyrtare tė vendit ku jetojnė. Ne jemi tė ndėrgjegjshėm pėr faktin se nė disa raste edhe projektet nė fushėn arsimore ndikohen nga debatet nė fushėn politike”, tha Milloshoski, duke shtuar nė gjuhėn shqipe se, “Maqedonia dhe Shqipėria janė vende fqinjė dhe mike. Ne kemi tė njėjtat sfida dhe tė njėjtat aspirata”.

start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25511
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi