ILIRIADA PORTAL

Nėn hetim pėr miliona euro nė Itali, hap Tiranė pėr njė kompani ajrore

Shko poshtė

09022010

Mesazh 

Nėn hetim pėr miliona euro nė Itali, hap Tiranė pėr njė kompani ajrore
Vincenzo Soddu, mjaft i njohur nė Itali, ku ėshtė nėn hetim pėr falimentin e njė kompanie ajrore, zhdukjen e miliona eurove dhe lėnien pa punė tė qindra punonjėsve, dyshohet tė jetė nė Tiranė dhe kontribuon pėr ngritjen e njė kompanie ajrore qė do tė fluturojė nga Shqipėria. Mediet Italiane flasin pėr transferimin e Soddu nė Tiranė, pranė kompanisė “Star Airways” ndėrsa sindikata e punonjėsve tė transportit (pėrfshi aviacionin nė Venecia) FiltCgil, ka kėrkuar nga Enac (agjencia italiane pėr aviacionin civil) tė ndalonte kėtė kompani, e cila rezulton nė tabelat e aeroporteve tė ketė filluar fluturimet, tė cilat pasi njoftohen edhe anulohen, pasi ajo nuk ka nisur punė.

Corriere Della Sera versioni i Venetos, ka dhėnė pak ditė mė parė alarmin mbi njė kompani tė re fluturimesh shqiptare, sipas tė pėrditshmes mė nė zė nė Itali, njė ish-pronar dhe themelues i dy kompanive italiane tė cilat kanė pasur fund tė keq, rezulton i pėrfshirė nė kompaninė shqiptare. Vincenzo Soddu, nė gjykim nė Itali pėr falimentimin e fundit tė Myair nė tė cilin janė zhdukur tė paktėn 100 milion euro sipas medies italiane ndodhet prej kohėsh nė Tiranė dhe po punon pėr tė ngritur “nė fluturim” njė kompani shqiptare. Ndėrkohė forumi i aviacionit civil Italian (aviazionecivile.com), nė tė cilin shkruajnė edhe dhjetėra ish punėtorė tė Soddu, qė humbėn vendin e punės pėr shkak tė falimenteve tė njėpasnjėshme tė kompanive Volare dhe Myair, jep tė njėjtin alarm. Sipas tė pėrditshmes italiane bėhet fjalė pėr “Star Airways”, njė kompani shqiptare e sapo krijuar e cila njofton nė faqen e saj tė internetit se do tė kryej fluturime nga Shqipėria nė Evropė, por kryesisht nė Itali. Kompania pėrgėnjeshtroi pėrfshirjen e Soddu nė punėt e saj, nė njė njoftim shtypi qė nuk gjendet mė nė faqen e saj tė internetit, por gazetarit tė Corriere Della Sera, kur ka telefonuar nė zyrat e kompanisė i ka rezultuar krejt e kundėrta. Mė poshtė “standard” po publikon tė plotė shkrimin e gazetės prestigjioze Italiane:

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25396
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi