ILIRIADA PORTAL

Ish-tė pėrndjekurit: Kushtetuesja mbron kastėn e saj tė inkriminuar

Shko poshtė

09022010

Mesazh 

Ish-tė pėrndjekurit: Kushtetuesja mbron kastėn e saj tė inkriminuar
Tre shoqata tė ish-tė burgosurve politikė dėnojnė njėzėri vendimin e Gjykatės Kushtetuese kundėr ligjit tė dosjeve

Vendimi i njėanshėm, krejtėsisht i padrejtė i Gjykatės Kushtetuese nė favor tė kėrkesės sė Partisė Socialiste dhe nė dėm tė zhvillimeve demokratike nė Shqipėri, nuk ishte krejt i papritur. Me njė qėndrim unanim (8-0) ashtu siē i ka mėsuar PPSH, ata i hoqėn pėrfundimisht maskat si "gjyqtarė tė pavarur" dhe nxorėn nė shesh fytyrat e tyre tė egra prej inkuizitorėsh komunistė. Siē dihet, qeverisja tetėvjeēare socialiste e zgjodhi me shumė kujdes trupėn e asaj gjykate, midis pėrfaqėsuesve mė tipikė tė organeve tė diktaturės komuniste dhe e vuri nė roje tė sė majtės ekstreme. Kjo gjykatė ka dhėnė edhe vendime tė tjera, qė tregojnė njėanshmėri dhe besnikėri ndaj kastės sė inkriminuar, sė cilės i pėrket. Mjafton tė kujtojmė njohjen nga ana e saj tė njė numri deputetėsh tė majtė, nė zbatim tė skemės sė "Dushkut" nė zgjedhjet e pėrgjithshme qė i dhanė mandatin e dytė tė majtės. Anėtarėt e asaj gjykate, pėr shkak se nė tė kaluarėn komuniste kanė dhėnė dėnime tė rėnda pėr motive politike, janė nė konflikt tė fortė interesi me demokracinė dhe veēmas me ish-tė dėnuarit dhe tė pėrndjekurit politikė nga regjimi komunist, pra, logjikisht nuk mund tė pritej qė gjyqtarė tė kėtij kallėpi tė miratonin ligje pėr hapjen e dosjeve dhe lustracionin, gjė qė do tė ishte njė vetėvrasje pėr ta, mbasi do tė duhej tė largoheshin menjėherė nga karriget, qė mbajnė prej shumė vjetėsh. E pastaj edhe shokėt e tyre tė krimeve komuniste.
Vlen tė theksohet se kjo Gjykatė Kushtetuese ka mbajtur qėndrim tė njėanshėm e selektiv dhe nė shqyrtimin e kėrkesave qė i janė drejtuar asaj nga shtresa tė ndryshme shoqėrore, duke u pėrgjigjur nė afate kohore sipas parapėlqimeve tė veta. Madje, nganjėherė ajo nuk ėshtė pėrgjigjur fare, i tillė ėshtė rasti i njė kėrkese tė paraqitur nga dy shoqata tė tė dėnuarve politikė, e cila mbahet peng prej mė shumė se njė viti e gjysmė, pa asnjė lloj pėrgjigjeje. Kėsaj gjykate, si asnjė institucion tjetėr nuk i janė caktuar afate kohore pėr dhėnien e pėrgjigjes sė kėrkesave, gjė qė ėshtė lėnė krejtėsisht nė dėshirėn dhe nė tekat e kėtyre gjyqtarėve.
Pilatėt e Gjykatės Kushtetuese tė Shqipėrisė nuk mund t'i lajnė duart, me pėrgjigjen evazive tė Komisionit tė Venecias, i cili me sa duket nuk ėshtė i mirėinformuar pėr krimet e komunizmit nė vendin tonė, si dhe pėr gjendjen e sotme social-politike, kur nė organet e drejtėsisė, nė administratėn shtetėrore, nė disa prej mediave, nėpėr partitė politike dhe OJQ-tė, dominojnė persona tė implikuar dhe tė pėrlyer me veprimtarinė kriminale tė Sigurimit tė Shtetit. Pėr kėtė, ata do tė duhet tė jepnin llogari me kohė, por kanė pėrfituar nga toleranca e tepruar e demokracisė shqiptare, prandaj vazhdojnė tė livadhisin tė qetė e tė patrazuar edhe sot e kėsaj dite. Ndėrkohė, tė ngjashmit e tyre nė krime, ish-nazistėt, edhe pse nė moshė tė thyer, vazhdojnė tė ndiqen, tė arrestohen e tė dėnohen, jo pėr hakmarrje, po pėr hir tė drejtėsisė. Rasti mė i fundit ėshtė ai i 89-vjeēarit Xhon Demjanuk, ish-oficer i SS, i arrestuar nė nėntorin e vitit tė kaluar.
Kėshilli i Europės ka dėrguar dy rezoluta, pėr dėnimin e krimeve tė komunizmit, njė nė vitin 1996 dhe tjetrėn dhjetė vjet mė vonė, nė vitin 2006, posaēėrisht pėr Shqipėrinė, tė cilat ndryshe nga vendet e tjera ish-komuniste nuk kanė gjetur zbatim gjer mė sot, pėr shkak se janė penguar nga ekstremistėt e majtė brenda Partisė Socialiste, ndonėse kjo parti parimisht nuk e kundėrshton hapjen e dosjeve. Kjo pengesė dhe vonesė e qėllimshme, bėhet nė njė kohė kur shqiptarėt presin me ankth tė hyjnė nė familjen europiane. Pra, nuk do tė ishte aspak normale qė tė pretendonim tė shkojmė nė Europė tė papastruar, domethėnė, pa hapur dosjet dhe pa bėrė "lustracionin", siē e kanė bėrė prej kohėsh tė gjitha vendet europiane ish-komuniste.
Duhen larguar sa mė parė nga organet e drejtėsisė, nga administrata shtetėrore dhe nga politika shqiptare, "xhaketat e vjetra", tė inkriminuarit dhe tė indoktrinuarit me ideologjinė marksiste-leniniste. Me kėtė as qė mund tė bėhet fjalė pėr reforma demokratike, mbasi koha ka treguar se janė tė pandreqshėm. Vendin e tyre duhet ta zėnė menjėherė tė diplomuarit e kėtyre dy dekadave tė fundit, tė cilėt janė tė pajisur me dije e mendėsi bashkėkohore dhe qė shumica e tyre janė prej vitesh nė pritje pėr vendet e punės.
Shqiptarėt qė pėrmbysėn sistemin komunist, tok me simbolet e tij, nuk mund tė heshtin e tė pranojnė vendimin e njė gjykate tejet tė politizuar e tė inkriminuar, por do tė kėrkojnė me tė gjitha mjetet dhe format e mundshme ligjore (me referendum ose nė Gjykatėn e Strasburgut) dėnimin real tė krimeve tė komunizmit dhe pastrimin e shoqėrisė shqiptare nga krimbat e kuq.
Shoqata e Internim-Dėbimeve Politike tė Shqipėrisė
KRYETARI
Abdurrahman Ēekiēi
Shoqata e Trashėgimtarėve tė Pushkatuarve Politikė tė Shqipėrisė
KRYETARI
Gjoē Gjoēi
Shoqata e ish-tė Burgosurve Politikė tė Shqipėrisė
KRYETARI
Tanush Kaso

bota sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi