ILIRIADA PORTAL

ISHP: 1 nė 2 shqiptarė vdesin nga sėmundjet e zemrės

Shko poshtė

11022010

Mesazh 

ISHP: 1 nė 2 shqiptarė vdesin nga sėmundjet e zemrės
Shqipėria ėshtė shteti me vdekjet mė tė larta nga sėmundjet e zemrės, sipas njė studimi tė kryer nga Instituti i Shėndetit Publik. Njė nė dy bashkėqytetarė tanė fundin e jetės e ka pikėrisht nga sėmundjet e zemrės, qofshin kėto infarkte akute apo sėmundje me kohėzgjatje mė tė madhe tė zemrės. Shqipėria vazhdon tė regjistrojė shifra tė larta vdekjesh nga sėmundjet kardiovaskulare, duke e renditur atė nė vendin e parė tė listės sė vdekshmėrisė nė vend.

Instituti i Shėndetit Publik deklaron se njė nė dy shqiptarė vdes nga sėmundjet kardiovaskulare, nė njė kohė qė kėto vdekje mund tė parandalohen. Sipas njė studimi tė kryer nga ISHP, gati gjysma e numrit tė vdekjeve janė nga problemet e koronareve. Tė gjithė ekspertėt e shėndetėsisė sot besojnė se sėmundjet koronare mund tė parandalohen krejtėsisht apo mund tė shtohen nė kohė duke shmangur njė numėr tė madh vdekjesh tė parakohshme. Sipas tyre, njė kontribut tė rėndėsishėm nė uljen ose mbajtjen nėn kontroll tė rasteve me sėmundje kardiovaskulare ka edhe trajtimi i hershėm i faktorėve tė rrezikut, tė cilėt janė diabeti, duhanpirja, hipertensioni, hiperkolesterolemia, obeziteti, familjarė me sėmundje tė zemrės. Nė studim thuhet se sėmundjet koronare janė shumė mė tė larta nė disa vende nė krahasim me disa vende tė tjera, kėshtu nė vendet nė veri dhe nė lindje tė Evropės si Britania e Madhe, Vendet Skandinave, Polonia, Rusia etj, kanė njė prevalencė shumė mė tė lartė (deri nė dy e mė shumė herė mė tė lartė) se sa vende tė tilla si Franca, Italia, Spanja apo Greqia.SOT
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

ISHP: 1 nė 2 shqiptarė vdesin nga sėmundjet e zemrės :: Komentet

avatar

Mesazh prej Thu Feb 11, 2010 3:13 pm nga ad

Sipas tyre, njė kontribut tė rėndėsishėm nė uljen ose mbajtjen nėn kontroll tė rasteve me sėmundje kardiovaskulare ka edhe trajtimi i hershėm i faktorėve tė rrezikut, tė cilėt janė diabeti, duhanpirja, hipertensioni, hiperkolesterolemia, obeziteti, familjarė me sėmundje tė zemrės.
Kane harruar perdorimin e alkolit. Te pakten shume njerez qe kam njohur dhe sot nuk jetojne me per shkak se lane vdekur nga semundje te zemres, kane qene perdorues pa mase te alkolit. Veē kesaj sot jeta e shqiptarve eshte ne rrezik edhe per shkak te perdorimit te ushqimeve te pakontrolluara, pijeve te prodhuara nga prodhues anonim, dhe produkteve te tjera ushqimore qe tregtohen ne treg ne kushte teper te keqija higjeno sanitare. Perveē kesaj shumica e shqiptareve qe nuk merren me pune fizike bejne nje jete aspak te shendetshme. Eshte per te ardhur keq tek sheh politikane, gazetare, artiste e shkrimtare, apo nenpunes te ndryshem femra dhe meshkuj, te fryre e te dhjamosur nga mungesa e jetes me aktivitet fizik. Kjo tregon edhe kulturen e dobet, te ketyre personave ne kete drejtim. Shqiperise nuk i mungojne palestrat, as kushtet natyrore per tu ushtruar dhe per te mbajtur trupin ne forme.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Thu Feb 11, 2010 8:37 pm nga nardlushnja

Une mendoj se ilac i vetem i shqiptareve eshte ilaci ekonomik.
Nuk bej shaka por e kam shume seriozisht.Shumica e shqiptareve jane te papune dhe nuk kane asnje te ardhur ekonomike.

Ilaci :Hapja e fronteve te punes per te gjithe shqiptaret.
:Rritja e pagave dhe e pensioneve.
:Ulja e cmimeve te mallrave(te pakten e shportes ushqimore)

Sikur te realizohen keto gjera atehere efekti i ketij ilaci do te jete rezultativ per zemren dhe shume organeve te tjera

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Fri Feb 12, 2010 12:40 pm nga ad

Nuk eshte vetem ēeshtje ekonomike, eshte edhe ēeshtje kulture. Njohurite e pakta qe njerezit kane per menyren se si duhet ti parandalojne disa semundje ndihmojne ne perhapjen ne mase te ketyre semundjeve siē jane edhe semundjet e zemres.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi