ILIRIADA PORTAL

Doris Pak: Rucek s'kerkoi hapjen e kutive te votimit

Shko poshtė

12022010

Mesazh 

Doris Pak: Rucek s'kerkoi hapjen e kutive te votimit
Rozeta Rapushi
Zevendes Presidenti i Parlamentit Evropian, Libor Roucek, deklaroi dje qarte se sugjeron per krizen politike ne Shqiperi, qe opozita t'i jape fund bojkotit dhe per ceshtjen e hapjes se kutive te votimit, t'i drejtohet gjykates jo qeverise. Qendrimin e Roucek, e sqaroi dje anetarja e Parlamentit Evropian njekohesisht eksperte per Evropen Jug-Lindore, Doris Pak. "Une fola me Zv/Presidentin e Parlamentit Evropian, Libor Roucek dhe atij i vjen keq qe deklarata e tij ishte keqinterpretua. Parlamenti Evropian i dha nje pergjigje shume te qarte ne voten e tij mbi gjendjen ne Shqiperi", tha Pak. Sipas saj, ne perputhje me rezoluten e Parlamentit Evropian, zoti Roucek ka kerkuar zoti Rama, per t'i dhene fund bojkotit te Parlamentit shqiptar. "Lidhur me rezultatet e zgjedhjeve nuk eshte per qeverine ceshtja per te hapur kutite e votimit, por per gjyqesorin. Per kete arsye ankesa e zotit Rama, ne lidhje me permbajtjen e kutive te votimit, do te duhet te trajtohet ne gjykatat perkatese", vijoi Pak. Eurodeputetja permendi se vezhguesit e Partise Socialiste, nuk kane ngritur kundershtime per numerimin e votave gjate nates se zgjedhjeve parlamentare te 28 qershorit. Ndaj sipas Pak, kryetari i opozites Edi Rama dhe koleget e tij do te jete mire qe te keshillohen e te bejne ate qe Parlamenti Evropian i kerkoi atij te beje tashme vitin e kaluar. Qe eshte kthimi ne Parlament dhe te fillojne te punojne per te miren e popullit te Shqiperise."Veprimet e socialisteve jane perkeqesimi i imazhit te Shqiperise dhe ne kete menyre rrezikojne liberalizimit te vizave", paralajmeroi eurodeputetja. Ajo citoi edhe njehere rezoluten e Parlamentit Evropian. Ne kete rezolute, vleresohet progresi i bere nga Shqiperia qe prej raportit te perparimit te fundit, dhe ne vecanti ne procesin e leshimit te kartave te identitetit dhe permiresime ne kuadrin ligjor dhe administrative te procesit zgjedhor, manifestuar nga zgjedhjet e fundit kombetare. Ndaj ne kete kuader, i behet thirrje opozites per te mos bojkotuar Parlamentit dhe te kryeje detyren e saj per te perfaqesuar votuesit e saj ne parlament. Po keshtu i ben thirrje qeverise dhe opozites per te gjetur nje baze te perbashket per nje vazhdim i zgjedhjeve te fundit ne parlament, duke vene ne dukje se Shqiperia ka aplikuar per anetaresimin ne Bashkimin dhe se Keshilli ka marre vendim per te ftuar Komisionin te pergatise opinionin e vet mbi aplikimin e vendit.

koha jone
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Doris Pak: Rucek s'kerkoi hapjen e kutive te votimit :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 12, 2010 1:58 pm nga bulqizaku

heheheheheeeee ... qish se ulen me i tavolin me ramjen domethan se kto jan ma budalla se ramja .. bile ramja ka dal p.. dhie se ua ka hedh tgjithve nje msot ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi