ILIRIADA PORTAL

Shqipėria dhe Italia bashkėpunim pėr energjinė bėrthamore

Shko poshtė

12022010

Mesazh 

Shqipėria dhe Italia bashkėpunim pėr energjinė bėrthamore
Verona- Kryeministri Sali Berisha, i cili ndodhet pėr njė vizitė zyrtare nė Itali, zhvilloi njė takim tė veēantė me ministrin italian tė Ekonomisė Claudio Scajola, nė Pallatin e Prefekturės sė Veronės.
Nė kėtė takim u diskutua gjerėsisht pėr bashkėpunimin dypalėsh nė fushėn e energjisė. Ministri italian i Ekonomisė Scajola ritheksoi edhe njėherė rėndėsinė e Shqipėrisė si partnere e rėndėsishme e Italisė nė zhvillimin e burimeve tė prodhimit tė energjisė sė rinovueshme.

“Mbėshtetja e qeverisė italiane ndaj kėtyre projekteve ėshtė e padiskutueshme, si dhe mbėshtetja pėr projektin e linjės sė interkonjeksionit nėnujor Shqipėri –Itali”, tha ai. Berisha i shprehu edhe njėherė ministrit Scajola ambicien dhe objektivin e qeverisė shqiptare pėr ta kthyer Shqipėrinė nė njė nyjė strategjike pėr prodhimin e energjisė sė rinovueshme dhe eksportimin e saj, gjė qė ndihmon nė zhvillimin e qėndrueshėm dhe me standarde tė larta ambientaliste tė ekonomive tė rajonit.

Kryeministri theksoi se mbėshtetja e projekteve italiane nė fushėn e energjisė hidrike dhe tė erės, nėpėrmjet garancisė financiare nga Instituti Italian pėr Garantimin e Investimeve tė Huaja, pėr kėto projekte, do tė pėrshpejtojė financimin dhe implementimin e tyre. Nė takim, tė dy personalitetet ndanė tė njėjtin mendim se bashkėpunimi i dy qeverive duhet tė vazhdojė intensiv dhe nė fushėn e energjisė bėrthamore.

Institucionet dhe agjencitė pėrkatėse tė tė dy vendeve, tė sapo krijuara, duhet tė pėrforcojnė bashkėpunimin, nė mėnyrė qė tė kthejnė nė rajonal projektin e ndėrtimit tė njė centrali bėrthamor, i cili do tė rrisė burimet e energjisė sė rinovueshme dhe do tė garantojė tregun rajonal dhe atė italian me energji nė afat tė gjatė.
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25811
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Shqipėria dhe Italia bashkėpunim pėr energjinė bėrthamore :: Komentet

avatar

Mesazh prej Fri Feb 12, 2010 1:56 pm nga bulqizaku

qekan tu e kthi shqipnin ene nhale meturinash radioaktive ... eh mjert na ...

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi