ILIRIADA PORTAL

Leterme: Mbėshtetje tė fuqishme Shqipėrisė pėr nė BE

Shko poshtė

16022010

Mesazh 

Leterme: Mbėshtetje tė fuqishme Shqipėrisė pėr nė BE
Tiranė – Kryeministri i Belgjikės Yves Leterme po zhvillon sot njė vizitė nė Tiranė, ku ėshtė takuar fillimisht me kryeministrin Sali Berisha
Gjatė konferencės pėr shtyp pak momente mė parė, Letermen theksoi se Mbretėria e Belgjikės jep mbėshtetjen e plotė pėr integrimin e Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian si dhe veēanėrisht pėr procesin e liberalizimit tė vizave.

“Pėr sa i pėrket vizave, e informova Berishėn se BE-ja ka prioritet liberalizimin e vizave pėr qytetarėt shqiptarė. Unė e pėrgėzova kryeministrin Berisha pėr progresin qė ėshtė bėrė pėr kėtė proces”, tha kryeministri belg nė konferencėn pėr shtyp. Megjithatė, ai ka nėnvizuarse duhet njė angazhim mė i madh nga pala shqiptare pėr tė plotėsuar tė gjitha procedurat qė kanė tė bėjmė me kėtė proces, pėr tė shtuar se ky ėshtė njė proces mė shumė teknik se sa politik.

“Unė mendoj se qytetarėt shqiptarė e meritojnė tė lėvizin lirshėm si tė gjithė qytetarėt e tjerė tė BE-sė”, tha Leterme. Kryeministri i Belgjikės tha gjithashtu, se vendi i tij do ta ndihmojė Shqipėrinė me ekspertizė pėr procesin e anėtarėsimit nė Bashkimin Evropian.

“Dua tė nėnvizoj nė emėr tė Mbretėrisė sė Belgjikės, se ne jemi tė angazhuar pėr njė tė ardhme tė Shqipėrisė nė Bashkimin Evropian. Mendoj se anėtarėsimi i Shqipėrisė nė BE ėshtė njė faktor kyē pėr stabilitetin e Ballkanit. Gjithashtu ėshtė nė interesin e qytetarėve shqiptarė dhe tė Bashkimit Evropian. Ndaj diskutuam sot pėr opinionin e BE-sė, pėr sa i takon anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė strukturat e kėtij unioni. Unė i premtova kryeministrin Berisha se Belgjika do tė ndihmojė me ekspertizė Shqipėrinė pėr pyetėsorin qė duhet pėr anėtarėsim nė BE”, u shpreh Leterme.

Ndėrsa kryeministri Berisha tha se kishte diskutuar me homologun belg pėr njė sėrė fushash bashkėpunimi, duke pėrmendur kėtu marrėveshje kundėr krimit tė organizuar, marrėveshje pėr tė burgosurit, etj. “Jemi tė gatshėm tė firmosin ēdo marrėveshje me Belgjikėn nė interes tė luftės kundėr krimit tė organizuar. Po punohet edhe nė fushėn e sigurimeve shoqėrore. Shpresoj qė sė shpejti do tė pėrfundoj edhe njė marrėveshje nė fushėn e arsimit”, theksoi Berisha.
start
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Leterme: Mbėshtetje tė fuqishme Shqipėrisė pėr nė BE :: Komentet

avatar

Mesazh prej Wed Feb 17, 2010 12:52 pm nga emigranti

Leterm me duket se me shum ka shku per punet e veta ne shqipri se sa per ato te shqiperise.

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi