ILIRIADA PORTAL

Pavarėsia, Berisha uron Thaēin; e fton pėr vizitė

Shko poshtė

17022010

Mesazh 

Pavarėsia, Berisha uron Thaēin; e fton pėr vizitė
Tiranė - Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha i ka dėrguar njė letėr urimi Kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaēi, me rastin e 17 shkurtit, Ditės sė Pavarėsisė sė Kosovės.
“Kremtimi i pėrvjetorit tė dytė tė ngjarjes me rėndėsi historike pėr mbarė kombin, Shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, mė jep rastin e lumtur, qė, nė emrin tim e tė qeverisė shqiptare, t'Ju pėrcjell Ju dhe, nėpėrmjet Jush, tė gjithė popullit tė Kosovės pėrshėndetjet e mia mė tė pėrzemėrta dhe urimet mė tė mira e vėllazėrore pėr pėrparimin e vazhdueshėm tė shtetit mė tė ri tė Evropės, tė lirė e demokratike, dhe pėr begatinė e qytetarėve tė saj”, shkruan Berisha.

Mė tej, nė telegramin e urimit shkruhet se “Kosova e re, e lirė dhe e pavarur, rrezaton paqe, siguri dhe stabilitet, jo vetėm brenda vendit, por edhe nė rajon e mė gjerė. Arritjet e mrekullueshme tė kėtyre dy viteve pėr ndėrtimin e njė shoqėrie tė lirė, ku tė gjithė qytetarėt ndihen tė barabartė, pavarėsisht nga pėrkatėsia etnike, pėr konsolidimin e institucioneve demokratike dhe pėr forcimin e zbatimin e ligjit dėshmojnė qartė se ēfarė ėshtė nė gjendje tė bėjė njė popull, qė beson nė lirinė dhe vlerat e veta. Kosova ėshtė shndėrruar sot nė faktor paqeje e stabiliteti nė rajon”.

Berisha thekson shkruan nė telegram, se qeveria shqiptare ėshtė e angazhuar pėr tė thelluar marrėdhėniet midis dy vendeve. “Duke Ju dėrguar edhe njė herė urimet mė tė pėrzemėrta nė ditėlindjen e dytė tė kombit, shfrytėzoj rastin, t’Ju ripohoj i dashur mik, dėshirėn time pėr t’Ju pritur sė shpejti nė Tiranė, si dhe sigurimet e konsideratės mė ta lartė”, pėrfundon letra e kryeministri Berisha.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24093
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi