ILIRIADA PORTAL

300 kshilla mjeksore

Shko poshtė

20022010

Mesazh 

300 kshilla mjeksore
ZEMRA

Si te luftoni semundjet kardiake
1-Pakesoni ushqimet me yndyre, shtoni perimet dhe frutat e fresketa ne dieten tuaj.
2-Beni edo dite te pakten 30 minuta ecje.
3-Beni edo dite te pakten 15 minuta ushtrime.
4-Konsumoni nje gote vere te kuqe ne dite.
5-Evitoni, alkoolin, duhanin.


Kolesteroli
Keshilla per te ulur kolesterolin

6-Per te ulur perqindjen e larte te kolesterolit nuk duhet te pini cigare dhe nese pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtesisht.
7-Merruni me ushtrime fizike ne menyre te rregullt. Mbani nje peshe ideale (pesha ideale eshte ajo qe keni pasur kur keni qene 25 vjee).
8- Favorizoni me teper konsumin e peshkut se sa te mishit.
9-Perdorni me shume vajin e ullirit se sa gjalpin ne pergatitjen e vakteve.
10-Kujdes me embelsirat e ndryshme, sepse behen gjithnje me shume veze, po ashtu duhet te largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.


OBEZITETI
Si te mposhtni mbipeshen

11- Duhet te levizni duke caktuar kohe per aktivitete edo dite.
12- Zgjidhni ushqimin cilesor, duke i dhene organizmit gjitheka per te cilen ai ka nevoje.
13- Yndyrat dhe sheqernat kane shije te mire dhe ju nevojitet nje
mase e caktuar e tyre edo dite.
14- Balanconi dieten tuaj, te gjitha ushqimet mund tei vendosim ne diete te shendetshme.
15- Planifikoni nje meny te shumellojshme gjate dites.
16- Planifikoni te kaloni 5-10 minuta relaks edo mengjes.
17- Mundohuni te jeni korrekte me ushqimin, hani nga te gjitha
llojet, por me kufi.

ANEMIA
efare duhet te konsumojne anemiket

18-Anemiket duhet te konsumojne fruta me vitamine C.
19-Anemiket duhet te konsumojne spinaq dhe barera jeshile.
20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase per teu trajtuar.
21-Anemiket duhet te pine 150 gram leng karotash ne dite.
22-eajin, kakaon dhe kafen duhet tei marrin tri ore perpara se te hane, pasi ndryshe veshtireson tretjen.
23-Pacientet duhet te pine edo dite 150 ml leng te rrepes se kuqe, para buke.
24-Keshillohet te konsumohet sa me shpesh domatja.
25-Te semuret duhet te marrin gjithashtu, edo dite 10-15 fruta te mandarines per nje kohe prej 20-25 dite.


REUMATIZMA
Si ta kurojme reumatizmem

26-Beni dy here ne jave ushtime gjimnastikore te lehta.
27-Merrni here pas here (nje here ne dy ose tre muaj) tableta multivitamine.
28-Jetoni ne ambiente qe nuk jane te ftohta.
29-Beni plazh edo vit dhe e rendesishme eshte qe te shtriheni ne reren e mengjesit dhe pasdites.
30-Pini sa me shume earja me bime jeshile.
31-Perdorni uje mineral.
32-Hani sa me shume fruta me vitamine C dhe A.
33-Sa here qe ndjeheni te lodhur perdorni paracetamol ose medikamente te tjera me permbajtje paracetamoli.


SPONDILIATROZA
Si te evitojme dhimbjet

34-edo mengjes duhet te beni te pakten 15 minuta ushtrime per muskujt e qafes.
35-Duhet te beni ne darke dush me temperature mesatare.
36-Duhet te evitoni stresin dhe degjimin e televizorit me ze te larte.
37-Pirja e eajrave te ndryshem, veeanerisht me mente, ben mire per semundjen.
38- Ecja, shetitjet pasditeve ndihmojne per nje gjume me te mire.
39-Zgjedhja e dyshekut, e jastekut duhet te jete e kujdesshme, ne menyre qe ato te pershtaten me masen e qafes.
40-Kurimi i semundjes ka per baze kortizonin.
41-Per te hequr dhimbjen nuk duhet te pini asnjehere paracetamol dhe aspirina.


SINOZITI
Keshilla per semundjen

42-Evitoni diellin ne pikun e vapes.
43-Mbani gjithmone syze edhe ne dimer, edhe ne vere
44-Perdorni sa me shume ushqime me fibra.
45-Ne rast se ju fillojne dhimbje eshte mire qe te konsumoni menjehere kafe.
46-Evitoni zhurmat e larta, te magnetofonit, televizorit.
47-Per teu qetesuar, qendroni ne qetesi te plote dhe ne nje ambient te mbyllur, dhe ne erresire per te pakten 30 minuta.

MIGRENA
Keshilla per te evituar dhimbjen:

48-Kontrolloni tensionin edo dite, pasi luhatjet e tij jane shkak per shfaqjen e krizave te migrenes.
49-Kuroni dhimbjet e dhembeve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e hundeve, pasi ato behen shkak per migrene kronike edhe pas ketyre semundjeve.
50-Evitoni zemerimin, emocionet e forta, shokimet, elironi tensionet, elirohuni nga streset.
51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutines, erregullimet e gjumit, erregullimet seksuale.
52-Mos qendroni ne vende me zhurme te larte, ne ambiente me drita te zbehta si dhe ambiente me lageshtire.

DIABETI
Ushqimet qe duhet te konsumojne pacientet:

53-Pacientet me diabet duhet te kontrollojne peshen.
54- Duhet te kufizojne sheqernat e rafinuara.
55- Duhet te rrisin sasine e fibres ne diete.
56- Yndyrat duhet te jene vajra me nje lidhje dyfishe.
57- Duhet tei shtojne dietes se tyre arra.
58- Efikase edhe bajamet.


PANKREASI
Keshilla per te mos u demtuar pankreasi:

59-Mosperdorimi i alkoolit eshte keshilla numer nje e specialisteve te shendetesise per te evituar pankreasin.
60-Femrat demtohen me shpesh sesa meshkujt nga semundja, pasi stomaku i tyre e ka me te veshtire tretjen e ushqimeve, per kete arsye atyre u keshillohet te perdorin sa me pak kripe, yndyrna.
61-Per te luftuar semundjen e pankreasit keshillohet nje jete sa me e qete, pa strese dhe erregullime nervore.


VESHKAT
Si te evitoni semundjet e veshkave:

62-Evitoni kripen e tepert.
62-Pini sa me shume lengje.
64-Konsumoni eaj nga trendafili i eger.
65-Konsumoni leng kumbulle.
66-Pini me shume se 1 liter e gjysme uje mineral ne dite.

MUSHKeRITe
Si te ndihmoni mushkerite:

67-Perdorni sa me shume produkte me mish.
68-Shetisni te pakten 1 ore ne dite ne nje pyll te mbushur me peme dhe ne ajer te paster.
69-Mos perdorni duhan.
70-Mos jetoni apo flini ne nje dhome me duhanpires.
71-Perdorni sa me shume lengje dhe supera.
72-edo dite duhet te konsumoni nje gote vere, preferohet e kuqe.
73-Peshku dhe nenproduktet e tij jane shume efikase per emireqeniene e meleive.


GUReT Ne TeMTH
Si te luftoni shfaqjen e gureve ne temth:

74- Duhet te konsumoni eaj rigoni.
75- Per kurimin e semundjes, pervee bimes sherbejne edhe gjethet e thara ne hije.
76- Perdoreni ereza ne ushqime. Pervee shijes se mire, parandalojne semundjet.
77- Perdorni sa me pak ushqime te skuqura dhe kripe.
78- Pini sa me shume lengje dhe uje natyral.

KRIZAT E BARKUT
Evitoni dhimbjet e barkut me:

79-Perdorni ushqime te pasura me hekur.
80-Mish, peshk, shpretke.
81-Veze, perime, fruta.
82-Fruta qe permbajne vitamine C etj.
83-Kafe, eaj, kakao apo edhe lengje te tjera, qe permbajne kafeine, duhet tei marrin dy ore para ose pas ushqimit.
84-Hurmat jane teper efikase per te trajtuar dhimbjet e barkut.

MeLeIA
Ushqimet qe kurojne dhe demtojne meleine:

85-Perdorimi i 20-40 grameve alkool ne dite demton meleine.
86-Mosha eshte nje nder faktoret kryesore te demtimit te meleise, pasi sa me e vogel qe te jete mosha e konsumatoreve te alkoolit aq me te renda jane demtimet.
87-Predispozicioni gjenetik eshte nje nder faktoret kryesore te shfaqjes se semundjes.
88-Keshillohet konsumimi i produkteve te mishit.
89-Keshillohet perdorimi i rrepave te kuq, lakres se kuqe dhe brokles.
90-Keshillohet te mos pihen shume kafe gjate dites, te mos konsumohet birra dhe lengjet me gaz.

DIETA DHE SHeNDETI

Si te mbash oreksin nen kontroll:

91- Edhe pse frutat e thata nuk permbajne yndyre dhe kalori, eshte mire tei konsumosh.
92- Buka ben pjese tek karbohidratet te cilat jane nje burim shume i rendesishem energjie per organizmin.
93- Gjate dites duhet te konsumohen tre vaktet kryesore: Mengjesi, dreka dhe darka, dhe dy deri ne tre vakte te ndermjetme: Paradite, pasdite.
94- Dietat e shpejta nuk jane zgjidhja e duhur per teu dobesuar.
95- eshte e shendetshme te perzihen karbohidratet me proteinat.


HIPERTENSIONI
Rregulla per te mos nxitur semundjen:

96-Stresi krijon nje dominante ne sistemin nervor, e cila shton prodhimin e adesteronit ne veshka, e per pasoje eon ne ngushtimin e eneve te gjakut dhe shfaqjen e hipertensionit.
97-Personat me hipertension duhet te kene kujdes gjate dimrit, per shkak te se ftohtit, por dhe luhatjeve te theksuara te temperaturave.
98-I ftohti ngushton enet e gjakut dhe rrit tensionin.
99-Prandaj ketyre pacienteve u rekomandohet te jene korrekt ne marrjen e ilaeeve dhe te kene kujdes me menyne dhe stilin e jetes.
100-Te semuret duhet te eliminojne daljet ne ditet shume te ftohta, te dalin vetem gjate oreve te ngrohta dhe te vishen mire.

BRONKITI KRONIK
Si te mbani larg vetes semundjen:

101-Evitoni jetesen ne ambiente te lageshta.
102-Evitoni jetesen ne ambiente me duhanpires.
103-Evitoni jetesen ne qytete te ndotura.
104-Mos qendroni per shume kohe ne dush, as ne dimer e as ne vere.
105-Beni masazhe me vaj ulliri dhe raki ne te gjithe trupin.
106-Frekuentoni sa me shume plazhin dhe ambientet me diell.


TIROIDJA
Ushqimet qe i bejne keq tiroides:

107-Personat me tiroide nuk duhet te konsumojne lakren e bardhe.
108-Nuk duhet te konsumojne fasulet.
109-Nuk duhet te konsumojne geshtenjat.
110-Ne rast se personat kane mungese jodi, ne kete rast kripa duhet te ruhet nga lageshtira dhe kontakti me driten.
111-Ne rast se personat e kane me tepri jodin, atehere duhen zbatuar konsultat e mjekeve ne menyre qe semundja te mos kthehet kronike.

ALERGJIA
Si te evitojme alergjite

112-Alergjiket duhet te mos konsumojne kikiriket, qumeshtin, vezet, grurin, sojen.
113-Nuk duhet te konsumojne ato ushqime me perberje vajore si arrat dhe bajamet.
114- Edhe ne rastet kur behet fjale per puthje, keshillohet qe partneret te lajne dhembet dhe fytyren nese ata kane ngrene nje ushqim qe shkakton alergji tek partneret.
115-Mos perdorni ne rroba detergjente aromatike.
116-Qendroni larg vendeve te lulezuara gjate stines se pranveres dhe vjeshtes.
117- Mos perdorni facolete, letra higjienike apo letra duarsh me permbajte aromatike.

TURBEKULOZI
Keshilla per parandalimin e tuberkulozit

118-eshte e keshillueshme nje ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit.
119- eshte mire qe te dilet vazhdimisht per te marre ajer te paster ne zonat qe nuk kane ndotje te ajrit.
120-Po ashtu edhe ne shtepine tuaj nuk duhet te hyje ajer i papaster, ndaj duhet te merrni masa per ta filtruar ate.
121-Nese nje person mendohet se ka qene ne kontakt me nje person tjeter qe eshte me tuberkuloz, duhet tei jepet menjehere antibiotiku parandalues.
122-Po ashtu personat e infektuar duhet te qendrojne ne vende te izoluara dhe te marrin kure te menjehershme.
123-Secili duhet tei kushtoje rendesi mbrojtjes personale. Nese e dini qe do te jeni ne kontakt me nje person qe eshte i infektuar me tuberkuloz, duhet te vishni nje respirator personal, si dhe duhet te jeni sa me shume higjienike.


MAJASELLI
Keshilla per personat qe kane probleme ne zorre

124-Ne te gjitha rastet me majasell keshillohet qe te perdoren krundet e grurit ne supe apo ne gjelle, tri here ne dite.
125-Krundet nuk duhet te pervelohen, por te hidhen atehere kur serviret ushqimi ne tryezen e ngrenies.
126-Krundet e grurit duhet te zevendesojne melmesat e tjera qe jane shume te demshme per hemorroidet. Melmesa me perberje te barishteve natyrore qe pergatitet e bluar, ka hekur dhe e permireson shendetin e te semureve.
127-Perdorimi i kesaj melmese krijon lirimin e kapsllekut.
128-Melmesa e tille nuk duhet te pervelohet, por te qitet ne supe apo ne gjelle ashtu e egjallee te perzihet dhe te hahet.
129-Ngrenia e nje molle te embel para ushqimit liron zbrazjen e zorreve.
130-Ata qe kane probleme ne zorre duhet te pine rregullisht tri here ne dite nga nje gote leng molle para ushqimit.
131-Kunder mbylljes kronike te zorres se trashe (per rregullimin e jashteqitjes), ndihmojne gjethet e pelinit.
132-Ndihmues jane edhe levoret e dardhes si dhe kamomili, i cili mund te pihet ne vend te ujit.

KANCERI I GJIRIT
Keshilla per te shmangur kancerin ne gji

134- Beni vizita mjekesore sa here ndjeni shqetesime, por edhe kur e ndjeni veten mire.
135- Beni nje jete te shendetshme, bini ne peshe, nese jeni
mbipeshe.
136-Perpiquni te minimizoni stresin.
137-Mundohuni te keni nje aktivitet seksual te rregullt.
138-Ushqehuni duke ndjekur nje diete te caktuar.
139- Hani ushqime qe jane te pasura me vitamine A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume.
140-Mos harroni se lindja e femijes dhe ushqimi me gji
jane shume te rendesishme per shendetin e gjirit tuaj.


KANCERI I PROSTATES
Keshilla per dieten qe parandalon kancerin e prostates

141- Hudhrat jane parandaluese te mira per organizmin mashkullor nga ky lloj tumori.
142- Qepet, merita e eshte e perberesve qe shkaktojne dhe eren e rende.
143- Djathi vegjetarian mund te eliminoje rrezikun e perhapjes se tumorit.
144- Peshku, vitaminat e tij kane nje rol te rendesishem ne mbrojtjen e organizmit.
145- Arrat, sipas specialisteve, kane vitamine D.
146- Domatet jane teper te rendesishme per konsum te perditshem, parandalojne kancerin e prostates.
147- Dritherat e ndryshme, te cilat kane ne perberjen e tyre selen.
148- Mishi, edhe ne te gjendet seleni, por eshte e rekomandueshme te mos ekzagjerohet me perdorimin e tij.


KANCERI Ne STOMAK
Si te evitoni kancerin ne stomak

149- Perdorni sa me shume fruta dhe perime
150-Evitoni nitratin dhe potasiumin. Keta perberes nitrogjen njihen se jane shume te demshem dhe japin me shume mundesi zhvillimit te kancerit te stomakut. Gjenden me se shumti ne mish, sallam, saleiee.
151- Limitoni duhanin, ushqimet qe permbajne djeges si dhe qe jane shume te kripesuara.
152-Ne vendet qe tymoset shume dhe qe preferojne ushqimet me shume kripe eshte vertetuar se kane nje nivel me te larte te prekurve nga kjo semundje.
153- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund te shkaktoje ndryshime ne qelizat dhe mund te eoje drejt kancerit.
154- Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive te medha te mishit te kuq, sidomos nese eshte i skuqur, rrit mundesine per zhvillimin e kancerit te stomakut.
155- Vizitohuni tek mjeku nese keni simptoma te ulceres, si dhimbja e stomakut, djegia apo te vjellat.


KANCERI I LEKUReS
Keshilla per te shmangur rrezikun

156- Eliminoni sa me shume ekspozimin e rrezeve ultra vjollce, sidomos ne oret me te nxehta te dites.
157- Evitoni djegiet nga dielli.
158- Perdorini kapele per te mbrojtur fytyren e cila eshte e ekspozuar si ne vere edhe ne dimer nga dielli.
159- Perdorni veshje dhe rroba mbrojtese (menge te gjata, pantallona te gjata) kur e dini qe do te qendroni shume ne diell.
160- Perdorini aparatura qe u ndihmojne te nxiheni (rrezet artificiale) qe bllokojne si rrezet UVA dhe ato UVB.

ASTMA
Si te luftoni astmen

161-Keshillohet te pihen sa me shume eajra me perzierje bimore, te nxehte, pasi ato ndihmojne ne largimin e kolles.
162-Duhet te shmanget pirja e cigares per sa kohe qe te semuret kane kolle, pirja e perkeqeson me teper shendetin.
163-Keshillohet uji me mjalte dhe limon, ndihmon ne zbutjen e fytit.
164-Keshillohet mbajtja prane e 1 gote uji, lehteson kollen, nese kollitesh gjate nates.
165-Keshillohet te mos perdoren ushqime, si veze, qumesht qe
shkaktojne astme.

Kembet
Keshilla per infeksionet ne kembe

167-Mos i mbani kembet ne kepuce me shume se tri ore.
168-Trajtoji edo dite me uje te ngrohte, brenda se ciles duhet te keni hedhur vaj bajame ose rozmarine.
169- Gjate veres eshte mire qe perdorni vetem shapka ose sandale, ne menyre qe kembet te ajrosen sa me shume.
170-Burrat jane me problematike ne semundjet e gishtave te kembeve.
171-Morthi, eshte semundje qe u krijohet zakonisht atyre njerezve qe i veshin eorapet e lagura ose nuk u djersine kembet.

PAGJUMeSIA
Keshilla per te stimuluar gjumin:

172. Ushtrimet ju ndihmojne qe te flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se te shkoni ne shtrat.
173. Nje dush i ngrohte para se te shkoni ne shtrat do teu vinte shume ne ndihme.
174. Evitoni konsumimin e pijeve qe permbajne kafeine (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos naten vone.
175. Seksi para se te jete koha per gjume mund te jete nje menyre per te perafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund te flene pas seksit, nderkohe qe femrat mund te mbeten shume energjike.
176. Lexoni nje liber derisa te ndiheni te pergjumur. Nese nuk jeni ne gjendje te flini, eohuni perseri.
177-Uluni degjoni pak muzike ose vazhdoni te lexoni derisa te kaloje gjysme ore. Atehere gjumi me siguri qe nuk do eteu beje nazee.


ZBOKTHI
Keshilla per te luftuar zbokthin:

178- Mos e hidh shampon drejtperdrejte
tek floket, por hidheni ne pellemben e dores perpara se te lani floket. Keshtu nuk acarohet tabani i flokeve.
179-Perpiqu te mos perdoresh solucione qe permbajne alkool per floket pasi ai than lekuren.
180-Perpiqu tei shmangesh stresit dhe te flesh gjume te rregullt, pasi pagjumesia dhe stresi shtojne zbokthin.
181-Ne rastin kur zbokthi eshte ne sasi te vogla, mund te perdorni rregullisht nje shampo te zakonshme kunder zbokthit, sa here qe lani floket.
182-Kur zbokthi eshte ne sasi mesatare, duhet perdorur edo dy dite nje shampo e veeante qe permban lende qe mbysin kepurdhat.
184-Kur zbokthi eshte ne sasi shqetesuese, eshte nevoja e perdorimit te nje mjeti efektiv sie jane shampoja eFungorale apo trajtuesi i zbokthit eGentinore.

AKNET
Per te luftuar puerrat ne fytyre:

185-Mos nderhyni me duar ne puerra ose pika te zeza, sepse jane shenja inflamacioni. Shtypja eshte e rrezikshme nese nderhyrja behet ne menyre te gabuar. Kjo lloj traume nuk ben tjeter veese perkeqeson gjendjen e lekures.
186-Trajtoni fytyren me produkte cilesore, me perberes organike si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
187-Perdorni fruta e ushqime te fresketa.
188-Merrni vitamina A, C, E.
189-Mos perdorni sapune kunder yndyres. Ne keto raste gjendrat reagojne duke prodhuar yndyre ne sasi.
190-Perdorni drithera, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
191-Pini shume uje (pa gaz). eshte menyra me e mire per te hidratuar lekuren.
192-Kujdes nga floket e gjate. Ne kushtet e nje higjiene te keqe ato mund te jene bartes bakteriesh dhe ne kontakt me lekuren keqesojne gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.

VESHET
Si te luftoni infeksionin e vesheve:

193-Trajtimi fillimisht i infeksionit konsiston ne pastrimin apo berjen lavazh te kanalit te veshit dhe kjo ndihmon ne heqjen dhe shperndarjen e grumbullit te infeksionit te mbledhur ne zona te caktuara.
194-Me pas nepermjet nje fitili, deri ne mesin e veshit, arrihet qe te shperndahet i gjithe pezmatimi i mbledhur.
195-Njekohesisht duhet bere edhe trajtimi mjekesor ne te cilin hidhen antibiotiket ne vesh per te trajtuar dhe kuruar zonen ne te cilen me pare ishte mbledhur pezmatimi dhe qe kishin euar ne enjtjen e veshit.
196-eshte e rendesishme qe te shmanget marrja e ilaeeve qetesuese vete ne farmaci, pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojne ne permiresimin e situates, vetem sa mund ta rendojne dhe me shume.

AROMA E KEQE
Keshilla per te ulur aromen e pakendshme te frymemarrjes:

197-Perdorni gjate dites majdanoz te fresket.
198-Perdorni shpelares antibakterial.
199-Duhet te konsumoni te pakten dy here ne dite kos te fresket.
200-Duhet te shpelani gojen me sode.
201- Duhet te perdorni vaj mesteje.
201- Te konsumoni farat e kopres.
202-Te konsumoni gjate dites eimeakiz me manjolia.


SYTe
Si te mos i demtojme syte kur jemi para kompjuterit:

203-Sfondi pertej ekranit te mos jete asnjehere krejt i erret.
204-Te mos kete reflekse ne ekran.
205- Kontrasti dhe drita e ekranit te rregullohen ne vlera mesatare.
206- Ekrani duhet te jete rreth 50-60 cm larg syve.
207- Mundesisht te perdoret filter per ekranin kunder reflekseve.
208- Te shpluhuroset shpesh ekrani.
209- Gjate punes para kompjuterit eshte mire qe disa here ne ore te shkeputet shikimi nga ekrani perreth nje minute.
210- Te rrotullohen syte ne ambientin perreth ose te pakten edo nje ore te behet nje pushim prej 15 minutash.


STRESI
Disa teknika per te shmangur stresin e panevojshem:

211- Menaxho kohen. Programimi dhe organizimi i kohes suaj mund teju beje me shume produktive.
212- Strategjite per te perballuar. Perpiqu te dallosh menyrat e sjelljes qe ndikojne ne stres dhe gjej menyrat per tei reduktuar.
213- Krijo nje stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohen e mjaftueshme per teu qetesuar. Ushqehu mire, mos pi duhan dhe limito sa te mundesh konsumin e alkoolit.
214- Mbaj afer miq te mire: Njerezit qe kane nje rrjet te forte shoqeror qe i mbeshtet dhe qe jane shume te afte te perballojne ndryshimet e jetes.
215- Ndrysho menyren e te menduarit. Thuaju estope mendimeve qe te shkaktojne stres.
216-Zgjidhi problemet duke punuar dhe krijo intimitet me orendite e zyres apo shtepise, qe te jene sa me te kendshme per syrin.

LINDJET PARA KOHE
Disa keshilla per kujdesin ndaj femijeve premature:

217- Mbajtja e temperatures se trupit ne shifrat normale.
218- Ushqyerja e kujdesshme sipas mundesive dhe nevojave te femijes.
219- Ruajtja nga semundjet dhe infeksionet.
220- Temperatura e femijes duhet ruajtur ne limitin 36-37 grade.
221- Temperatura e ambientit ku qendron femija duhet 23-25 grade.
222- Ne stinet e nxehta temperatura nuk duhet tei kaloje 27 grade.
223- Dhoma e femijes duhet te kete lageshtire te mjaftueshme.
224- Ajri i dhomes ku rri femija duhet te nderrohet vazhdimisht.
225- Veshjet dhe mbulesat nuk duhet ta shtrengojne femijen.


USHQIMI ME QUMESHT
Keshilla per nenat qe kane femijen ne gji:

226- Jepini femijes sasine e nevojshme te qumeshtit.
227- Jepini femijes qumesht nga te dy gjiret.
228- Te vegjlit duhet te pine shpesh por pa e tepruar.
229- Gjate pirjes krijojini foshnjes mundesi te pushoje nga pak.
230- Nena qe ka femijen ne gji duhet te marre sa me shume lengje.
231- Ushqimi i nenes duhet te siguroje elementet e nevojshme.
232- Sa me shume te pije femija, aq me teper qumesht prodhon gjiri.
233- Femijes deri ne gjashte muaj nuk i jepen ushqime jo te lengshme.
234- Nena qe ka femijen ne gji duhet te shmange stresin, shqetesimet.


GASTRITI
Keshilla per te evituar:

235-Mos perdorni alkool.
236-Mos perdorni duhan.
237-Mos perdorni ne menyre sistematike aspirina, ibrufen , naporxen etj.
238-Mos perdorni ne menyre te sistematike kortizone.

ReNIA E FLOKeVE
Kujdesi qe duhet te tregoni per te parandaluar fenomenin:

239-Kontrolloni stresin.
240-Mbani nje diete te shendetshme.
241-Pini te pakten 2 kilograme uje ne dite.
242-Konsumoni fruta, perime, me ane te se cilave merrni vitaminat, proteinat dhe mineralet e nevojshme.
243-Evitoni sa me shume konsumimin e yndyrnave shtazore duke i zevendesuar me ato vajore.
244-Evitoni ushqimet e skuqura.

ULeERA
Ushqimet qe kurojne semundjen:

245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon sherimin e ulceres gastroduodenale te lehte.
246-Duhet te ndiqet nje ushqim i ekuilibruar, i pasur ne zarzavate dhe fruta qe te kene vitamina C, e njohur kjo per mbrojtjen e mukozes se stomakut.
247-Ne te kunderten duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamerat.
248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetem nje here ne dite.
249-Duhet perdorur eaji nga bima e njohur e Bar-Bletes.


Cerma /Perdhesi
Keshilla per te lehtesuar dhimbjet e semundjes:

250- Keshillohet pirja sa me shume e ujit dhe lengjeve te ndryshme per te lehtesuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
251-Duhet pasur parasysh se, nese vuajme nga semundjet e zemres, duhet te keshillohemi me mjekun per sasine e lengjeve qe konsumojme.
252-Renia ne peshe eshte e rendesishme per te pakesuar rrezikun e shfaqjes se semundjes.
253-Sasia e proteinave ne ushqim ndikon ne nje fare menyre ne sasine e acidit urik ne gjak.
254-Por edhe nje diete koncize nuk mund te sjelle uljen e acidit urik ne gjak ne te njejten menyre si mjekimi.


OSTEOPOROZA
Keshilla per te luftuar semundjen qe ne femijeri:

255-Per te luftuar shfaqjen e osteoporozes eshte e nevojshme ajo qe hame. Per kete duhet te ndiqet nje diete ushqyese e balancuar me nje perberje kalorike, te pershtatshme me nevojat fiziologjike te individit.
256-Dieta duhet te permbaje nje gram proteinash per edo kile te organizmit tone.
257-Duhet te permbaje nje perberje te duhur yndyrash dhe karbohidratesh qe nuk duhen te jene me teper se 55-60% te kalorive totale. Po qe duhen marre edo dite.
258-Po ashtu rekomandohen sasi te larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi te pakta sode.
259-Vitamina D eshte nga ana tjeter nje perberes i rendesishem per asimilimin e kalciumit dhe per kete duhet marre me diete apo me tableta.
260- Pervee kesaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale te tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori jane te nevojshem per nje metabolizem normal te kockave dhe mund te merren fale nje ushqyerjeje te larmishme dhe korrekte.
261-Se fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeines dhe pijeve te gazuara. Keto te fundit duket se e rrisin me shume riskun per fraktura te grate qe i konsumojne.


LEMZA
Keshilla per te ndaluar lemzen e shpeshte:

262-Duhet te pish uje ose te hash nje luge sheqer sapo te zere lemza.
263-Faktori psikologjik arrin te ndaloje lemzen si p.sh me ane te terheqjes se vemendjes, ben qe te ndaloje shtellunga e ajrit.
264- Ndalesa e frymemarrjes, pirja e ujit te ftohte me gllenka te vogla, vendosja ne qafe e nje cope akulli, vendosja e nje borse akulli ne bark, gudulisja e hundes per te provokuar nje teshtime, marrja e frymes thelle, duke ndjekur nje ritem te rregullt jane disa nga menyrat e ndalimit te lemzes.
265- Lemza mund te zere edhe nje femije te porsalindur dhe mund te ndalohet duke e marre ne krah, i mbeshtet koken ne shpatull dhe i bie lehte ne kurriz, ne menyre qe teia nxjerrsh ajrin qe ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
266-Nje menyre tjeter eshte edhe frymemarrja dhe nxjerrja ne nje qese letreje. Ne kete menyre rritet sasia e CO2 ne organizem.
267-Mjeket kryesisht rekomandojne ngrenien e nje luge sheqer pa uje.

VARIeET
Keshilla per personat qe vuajne nga semundja:

268- Perdorni xhel freskues per kembet.
269- Mos mbani kepuce me taka me shume se 4 pond.
270- Mos perdorni kepuce te sheshta plotesisht.
271- Perdorni produkte bimesh jeshile me kercell.
272- Mos hiqni nga menyja orizin.
273- Perdorni vazhdimisht grurin.
274- Mos qendroni ulur per me shume se nje ore ne te njejten pozicion.
275- Mos i mbani kembet e kryqezuara.
276- Mos mbani pesha te renda.
277- Perdorni korse najloni ne mbremje.

DHeMBeT
Si te shmangim kariesin dhe infeksionet

278-Duhet te zgjidhni nje paste dhembesh cilesore. Pasi ajo lehteson levizjen e pllakezave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
279- Duhet te perdoret edo dite fija pastruese e dhembeve, duhet te kalohet rreth edo dhembi ne menyre qe te pershkoje siperfaqen e tij.
280- Ushqimi duhet te jete i zgjedhur me kujdes.
281-Duhet te konsumoni ushqime qe kane karbohidrate.
282- Molla eshte nje nder frutat me te keshillueshme nga dentisti per dhembet, sipas rekomandimeve duhet te hahen jo me pak se dy te tilla ne dite.
283-Karotat duhet te perdoren edo dite, sipas specialisteve ato bejne mire per zmaltin e dhembeve.


KUJTESA/ALZAIMER
Dhjete keshilla per te mbajtur ne forte kujteses:

284-Lexoni libra. Ne kete menyre jo veten qe do te vini trurin ne levizje duke imagjinuar periudha te ndryshme kohore dhe kultura, por do te keni histori interesante per te treguar.
285-Luani lojera. Lojerat jane menyra me e mire per te sfiduar trurin. Keshtu fjalekryqet. Lojerat elektronike permiresojne shpejtesine dhe kujtesen e trurit, pasi te gjitha mbeshteten tek matematika.
286-Perdorini doren e kundert. Kalojeni diten duke bere gjera me doren qe nuk e perdorni, si dhe mbajeni oren ne doren e kundert te qe kujtoheni per te.
287-Mesoni numrat e telefonit.
288-Hani edhe per trurin tuaj. Kjo do te thote se duhet te perqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
289-Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjera qe si keni ngrene me pare, frekuentoni lokale qe sekeni qene me pare, pasi kjo do ta beje trurin tuaj te zgjohet nga zakoni dhe te jete perseri vigjilent.
290-Kaloni nga nje rruge e ndryshme. Kaloni apo udhetoni ne rruge te ndryshme, kjo e ndihmon trurin te stervise kujtesen.
291-Mesoni nje aftesi te re. Ne kete menyre kujtesa hyn me shume ne pune kur mesoni gjera te reja, qe me pare si benit dot.
292-Beni lista. Berja e listave ju ndihmon qe tei lidhni artikujt njeri me tjetrin. Ne kete menyre ju luani me kujtesen tuaj, sa here qe listoni ushqimet, fjalet, veprimtarite e dites.
293-Zgjidh nje mjeshteri te re. Gjeni dieka qe ju pelqen dhe qe nuk kushton shume. Fotografite me aparat dixhital, mesimi i piktures, mesimi i nje instrumenti muzikor, mesimi i stileve te ndryshme te gatimit, te kercimit, e bejne trurin qe te jete ne aktivitet gjate gjithe kohes.


MENOPAUZA
Ushqimet dhe dieta qe duhet te ndiqet gjate kesaj periudhe:

294- Perdorimi larmi ushqimesh, por qe gjithnje te jene sa me te fresketa .
295- Perdorni sa me shume fruta e zarzavate.
296- Filloni vaktin me sallate ose me supe me zarzavate.
297- Pakesoni vaktet me mish (jo me shume se 3 here ne jave) dhe zevendesojini ato me ushqime me zarzavate.
298- Ulni perdorimin e yndyrnave gjate pergatitjes se ushqimeve.
299- Pakesoni sa me shume qe te jete e mundur perdorimin e embelsirave.
300- Hani fruta, por jo menjehere pas ngrenies se vaktit. (TR.OBS)
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 24853
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi