ILIRIADA PORTAL

Ristani: Kutitė hapet vetėm pėr t’u djegur

Shko poshtė

20022010

Mesazh 

Ristani: Kutitė hapet vetėm pėr t’u djegur




Tiranė – Kryetari i Komisionit Qendror tė Zgjedhjeve, Arben Ristani ka deklaruar se kutitė e votimit hapen vetėm pėr t’u djegur.
"Fletėt e votimit nuk janė njė dokument zyrtar qė mbahet nga institucioni jonė mbi bazėn e kėtyre rregullave, nuk janė dokumente qė futen nė arkiv dhe mbahen nė arkivin e KQZ. Ato nė kėtė moment qė flasim duhet tė ishin hi, pra, tė asgjėsuara. I vetmi veprim nė bazė tė ligjit ėshtė nė rast se hapen kutitė patjetėr do tėi djegim se kėshtu thotė ligji”, tha Ristani.

Kreu i KQZ-sė, u shpreh se debati pėr hapjen e kutive ėshtė njė debat shterpė, pasi sipas ligjit kutit digjen. "Kur ne mund ta kishim bėrė kėtė punė, ndėrkohė kishte nisur debati politik rreth kėtij problemi. Dhe figurativisht, pėr tė mos i hedhur benzinė zjarrit, menduam qė palėt do tė binden qė kėrkesa e tyre ėshtė e paligjshme dhe nė njė kohė tė qetė nė mund tė fillonim kėtė lloj veprimtarie. Ky debat pėr kėtė ēėshtje nuk do tė behej nėse do ishin djegur mė parė, po jam i bindur qė debati nuk e ka kėtu problematikėn, do tė ishte gjetur ndonjė problem tjetėr", tha Ristani pėr tv “Alsat”.

Duke interpretuar Kodin Zgjedhor, sipas tė cilit dy anėtarė tė KQZ-sė kanė tė drejtė tė kėrkojnė rinumėrim votash, pėr Ristanin kjo ēėshtje trajtohet politikisht, pasi rinumėrimi mund tė kėrkohet vetėm gjatė procesit numėrimit tė votave fill pas zgjedhjeve.
start
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23638
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi