ILIRIADA PORTAL

Sėmundja e nėnės mė detyroi tė shisja drogė / Njė histori e vėrtetė

Shko poshtė

20022010

Mesazh 

Sėmundja e nėnės mė detyroi tė shisja drogė / Njė histori e vėrtetė
Rrėfen 21 vjeēarja nga Tirana, S.D
Prej minutės sė parė qė shkelėm nė atė vend, bukuria e asaj vajze na tėrhoqi ēuditshėm. Dukej ndryshe nga tė gjitha gratė e tjera. Tiparet e rregullta, sytė e qeshur ngjyrė jeshile, flokėt e zezė tė derdhur mbi supe dhe linjat e rregullta trupore, pėr njė ēast na shkundėn nga realiteti ku ishim dhe na bėn tė harrojmė motivin e vizitės sonė. Tė paktėn kishim luksin dhe dėshirėn tė mendonim se ndoshta ajo bukuroshe gjendej gabimisht atje, ose me siguri edhe pak ditė i kishin mbetur pėr tė lėnė pas atė jetė dhe pėr tė nisur njė kapitull tė ri krejt ndryshe nga ai tė cilin po jetonte. Por jo! Arritėm tė kuptonim tė kundėrtėn, se S.D ishte vetėm njė bashkėvuajtėse e zakonshme mes shumė tė tjerave qė gjenden nė burgun e grave Nr. 325 nė Tiranė, njė vajzė sė cilės i ėshtė privuar liria dhe prej tri vitesh i ngrys netėt e saj e vetme dhe pa asnjė kontakt me botėn e jashtme. 21 vjeēarja vendosi tė na tregonte me lot nė sy gjithė jetėn e saj, motivet se pse ajo aktualisht mban statusin e njė tė burgosure, ēfarė e shtyu drejt kėsaj rruge ish gjimnazisten e shkollės “Sami Frashėrit” qė e kishte ndarė mendjen tė bėhej avokate me njė karrierė dhe tė ardhme profesionale premtuese dhe shumė situata tė tjera tė pazakonshme tė rrėfyera nga goja e saj, tė bėjnė tė rrėqethesh e tė mos e shkėputėsh pėr asnjė ēast revistėn nga dora!


Nuk shfaq asnjė shenjė pendese! Madje, edhe nėse koha do tė kthehej pas pėr tė jetuar tė njėjtėn histori, ėshtė e bindur se do tė vepronte po njėsoj, pa ndryshuar as presjen. Ndonėse, kur i duhet tė flasė pėr tė kaluarėn, ajo thyhet shpejt dhe lotėt e tradhtojnė, S.D ėshtė e ndėrgjegjshme se rruga qė nisi kishte vetėm njė finale (ndonėse aspak tė pėlqyeshme): burgun! Pikėnisja e historisė sė saj zė fill pikėrisht me sėmundjen e pashėrueshme tė sė ėmės. E pafuqishme nga ana ekonomike pėr t’i ardhur nė ndihmė dhe pėr t’i ofruar asaj gjithēka vetėm qė ta mbante nė jetė, 21 vjeēarja pohon se zgjodhi rrugėn mė tė shkurtėr tė pėrfitimit, pasi nuk kishte tjetėr alternativė. “Ditėn qė mora lajmin se mamaja ime ishte e sėmurė me kancer, nuk e doja mė veten....E dija qė nuk kishte shpėtim dhe lusja vėrtet zotin qė tė vdisja bashkė me tė. Duke qenė fėmijė i vetėm, isha shumė e lidhur me tė, ajo ishte prindi i mirė qė nuk ngrinte kurrė zėrin, ishte shoqja ime, ishte motra, me pak fjalė gjithēka. Kur mėsova se ajo do tė operohej ndodhesha me disa shoqe tė miat tė gjimnazit nė njė kafe bar...njė mikja jonė e familjes mė telefonoi pėr tė mė dhėnė lajmin e tmerrshėm tė cilin nuk e prisja. Ēdo gjė ndodhi kaq shpejt dhe unė gjendesha e papėrgatitur pėrballė kėsaj. Isha nė vitin e fundit tė shkollės sė mesme, dhe vendosa ta lija pėr tė gjetur njė punė.Pronari nuk mė donte pėr punė

Fillova tė bėja bilancet e llogaritė e njė lokali, pronarin e tė cilit e njihte familja ime. Ai mė vuri njė pagė shumė tė lartė, dhe kjo mė bėri tė dyshoja...Kurrė nuk doja tė shisja trupin apo tė mė shfrytėzonte punėdhėnėsi vetėm pėr njė grusht para....Arrita ta konstatoja shumė shpejt qėllimin e tij, filloi tė kėrkonte tė tjera gjėra...dhe unė arrita deri sa ta gjuaja me grushta, ndaj braktisa punėn sepse nuk e pėrballova dot tensionin”, thotė ajo. E gjendur me shpatulla pas murit, S.D u orvat tė gjente njė zgjidhje tė shpejtė pėr situatėn ku ndodhej dhe tė gjitha mendimet pėr tė bashkoheshin nė njė pikė: shitja e drogės dhe fitimi i parave mjaftueshėm sa pėr t’i ardhur nė ndihmė nėnės sė sėmurė. Nuk ishte aspak e thjeshtė, por ajo e kishte ndarė mendjen. “Fillova tė shisja dhe tė pėrdorja lėndė narkotike tė llojit heroinė. Nga dėshira pėr t’i qėndruar mamasė pranė nė ēdo formė, doja qė nė momentin kur ajo u shtrua nė spital pėr t’u diagnostikuar tė ishte nė qendėr tė vėmendjes sė mjekėve, pasi kėta tė fundit nuk e preknin me dorė. Me paratė qė fitoja munda tė paguaja operacionin e mamit, t’i blija asaj ēdo muaj njė ilaē qė kushtonte 80 mijė lekė tė reja. Ditėt e para ajo filloi tė bėhej kurioze se ku i gjeja kėto lekė, por unė e gėnjeja duke i thėnė qė babai bėn dy punė, unė gjithashtu dhe kjo ishte mėnyra sesi ia dilnim. Disa kohė mė vonė, babit ia thashė tė vėrtetėn dhe ai gati sa nuk u ēmend, por tani ishte vonė! Askush nuk mund tė mė ndalonte nė rrugėn qė kisha nisur. Nuk mė kishte shkuar kurrė mė parė nė mendje qė do bėja diēka tė tillė, pėr mė tepėr qė tė isha edhe pėrdoruese e drogės. Dhe kjo dėshirė u forcua edhe mė shumė kur ime mė nuk e fitoi dot betejėn me vdekjen, kjo e fundit e mundi atė pas dy vitesh mundimi. Njė arsye mė shumė qė unė tė drogohesha...”, pohon ajo.Miqtė m’u larguan

Pas vdekjes tė sė emės, jeta e 21 vjeēares do tė ndryshonte rrėnjėsisht. Asgjė pėr tė nuk kishte mė vlerė, por i vetmi person qė i pėrcillte njė motiv tė gjallė pėr tė jetuar ishte i ati. Por, edhe ky i fundit e pėrjetoi keq humbjen e njeriut tė jetės, dhe kjo e vuri edhe mė poshtė, filloi tė konsumonte alkool, tė tjetėrsohej si njeri, dhe kjo situatė e bėnte S.-nė tė vuante ēdo ditė e mė shumė. Tanimė, e pėrfshirė e gjitha nė vorbullėn e lėndėve narkotike dhe me shumė syresh bashkėpunėtorė tė tjerė qė e ndihmonin, jeta e saj nuk ishte mė e ajo e para. Nė shtėpi dukej vetėm dy orė sa pėr tė fjetur gjumė, e kishte humbur sensin e shoqėrisė dhe miqve tė vjetėr, pasi kėta tė fundit i ishin larguar kur mėsuan rrugėn qė S. kishte nisur. “Shoqėria e kupton kur fillon ta pėrdorėsh drogėn apo tė merresh me punė tė tilla dhe shmangen, jo vetėm nga frika, por edhe unė nuk kisha mė kohė pėr shoqėrinė. Kur ime mė ishte e shtruar nė spital, rrija gjithė ditėn atje, flija vetėm nga ora 5.30-6.30 e mėngjesit. Gjithēka e bėra pėr tė, madje edhe po tė kthehej historia pas, unė nuk pendohem pėr asnjė veprim qė kam ndėrrmarė deri mė tani. Pėr mamin tim do tė bėja gjithēka”, thekson 21 vjeēarja.Dita e arrestimit

Arrestimi i saj do tė ndodhte vetėm 10 ditė pas vdekjes sė tė emės. Po kthehej nga varrezat ku shkonte ēdo mėngjes, dhe nė ēantėn kishte futur rreth 50 gr heroinė pėr pėrdorim vetjak. Pohon se kėtė sasi tė madhe e mori pėr tė harruar gjithēka dhe pėr ta kujtuar kėtė histori vetėm si njė ėndėrr tė keqe tė sė kaluarės. “Natėn qė mė arrestuan, shkova nė shtėpi rreth orės 02.00 tė mėngjesit bashkė me dy shokė tė mitė. Mbaj mend qė e rrethuan shtėpinė njė grup i madh forcash policie, dėgjoja britmat e fqinjėve qė thonin “e arrestuan, e arrestuan”, ndėrsa im atė duke qenė se njė natė mė parė ishte rrėzuar dhe kishte thyer dorėn, qėndronte i shtrirė dhe vetėm ai instinkti dhe zhurmat e bėn tė ēohej nė kėmbė, por tashmė ishte tepėr vonė pėr tė ndryshuar atė ēka mė priste. Jam e bindur qė dikush nė rrjetin tonė ka spiunuar, dhe ky personi madje ka futur nė burg edhe persona tė tjerė. E dija qė do pėrfundoja nė burg, pasi gjithēka bėja ishte e rrezikshme. Vetėm lusja zotin qė ime mė tė bėhej mirė dhe kaq, kjo nuk ndodhi por tė paktėn unė jam e qetė qė bėra gjithēka pėr tė.Gjyqi dhe jeta e saj nė burg

Menjėherė pas arrestimit, ajo do tė pėrballej me seanca gjyqėsore tė njėpasnjėshme, deri sa nga trupi gjykues u mor vendimi pėr t’u dėnuar me pesė vite burg, tri prej tė cilave 21 vjeēarja i ka kaluar nė burgun Nr.313 nė Tiranė, dhe pjesėn tjetėr nė burgun e grave Nr.325. “Ditėt kėtu i kaloj duke lexuar libra, madje i kam pėrfunduar tė gjitha botimet qė gjenden nė biblotekėn e burgut, kam shoqėri me shumė vajza tė tjera dhe pėrpiqem tė shikoj punėn time dhe tė ruaj raporte tė drejta mė tė gjithė njerėzit. Gjykoj se ende ka persona qė mė duan, im atė dhe tezja vinė mė takojnė ēdo javė kėtu nė burg. Ashtu siē kam edhe njė tė dashur, edhe ai me statusin e tė burgosurit, por qė tė paktėn mė bėn tė ndjehem e lumtur, dhe mė jep forcė ta shoh jetėn me ngjyra. Shpresoj shumė qė kur tė dal prej kėtej tė realizoj objektivat e mia, tė vazhdoj studimet e larta pėr drejtėsi ose psikologji dhe kryesorja tė hedh pas krahėve kėtė periudhė tė keqe tė jetės sime, tė cilėn nuk ja dėshiroj askujt. Mė shumė se kurrė sot, jam e bindur qė nė momente tė vėshtira njeriu duhet tė kėrkoj ndihmė, t’i fitoj gjėrat e sigurta ngadalė dhe jo ashtu siē veprova unė. Mė mirė tė humbasėsh njė ēast tė jetės, se jetėn nė njė ēast”, pėrfundon vajza nga Tirana.

revista psikologji
avatar
ILIRI

Numri i postimeve : 4304
Reputation : 46
Points : 23633
Registration date : 06/12/2007

Shiko profilin e anėtarit http://www.iliriadaportal.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi