ILIRIADA PORTAL

Socialistėt veē, Edi Rama me tė vetėt veē

Shko poshtė

21022010

Mesazh 

Socialistėt veē, Edi Rama me tė vetėt veē
Rikonfirmohet hyrja nė parlament e njė grupi deputetėsh tė opozitės, atyre qė e ndjejnė se pėrfaqėsojnė socialistėt dhe se do kontribuojnė pėr aspiratat e integrimit. Vullneti i pėrgjithshėm i tė majtėve pėrballet me Edi Ramėn dhe ylberistėt e tjerė, tė cilėt veēmas, po synojnė tė pėrmbushin axhendėn e tyre nė kundėrshtim me interesat e shqiptarėve

Intensifikohen deklaratat pėr njė kthim tė mundshėm tė Partisė Socialiste nė parlament seancėn e radhės tė 25 shkurtit. Grupi i deputetėve tė Lėvizjes pėr Mendimin Ndryshe nė PS, kanė rikonfirmuar dje hyrjen e tyre nė parlament, duke paralajmėruar thyerjen e bojkotit.
Situata nė tė cilėn ndodhet PS-ja, ėshtė treguesi i ndarjes sė saj nė dy pjesė. Nga njėra anė janė deputetėt qė kėrkojnė hyrjen nė Parlament, dhe zhvillimin e betejės politike nė sallėn e tij.
Hyrjen nė Parlament, ka bėrė tė ditur dje deputeti Andis Harasani.
Prej ditėsh, zėrat nė PS, pėr mos thyerje bojkoti dhe mos hyrje nė Parlament nuk e kanė mohuar kėtė alternativė, duke lėnė tė kuptohet nga ana tjetėr, se njė hyrje-dalje sa pėr tė mos humbur mandatet, ėshtė mė e mundshme.
Duket se kėtė herė, kryesocialisti Edvin Rama ka humbur betejėn me institucionet Kushtetuese nė vend, teksa ka vendosur tė rikthejė nė parlament grupin kuvendor socialist. Falė presionit tė ndėrkombėtarėve dhe deputetėve socialistė, Rama ka marrė vendimin qė nė seancėn e sė enjtes, 25 shkurt tė dėrgojė grupin parlamentar nė sallėn e Kuvendit, pėr tė bėrė tė vlefshėm mandatet e fituar mė 28 qershor.
Lajmi edhe pse jo zyrtar, ėshtė konfirmuar nga pėrfaqėsues tė grupit parlamentar socialist, tė cilėt shprehen qėndrime kontradiktore lidhur me kėtė fakt dhe mes dyshimeve tė forta se ēfarė do tė ndodhė pas 25 shkurtit. Ėshtė e qartė se skenari i Ramės, ėshtė qė pas kėtij hapi, nė mėnyrė qė mandatet e socialistėve tė mos digjen, tė vijohet sėrish me bojkotin.
Deputeti socialist Andis Harasani nė njė deklaratė pėr mediat, komenton kėtė lėvizje tė planifikuar tė Ramės.
Harasani shpreh keqardhjen qė kryetari i tyre pas 7 muajsh qė luftoi pėr tė gjetur armiq tė brendshėm nė parti, po shfaq tė njėjtat qėndrime me kėta armiq tė hamendėsuar.
“Ėshtė njė nga rastet e pakta qė tė vjen keq kur kupton qė ke pasur tė drejtė pas 6-7 muajsh resht, kanė qenė pikėrisht pėrpjekjet tona, kostot qė ne kemi marrė, e kam fjalėn pėr 5 deputetėt, pra tė asaj qė ėshtė konsideruar si Lėvizja pėr Mendim Ndryshe dhe tė vjen keq qė pas 6 muajsh edhe rezoluta e fundit e OSBE janė nė tė njėjtin qėndrim me qėndrimin qė ne kemi mbajtur. Ėshtė po i njėjti qėndrim i tė gjithė ndėrkombėtarėve qė PS duhet urgjentisht tė ndėrpresė bojkotin. Vazhdon tė na vijė keq kur kryetari nė detyrė Edi Rama, nuk kuptohet qė me ndėrprerjen e bojkotit tė kthehemi nė parlament, tė zėmė vendet tona dhe ti japim Shqipėrisė atė qė vėrtetė ka nevojė njė opozitė e vėrtetė, por thjesht mendohet qė tė hyhet mė 25 shkurt, pra tė enjtet e ardhshme, tė bėhet betimi dhe tė dilet pėrsėri, ēka do tė lexohet si njė frikė pėr djegie mandatesh, frikė pėr mos humbjen e rrogės”, u shpreh deputeti socialist.
Harasani mandon se ai dhe deputetė tė tjerė socialistė do tė luftojnė pėr qėndruar nė parlament, pėr tė bėrė njė opozitė reale dhe pėr tė mundėsuar fitoren e zgjedhjeve tė ardhshme lokale.
“Ne do vazhdojmė, sė bashku me faktorin ndėrkombėtar qė PS tė kthehet aty ku i takon, nė Kuvend dhe tė fillojė tė pėrgatitet jo mė pėr zgjedhjet e parakohshme, tė cilat janė tė pamundura pėr shkak tė ndryshimeve kushtetuese, por tė pėrgatitet pėr zgjedhjet e ardhshme lokale”, deklaroi mė tej, deputeti socialist, Andis Harasani.
55
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi