ILIRIADA PORTAL

Albertini: Kėrkesa e PS pėr tė hapur kutitė, nuk mund dhe nuk duhet pranuar

Shko poshtė

23022010

Mesazh 

Albertini: Kėrkesa e PS pėr tė hapur kutitė, nuk mund dhe nuk duhet pranuar
Faktori ndėrkombėtar vazhdimisht i ka kėrkuar kryetarit tė PS, Edi Rama, qė ti japė fund bojkotit tė Kuvendit. Deklarata e tyre kanė sa diplomatike aq edhe tė drejt pėr drejta. Thirrje mė intensive kanė qenė pak orė para se tė mblidhej tryeza e parė tek presidenti Topi mes Ramės dhe Berishės ku drejtuesit e lartė tė Parlamentit Evropian i kanė kujtuar opozitės qė tė heqė dorė nga deklaratat pėr hapjen e kutive tė votimit. Presidentit i Parlamentit Evropian

Jerzy Buzek i ka kėrkuar opozitės qė ti japė fund bojkotit dhe tė kthehet nė Kuvend ndėrsa kryetari i Komisionit pėr Marrėdhėniet me Jashtė nė Parlamentin Evropian Gabriele Albertini ka qenė mė i drejtė pėr drejtė nė deklaratėn e tij ku ka theksuar se nuk mund tė pranohet kėrkesa e Partisė Socialiste pėr hapjen e kutive tė votimit dhe rinumėrimin e votave. “Kėrkesa e Partitė Socialiste tė Shqipėrisė pėr tė hapur kutitė e votimit pėr rinumėrim tė votave tė zgjedhjeve parlamentare tė qershorit 2009 nuk mund dhe nuk duhet tė pranohet” ėshtė shprehur Albertini. Ai ka theksuar se Parlamenti Evropian ėshtė shprehur njėherė pėr zgjedhjet nė Shqipėri nėpėrmjet rezolutės tė miratuar nė seancėn e 26 nėntorit tė vitit tė kaluar. Nė kėtė rezolutė i kėrkohet opozitės qė ti japė fund bojkotit tė parlamentit dhe e fton atė tė kryeje detyrimet e saj pėr tė pėrfaqėsuar zgjedhėsit nė parlament. Kėrkesa e opozitės nuk ka argumente dhe prova tė mjaftueshme pėr tė hedhur poshtė vendimet e marra nga KQZ, Kolegji Zgjedhor dhe Gjykata. Albertini i ka kėrkuar opozitės qė tė kthehet sė shpejti nė parlament duke iu kthyer normalitetit politik, pėr tė mos penguar aspiratat integruese tė Shqipėrisė nė BE.sot
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25371
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi