ILIRIADA PORTAL

Dėshtimi i Ramės me zgjedhjet e parakohshme irriton bazėn socialiste

Shko poshtė

26022010

Mesazh 

Dėshtimi i Ramės me zgjedhjet e parakohshme irriton bazėn socialiste
Kryesocialisti rrėnoi ėndrrėn e PS zgjedhje tė reja, bojkoti kauza pėr tė shpėtuar karrigen e kryetarit

Kthimi kokulur i deputetėve socialistė nė Kuvend pa realizuar asnjė kėrkesė pėr tė cilėn vendosėn pėr bojkot, shėnon njė humbje tė dytė pėr opozitėn, e si rrjedhojė rebelimin e bazės socialiste nga zhgėnjimi i trefishtė. Ndėrkaq, me kthimin deputetėve socialistė nė Kuvend, merr fund edhe shpresa e socialistėve tė thjeshtė pėr zhvillimin e zgjedhjeve tė parakohshme.

E gjithė baza socialiste qė e mori seriozisht premtimin e Ramės nė protesta pėr zgjedhje tė reja, tani kanė pėsuar zhgėnjimin e dytė tė madh qysh pas humbjes sė zgjedhjeve tė qershorit. Baza ėshtė gati tė shpėrthejė me kėtė tallje qė po u bėn kryetari i tyre. Pra, me kthimin deputetėve socialistė nė Parlament, zhduket edhe ėndrra e socialistėve pėr zgjedhje tė reja. Ata vetėm tani po marrin vesh se bojkoti u sajua nga Rama pėr tė ruajtur karrigen e kryetarit nga zhgėnjimi i humbjes. Pasi arriti me sukses tė qėndrojė nė krye tė partisė edhe pse humbi zgjedhjet, Rama ka menduar tashmė tė mos humbė as mandatet e deputetėve, pasi kjo mund t’i shkaktonte njė tronditje nė parti. Pra, tė vetmit qė kanė humbur dhe janė mashtruar nė kėtė mes, janė socialistėt e thjeshtė, tė cilėt e kanė mbėshtetur verbėrisht Ramėn sa herė ai ka ndėrmarrė aksione apo vendime politike pėr interesat e tij personale. Tashmė natyrisht qė karrigia tij nuk ėshtė mė nė krizė, as mandatet e deputetėve, por nė krizė janė baza socialiste, e cila ka punuar dhe pritur katėr vite pėr ta sjellė PS nė pushtet. Ėshtė interesante tani tė dėgjojmė se ma ēfarė do t’i gėnjejė Rama socialistėt pasi tė tradhtojė kauzėn e kutive duke thyer bojkotin vetėm pasi e pa se do tė humbitnin mandatet. Natyrisht Rama do tė tentojė prapė tė tallet me bazėn duke u kėrkuar atyre ta mbėshtesin nė protesta pėr hapjen e kutive edhe pasi tė ketė hyrė nė Kuvend. Ky do tė jetė kulmi i hipokrizisė dhe mashtrimit tė shumėfishtė. Megjithatė jemi kureshtarė se ē’pėrgjigje do tė japė Rama kur baza ta pyes se pse nuk i realizoi zgjedhjet e parakohshme. Kur ta pyes se edha sa i kohė i duhen pėr ta realizuar kėtė premtim. Kur baza do tė pyesė se pse u kthye nė Kuvend pa i hapur kutitė? Pse e ftoi Svobodėn nė Tiranė sa pėr tė justifikuar kthimin nė Kuvend para socialistėve? Nuk e dimė se ē’moral do tė ketė Rama tė dalė para bazės, ku pasi ka siguruar mandatet dhe postin e kryetarit, t’u kėrkojė atyre tė mbėshtesin nė protesta pėr hapjen e kutive? Megjithėse baza tani duhet tė kėrkojė dorėheqjen e Ramės si kryetar i Partisė Socialiste.

Thyerja e bojkotit pėr rrogat
Me afrimin e limiteve kohore sė djegies sė mandateve, zvetėnohet edhe maska 7 mujore e lidershipit tė PS, se gjoja bojkoti ishte nė mbrojtje tė demokracisė dhe nė emėr tė transparencės sė zgjedhjeve. Deputetėt socialistė kanė vendosur qė para datės 6 mars tė Kthehen nė Kuvend sa pėr tė mos djegur mandatet dhe tė vijojnė sėrish bojkotin. Kjo u mundėson atyre tė marrin e dhe rrogėn, e cila buron nga statusi i deputetit. Mirė po ky vendim dėshmon edhe njė herė atė ēka ėshtė thėnė pėr 7 muaj rresh, qė bojkoti nuk ishte nė mbrojte tė demokracisė, por nė mbrojte tė Edi Ramės pėr tė mos u larguar nga PS, ishte nė mbrojte tė njė vendi nė zemrėn e kryetarit pėr t’i vendosur sėrish nė listėn e deputetėve si dhe pėr t’i treguar kryetarit besnikėrinė e pakufishme. Kthimi nė Parlament vetėm nga frika e humbjes sė mandatit dhe pėr tė marrė rrogėn, ėshtė pėrdhosje e besimit tė tė gjithė atyre mijėrave socialistėve, tė cilėt dolėn nė protesta dhe besuan seriozisht se bojkoti bėhej pėr tė hapur kutitė e votimit. Gjithashtu ėshtė njė tallje me tė gjithė ato socialistė e rivotuan Ramėn pėr tė realizuar zgjedhjet e parakohshme ose pėr tė zbardhur siē premtoi ai tė vėrtetėn e zgjedhjeve tė qershorit. Kthimi nė Kuvend vetėm sa pėr tė ruajtur mandatet, e kthen Partinė Socialiste nė njė parti lokalesh, nė njė parti tė kryetarit si dhe shėnon njė model tė shėmtuar pėr politikėn shqiptare. Kjo do tė thotė se deviza e zbardhjes sė zgjedhjeve apo e pėr rivendosjen e demokracisė nė Shqipėrisė, nuk paska qenė gjė tjetėr veēse njė fasadė, ku pas tė cilės paska qenė fshehur vetėm interesat personale tė Edi Ramės dhe tė grupit tė tij. Nėse opozita e ka seriozisht kauzėn e saj pėr transparencėn zgjedhore, atėherė ajo nuk mund tė futet nė Kuvend vetėm pėr para apo kur tė rrezikohen mandatet e saj.


Baza socialiste kėrkon llogari pėr zgjedhjet e reja
Gėnjeshtra e zgjedhjeve tė parakohshme sa pėr tė forcuar pozitat nė parti pas tėrmetit qė pėsoi nga humbja, ishte njė taktikė qė funksionoi pėr Ramėn, por kjo ka venitur ėndrrėn e mijėrave socialistėve qė i besuan atij. Siē e dimė socialistėt nė protesta nuk dolėn pėr tė shuar zėrat qė kėrkonin pėrgjegjėsin e humbjes, as pėr tė mbajtur Ramėn nė krye tė PS, por ato dolėn pasi Rama u premtoi zgjedhje tė parakohshme. Ato e mbėshtetėn pasi Rama i siguroi pėr largimin e Berishės. Por, tani ato tani kėrkojė llogari pėr pretimet qė u bėnė nė protesta. Vendimi i PS pėr t’u kthyer nė Kuvend pa realizuar as hapjen e kutive dhe as zgjedhjet, po shkakton rebelim ka shkaktuar njė rebelim nė masė nė bazėn e socialistėve.SOT
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25651
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

Dėshtimi i Ramės me zgjedhjet e parakohshme irriton bazėn socialiste :: Komentet

avatar

Mesazh prej Mon Mar 01, 2010 2:47 pm nga shoni

Baza socialiste jan si rama e meritojn kryetarin qe kan

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

avatar

Mesazh prej Wed Mar 03, 2010 7:36 pm nga dini

LoL ...baza socialiste(komuniste) deformiste,antishqiptare...te terat ne siperfaqe!

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mesazh  nga Sponsored content

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi