ILIRIADA PORTAL

Letėr e hapur pėr BE-nė: Hiq vizat me shqiptarėt

Shko poshtė

01032010

Mesazh 

Letėr e hapur pėr BE-nė: Hiq vizat me shqiptarėt
Valentina Madani Organizata jofitimprurėse e iniciativės evropiane pėr stabilitet, pėrmes njė letre tė hapur i kėrkoi dje nė mėnyrė urgjente Parlamentit Evropian tė mos shkelė premtimin e bėrė pėr tė liberalizuar vizat me Shqipėrinė, Bosnjė-Hercegovinėn brenda kėtij viti. Kjo letėr i ėshtė dėrguar Komisionit Evropian, grupit tė punės pėr liberalizimin e vizave, Parlamentit Evropian dhe Sekretariatit tė Kėshillit Evropian tė PE-sė. Nė letėr, BE-ja akuzohet se po pėrdor standarde tė dyfishta lidhur me liberalizimin e vizave me vendet qė ngelėn nė klasė nė fazėn e parė ku pėrfitoi Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia. Letra e firmosur njė ditė mė parė mė 26 shkurt bėn me dije se dhe Shqipėria dhe Bosnjė-Hercegovina do tė plotėsojnė standardet do tė ketė vonesa nė procedurat e BE-sė. Letra konstaton se nė bazė tė vlerėsimit tė ekspertėve, qė kanė monitoruar plotėsimin e standardeve tė dy vendeve arrihet nė pėrfundimin se tė dy kėto shtete do t’i arrijnė plotėsisht plotėsimin e kritereve nė verė pėr tė pėrfituar nga liberalizimi i vizave shenjen. Kur u miratua rezoluta e Parlamentit Evropian u tha se data kur do tė vendosej pėr kėtė ēėshtje pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn do tė ishte qershori 2010, por vonesa mund tė nisė qė nga Komisioni Evropian, i cili nuk pritet qė tė japė njė vlerėsim nė mes tė muajit prill. Parlamentit Evropian i duhen tė paktėn 6-7 javė qė tė pėrpilojė rezolutėn pėr liberalizimin e vizave pas rezolutės sė KE-sė. Kjo do tė thotė se rezoluta nuk do tė jetė gati tė paraqitet nė Kėshillin e Ministrave tė BE-sė nė njė takim qė do tė mbahet gjatė presidencės spanjolle mė 3-4 qershor 2010. Nėse humbet kjo datė ēdo negociatė do tė vazhdojė pas pėrfundimit tė muajve tė verės. Njė tjetėr takim i Kėshillimit tė Ministrave tė BE-sė do tė mbahet mė 7-8 tetor gjatė presidencės belge. Nėse vendimi merret pikėrisht nė kėtė datė do tė duhen mė pak se 20 ditė qė vendimi tė hyjė nė fuqi pas botimit nė fletoren zyrtare. Kjo nuk pėrjashton faktin se vizat mund tė liberalizohen pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn. Sidoqoftė kjo organizatė prestigjioze dhe me ndikim nė vendimet e BE-sė bėn thirrje qė premtimi pėr liberalizimin e vizave pėr Shqipėrinė dhe Bosnjėn tė shihet pa vonesė, pasi kėto vende tė kenė plotėsuar kriteret teknike. Letra pėrfundon se situata politike nė kėto dy shtete nuk duhet tė ndėshkojė qytetarėt e tyre, qė tė trajtohen padrejtėsisht pasi nė Ballkan nuk duhet tė fitojė terren ideja e favorizimit dhe pėrjashtimit tė qytetarėve.

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25376
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi