ILIRIADA PORTAL

Sherr me Ruēin,Arta Dade zėvendėsohet nga Olta Xhaēka

Shko poshtė

06032010

Mesazh 

Sherr me Ruēin,Arta Dade zėvendėsohet nga Olta Xhaēka
Blerina Gjoka

PS ndan emrat, Islami largohet pa vullnetin e tij nga Komisioni i Jashtėm dhe delegacioni i KiE-sė
Partia Socialiste me 6 muaj vonesė po nis jetėn parlamentare, duke bėrė sė pari hapat teknikė, siē ėshtė ndarja e deputetėve pėr nė komisionet parlamentare. Pavarėsisht deklaratave se bojkoti do tė vazhdojė, ajo po rikthehet nė mėnyrė tė ngadaltė nė vendin qė i takon, pra nė Kuvend. Grupi socialist ka vendosur dje listėn e emrave tė deputetėve pėr ēdo komision dhe delegacion parlamentar. Por as ky zhvillim nuk ka kaluar pa debate, madje ka shkarkuar njė zemėrim tė madh tė njėrės prej mbėshtetėsve mė tė fortė tė Ramės, sekretares pėr Marrėdhėniet Ndėrkombėtare, Arta Dade, e cila ėshtė ndjerė seriozisht e kėrcėnuar nga emėrimi i Olta Xhaēkės nė vend tė saj nė Komisionin e Jashtėm dhe nė delegacionin e Kėshillit tė Evropės. Dade s’e ka pritur aspak mirė zhvendosjen e emrit tė saj dhe ka folur ashpėr nė mbledhjen e djeshme. “Ēa jam unė kėtu, druvare jam? Si do e pėrfaqėsoj Shqipėrinė nė KiE njė vajzė e re, pa eksperiencė?”, - ka thėnė ajo sipas burimeve nga grupi i PS-sė. Ndėrkaq Rama ka hezituar tė hyjė nė debat, duke lėnė Gramoz Ruēin t’i kthejė pėrgjigje. Ruēi ka thėnė se “dhe unė e ti kemi qenė tė rinj dhe nuk i dinim, por mėsuam”, por Dade i ėshtė pėrgjigjur se “s’kemi pse bėjmė eksperimente, kur kemi njerėzit me pėrvojė”. Nga reagimi duket se i ka ardhur krejt papritur njė gjė e tillė, pasi Dade e ka mbėshtetur Ramėn dhe ishte gjithashtu anėtare nė njė grup qė PS dėrgoi nė Asamblenė Parlamentare tė KiE-sė sė fundmi. Ndėrkaq promovimi aq i fortė i deputetes sė re, Xhaēka, shihet dhe si njė trampolinė qė ajo mė vonė tė synojė postin e sekretares ndėrkombėtare qė mbahet nga Dade. Ndėrkaq Kastriot Islami, i njohur si kundėrshtar i fortė i kryetarit Edi Rama, ėshtė hequr nga dy detyrat qė ka pasur nė sesionet e shkuara, si anėtar i Komisionit tė Jashtėm dhe si anėtar i delegacionit nė Kėshillin e Evropės. Pavarėsisht eksperiencės sė tij tė gjatė nė fushėn e punėve tė jashtme, ku ka shėrbyer dhe si ministėr i Jashtėm nė qeverisjen socialiste, Rama ėshtė hakmarrė hapur ndaj tij dhe e ka zėvendėsuar me njė deputete tė re, Olta Xhaēkėn. Mėsohet se Islami e ka kundėrshtuar kėtė veprim dhe vendosjen e emrit tė tij nė Komisionin e Medias dhe Arsimit, por Rama nuk ka kthyer mendje duke e dėrguar nė zyrėn e Topallit listėn me ndarjen e emrave. Nė mėnyrėn e ndarjes bie nė sy fakti qė nė delegacionet qė kanė tė bėjnė me organizmat e huaja, Rama ka preferuar tė ketė deputetė tė rinj, qė kanė ardhur nė parti me mbėshtetjen e tij. Ndėrkaq, ai nuk ėshtė hakmarrė mė tej ndaj kundėrshtarėve tė tjerė, ashtu siē pritej, duke i lėnė nė komisionet pėrkatėse parlamentare ku kishin qenė anėtarė dhe mė parė. Zyrtarizimi i emrave tė rinj tė PS-sė nė komisione ka bėrė qė dhe PD tė rishikojė anėtarėt e saj nė disasyresh, duke bėrė njė rikonfigurim tė plotė tė disa prej komisioneve parlamentare. Ndarja e deputetėve tė PS-sė Komisioni pėr Ēėshtjet Ligjore Arben Isaraj Armando Subashi Bashkim Fino Damian Gjiknuri Dashamir Peza Ermonela Felaj Fatmir Xhafaj Pandeli Majko Saimir Tahiri Shegush Ligori Tom Doshi Vasilika Hysi Komisioni pėr Ekonominė dhe Financat Albert Caci Andis Harasani Arben Ahmetaj Arben Malaj Erion Braēe Ervin Koēi Gjovalin Kadeli Ilir Beqja Mimi Kodheli Rudina Seseri Komisioni pėr Politikėn e Jashtme Arta Dade Ilir Gjoni Olta Xhaēka Qemal Minxhozi Komisioni pėr Integrimin Evropian Ditmir Bushati Ermelinda Meksi Gramoz Ruēi Taulant Balla Komisioni pėr Sigurinė Kombėtare Arban Cako Armando Prenga Asallan Dogjani Ben Blushi Gazmend Bizhga Pirro Lutaj Skėnder Hasaj Xhemal Qefalia Komisioni pėr Ēėshtjet Sociale Englantina Gjermeni Eltar Deda Et’hem ruka Klodiana Spahiu Vangjel Tavo Komisioni pėr Veprimtarinė Prodhuese Artan Gaēi Besnik bare Blendi Klosi Eduart Shalsi Fatos Tushe Gjok Jaku Hazir Gashi Namik Dokle Ndue Kola Sadri Abazi Komisioni i Medias dhe Arsimit Agim Leka Alfred Dalipi Enkelejda Shkreli Fatmir Toēi Fidel Ylli Kastriot Islami Luiza Xhuvani Marko Bello Valentina Leskaj Delegacioni nė Asamblesė Parlamentare nė KiE Olta Xhaēka Arben Ahmetaj Damian Gjiknuri Komiteti Parlamentar Shqipėri-BE Ditmir Bushati Valentina Leskaj Arben Malaj Sajmir Tahiri Ilir Beqja Ermelinda Meksi Taulant Balla

standart
avatar
ad

Numri i postimeve : 4192
Reputation : 58
Points : 25521
Registration date : 08/12/2007

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Share this post on: diggdeliciousredditstumbleuponslashdotyahoogooglelive

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi